Salon’un Ocak Programı

BAY HİÇ
4 Ocak 2011 Salı 20.00
Kapı açılışı 19.30
Ayakta 25 TL Öğrenci 15 TL

Şair ve yazar Sabahattin Kudret Aksal’ın 1981 tarihli oyunu Bay Hiç, Kerem Ayan’ın rejisiyle 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin ardından Salon’un konuğu oluyor. Ayan’ın ayrıca Fransızcaya çevirdiği eser, 2009 yılında Fransa’da Türkiye Mevsimi kapsamında Paris’te de sahnelenmişti. Salon’da yeniden izleyiciyle buluşacak olan Bay Hiç, Erkek’in, ışığını iki yıl boyunca izlediği Kadın’ın evine gelmesiyle başlıyor. Sakin atmosferi içinde zaman zaman yükselen ve düşen bir ritme sahip olan oyun, merakla beslenen hüzünlü bir his uyandırıyor. Oyun biterken, Kadın ve Erkek’i kıvrandıran güncel dertleri derinden hissedeceksiniz.


5 Ocak 2011 Çarşamba 21.30
Kapı açılışı 20.30
Ayakta 20 TL Öğrenci 10 TL

Farklı köken ve inançlardan müzisyenleri bir araya getiren Hü adlı proje, aynı adı taşıyan bir albüm vesilesiyle ortaya çıktı. Hepimizin aşina olduğu türkü ve deyişlerden oluşan, Orient Expressions üyelerinden Cem Yıldız’ın proje tasarımını ve yapımcılığını üstlendiği, Tunus doğumlu Parisli müzisyen Jean-Pierre Smadj’ın elektronik altyapılarla zenginleştirdiği bu albümde Özbek aranjör ve besteci Rüstem Mahmudzade de yer alıyor. Salon’da sınır tanımayan müzisyenlerin bir arada “hü” çekerek müzikle vücut bulmalarına tanık olacağınız bu konseri kaçırmayın.

MELİS DANİŞMEND
8 Ocak 2011 Cumartesi 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 25 TL Öğrenci 15 TL

Uzun yıllar üçnoktabir ile müzik yapan, grubun dağılmasının ardından solo albüm çalışmalarına başlayan Melis Danişmend, Daha Az Renk albümünün ilk konseriyle Salon’da. Kasım 2010’da yayımlanan albümün müzik direktörlüğünü Deniz Ilgar ve Tansu Kaner, yapımcılığını, tüm söz ve müziklerini ise Melis Danişmend üstlendi. Danişmend, akustik gitar ve piyanonun ağırlıkta olduğu yeni şarkılarını şimdi de Salon dinleyicileriyle paylaşmaya hazırlanıyor.

BOMBA
10 Ocak 2011 Pazartesi 19.30 / 20.30
24 Ocak 2011 Pazartesi 19.30 / 20.30
Oturmalı 15 TL Öğrenci 10 TL

Salon’da tiyatrolu pazartesiler Ocak ayında da devam ediyor. Krek Tiyatro Topluluğu, 1998 yılında, aynı yıl MSÜ Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olan Berkun Oya tarafından kuruldu. Bomba’nın yazarı ve yönetmeni Berkun Oya, kuruluşundan bu yana bir yandan Krek’in genel direktörlüğünü sürdürdü, bir yandan Adamlar, Pasta ve Telaş, Op’la Zo’nun Dramı ve Yangın Duası gibi oyunları yazıp yönetti, bir yandan da sinema ve televizyon alanında başarılı adımlar attı. 2007 yılında vizyona giren ilk sinema filmi İyi Seneler – Londra ile 2008’de Strasbourg Uluslararası Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü alan Oya, şimdilerde İyi Seneler – Bolvadin adlı ikinci filmini ve yazıp yöneteceği yeni oyunlarını hazırlıyor. Bu esnada sizler de her Pazartesi akşamı iki kez olmak üzere, Salon sahnesinde Bomba’yı izleme fırsatı buluyor ve Krek’in bundan sonra sizin için neler hazırlayacağını merak ediyorsunuz.

15 dakikanız var ise bomba patladığında orada olun. Krek Tiyatro Topluluğu, seyirciye yepyeni bir deneyim sunuyor. Berkun Oya’dan “Bomba”.

