Salon’un Kapısı Aralık!

Güncel müzik konserleri ile gönlümüzde taht kuran Salon İKSV Aralık ayında da son derece güzel konserlere ev sahipliği yapacak. Benim için en önemli konser hemen ayın başında, Final Fantasy olarak da bildiğimiz ve kemanını pek sevdiğimiz Owen Pallett 2 Aralık gecesi Salon’da. Açıklandığı zaman oldukça iyi tepkiler alan Melissa Auf Der Maur ile yeni dönemin heyecan verici grupları These New Puritans ve The Magic Numbers da kaçırılmamalı. Etkinlik listesi şöyle;

PHONEM BY MILLER: OWEN PALLETT
2 Aralık 2010 Perşembe 21.30
Kapı açılışı 21