SON BİR KEZ
11 Ocak 2011 Salı 20.00
18 Ocak 2011 Salı 20.00
Oturmalı 25 TL Öğrenci 15 TL

Yedi ayrı yazarla yedi ayrı yönetmeni bir araya getiren Son Bir Kez, geleneksel sahneleme yöntemlerinden uzak duran, iyi bir kolaj ve dramaturji çalışması. Geçtiğimiz yıl 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde de sahnelenen oyunun genel yönetmeni Mahir Günşiray, çıkış fikri olarak Wajdi Mouawad’ın “Bir çocuğun – şartlar farklı olsaydı şair olabilirdi ama bombacı oldu – kısa bir süre önce ölen annesine yazdığı aşk mektubu” metninden esinlenmiş. Yedi ayrı oyun kişisi, kendi öykülerine hayat vermedikleri zaman dilimlerinde ortak bir yok oluşun takipçileri olarak sahnedeler: Her birinin soluğu, sizin soluğunuza karışıyor, yanı başınızda birisi haykırıyor, gözlerinizin içine bakarak ağlıyor. Salon sahnesinde bu baştan çıkarıcı tiyatro deneyimine kim hayır diyebilir?

Yöneten: Mahir Günşiray
Sahne Tasarımı: Claude Leon
Dramaturji: Şâmil Yılmaz
Yazarlar: Aslı Erdoğan, Bejan Matur, Beliz Güçbilmez, Ece Temelkuran, Murat Uyurkulak, Şâmil Yılmaz, Ümit Kıvanç
Yönetmenler: Mahir Günşiray, Bedir Bedir, Ezgi Yentürk, Fırat Aygün, Nalan Kuruçim, Nilay Erdönmez, Serhat Erekinci

MANNER
12 Ocak 2011 Çarşamba 21.30
Kapı açılışı 20.30
Ayakta 25 TL Öğrenci 15 TL

2010’un başlarında arka arkaya gerçekleşen bir dizi olay Manner’ın doğuşuna yol açtı. Deniz Cuylan, Portecho ve Norrda gruplarıyla ismini duyurduktan sonra çantasını topladı ve İstanbul’dan New York’a taşındı. Prodüktörlüğünü yaptığı Brazzaville’in In Istanbul albümünün kayıtları sırasında Cem Mısırlıoğlu ve Brian Bender ile stüdyoya girdi. Üçlü, Brooklyn’de provalara başladı ve kısa bir sürede “Red Racket”, “Wrongside”, “Parallax” gibi parçalar ortaya çıktı. Bir kahve molası için durdular, isimlerinin Manner olmasına karar verdiler. Grubun görsel tasarımcısı da olan Cem Mısırlıoğlu’nun “heyecanlandığınız bir anın sürekli olarak tekrarlanması” olarak tanımladığı Manner, bu heyecanı Ocak ayında Salon sahnesine taşımaya hazırlanıyor.

EZ3KIEL
14 Ocak 2011 Cuma 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 25 TL Öğrenci 15 TL

Geçtiğimiz Ekim ayında İstanbul’da izlemeyi beklediğimiz Ez3kiel neyse ki arayı çok açmadı ve yeni yılın ilk iki haftası biter bitmez Salon izleyicisiyle buluşmak üzere İstanbul’a geliyor. Ez3kiel, incelikle işlenmiş sound’uyla Fransız elektronik müzik sahnesinin en heyecan verici topluluklarından biri. Joan Guillon, Yann Nguema ve Matthieu Fays tarafından kurulan Ez3kiel, 2007 sonunda gruba Stéphane Babiaud’nun da katılmasıyla bugünkü dörtlü formunu aldı. Müzik yaşamına 1999 yılında Equalize It ile başlayan topluluk, basçı Yann Nguema’nın hünerli ellerinden çıkan web siteleri ve müziklerinin tamamlayıcısı olarak sundukları etkileyici grafik-görsel dünyayla da büyük ilgi çekti. Konserlerinde izleyicilerini müzikal olduğu kadar görsel anlamda da kendine hayran bırakan topluluk, Fransa dışındaki ülkelerde gerçekleştirmek üzere özel olarak tasarladıkları yepyeni bir performansla Salon’da.

Music is Fun by Lenovo: REMOOV LABEL NIGHT
15 Ocak 2011 Cumartesi 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 20 TL Öğrenci 15 TL

İki yıllık geçmişe sahip bağımsız dans müzik kolektifi Remoov, label gecelerine kaldığı yerden devam ediyor. Rocktronica ve micro house ritimlerini, imgelerle dolu geniş bir spektrumda sound’una yansıtan Remoov’un en yeni grubu Men With A Plan, ilk EP’leri Batteries Not Included’ın lansmanı ile gecenin açılışını yapacak. Hemen ardından yer altı müzik dünyasının en renkli ismi Ramadan, bu geceye özel hazırlayacağı görsel öğeler ve danslarla süslü sıradışı bir şov ile Salon sahnesini ele geçirecek. Müziklerini 80’lerin elektro ve disko sosuna batıran Bon Mod ise Idolize Yourself albümünün coşkusunu dinleyicilerle paylaşacak. Gecenin kapanışını ise new wave ve elektronika altyapıda pişirdikleri parçaları ve endüstriyel tarzda sahne görselleriyle She Past Away gerçekleştirecek. Remoov konserlerinde dinlemeye alışık olduğumuz De Rien, Emre Özalp, Mr. Sür ve DJ Doll ise DJ setleri ile geceye eşlik edecek.

EMRE ŞEN
19 Ocak 2011 Çarşamba 22.30
Kapı açılışı 21.30
Masa düzeni 30 TL Öğrenci 15 TL

Piyano eğitimine 13 yaşında başlayan Emre Şen, 17 yaşında katıldığı İstanbul Mozart Yorum Yarışması’nda kazandığı birincilik ödülünün ardından, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde piyanonun önde gelen isimlerinden dersler aldı. Lisansüstü eğitimini Londra’daki Kraliyet Koleji’nde üstünlük derecesi ve konçerto dalında birincilikle tamamladıktan sonra, Türkiye’de İstanbul Müzik Festivali başta olmak üzere Ankara ve Anadolu Festivalleri’nde solo ve orkestra eşliğinde konserler gerçekleştirdi. Rusya, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İsrail, Polonya, Bulgaristan, Meksika, Avustralya ve Japonya’da verdiği konserler sonrasında uluslararası basında övgüyle anıldı. 2001 yılında, İstanbul’da BBC Filarmoni Orkestrası’yla Çaykovski’nin Birinci Piyano Konçertosu’nu seslendirdi ve bu konser İngiltere BBC3 radyo kanalında yayımlandı. Emre Şen, Ocak ayının keyifli bir akşamında Bach, Liszt, Chopin ve Schumann’dan bir seçkiyi Salon’da seslendirecek.

J.S Bach Toccata and Fuge in E minor
F. Liszt Dante Sonata
F. Chopin Barcarolle Op. 60
R. Schumann Symphonic Etudes Op. 13

LOU DONALDSON
21 Ocak 2011 Cuma 22.30
22 Ocak 2011 Cumartesi 22.30
Kapı açılışı 21.30
Masa düzeni 50 TL Öğrenci 35 TL

Tüm zamanların en büyük alto saksafon virtüözlerinden biri olan “Sweet Poppa Lou” Donaldson, ilk albümünü 1952 yılında efsanevi plak şirketlerinden Blue Note Records etiketiyle yayımladı. Blue Note Records çatısı altında Horace Silver, Clifford Brown, Grant Green, Blue Mitchell ve Lonnie Smith gibi birçok önemli caz müzisyeniyle çalıştı. Alligator Boogaloo gibi dünyaca ünlü albümlere ve düzinelerce harika besteye imza attı. Son olarak North Carolina A&T University tarafından fahri doktora unvanına layık görülen ve -her yıl üniversitenin belirleyeceği yılın en yetenekli caz sanatçısına verilmek üzere- adına bir de burs düzenlenen Donaldson, baş döndürücü tekniği ve kolayca ayırt edilebilen üslubuyla Ocak ayında Salon dinleyicilerini büyüleyecek.

SAE DİJİTAL GAZETECİLİK PANELİ: “DİJİTAL DERYADA YARATICILIK”
25 Ocak 2011 Salı 13.00
Ücretsiz

Kullanıcılar tarafından üretilen veritabanlarının hızla büyüdüğü sayısal dünyada haberler artık kişisel yorumlar ile bütünleşiyor. Sosyal ağlarda bireyler tarafından üretilmiş anlık düşünceler kısa haberler şeklinde çevrelerine yayılırken, haber kaynaklarının doğruluğu ve aktarılan hikâyelerin anlatım şekli içerik paylaşım oranlarını etkiliyor. Yeni iletişim teknolojilerinin habercilik üzerindeki etkisini ve habercilik ile yaratıcılık arasındaki ilişkiyi konuşmak için, SAE Eğitim Enstitüsü SAE Dijital Gazetecilik Paneli’ni İKSV Salon işbirliği ile düzenliyor. İletişim yöntemlerinin hızla geliştiği bu dönemde internet ağına bağlı her birey bir haberciye dönüşecek mi?

BÜYÜK EV ABLUKADA
26 Ocak 2011 Çarşamba 21.30
Kapı açılışı 20.30
Ayakta 25 TL Öğrenci 15 TL

İstanbul alternatif müzik sahnesindeki heyecan verici oluşumlardan Büyük Ev Ablukada, Salon takipçilerini müziklerini keşfetmeye çağırıyor. Henüz bir albümü olmayan gizemli ve dalgacı grup kendini şöyle tanımlıyor: “Büyük Ev Ablukada ilk olarak Malazgirt Savaşında dikkat çekti. Evde kayıtlar yapıp internete koyan grup kendi çapında minik bir sükse yaptı. Aslında gitarist olan klavyecilerinin gözleri çok güzel gerçekten. Albüm çıkarmadan birçok insana ulaşmanın verdiği şapşallıkla, orada burada bir yerlerde konser vermeye karar verdiler. Yalnız hâlâ albümleri yok. O yüzden onları tanımayanlara onları anlatmanın en güzel yolu çevre yoludur. Yolları ve kolları açık olsun. Ayrıca Büyük Ev Ablukada, orada burada hava atmak için kullanılabilen, manitalara geceleri şarkıların sözlerini sms atabileceğiniz ve hatta müziklerini sevmemenin bile güzel bir şey olabileceği çok çiço bir gruptur.”

SABAHAT AKKİRAZ
28 Ocak 2011 Cuma 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 30 TL Öğrenci 15 TL

Bugüne dek özgün konserleri ile farklı kitleleri bir araya getirme başarısını gösteren Sabahat Akkiraz, yapılmayanı yapacak kadar sıradışı, ama bir o kadar da mütevazı ve sıradan bir gönül ehli. Yaptığı yirmi albüm, kat ettiği milyonlarca kilometre ve verdiği binlerce konsere rağmen her gün aynı heyecanlı olarak müzik yapmaya devam ediyor. Sabahat Akkiraz, Doğu felsefelerinin en eskilerinden biri olan Alevi-Bektaşi müziğinin deyiş geleneğini bugüne taşıyor ve deneysel çalışmalarıyla eski Asiaminor’ı Batı’ya taşıyor. İnancın birinci elden aktarıldığı ve Akkiraz’ın eşsiz yorumuyla harmanladığı bu her dem yeni müziği Salon sahnesinde tecrübe edin, pişman olmayacaksınız.

MOĞOLLAR
29 Ocak 2011 Cumartesi 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 30 TL Öğrenci 15 TL

2008’de 40. kuruluş yılını görkemli bir Türkiye turnesi ile kutlayan Moğollar, düzinelerce kaydı, sayısız deneysel performansı ve birçok ulusal ve uluslararası ödülü içeren uzun soluklu kariyerine beş yıllık bir aradan sonra geçtiğimiz sene yayımlanan Umut Yolunu Bulur adlı albümle devam etti. Yapımını Emre Plak’ın üstlendiği son albümün miksleri Jamiroquai ve Underworld gibi dünyaca tanınan grupların prodüktörü Mike Nielsen, masteringi ise Pink Floyd ve Bob Geldof gibi isimlerle çalışmış efsanevi ses mühendisi Andy Jackson tarafından gerçekleştirildi. Türk rock müziğinin öncü temsilcisi Moğollar, klasikleşmiş parçalarının yanında yeni albümdeki şarkıları da Salon’da dinleyicileriyle paylaşacak, çoğumuzdan daha genç ve dinamik olduklarını bir kez daha gösterecekler.

Not: Yazı etkinlik bülteninden alıntıdır. Her zaman en güncel liste ve duyurular için Salon İKSV web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir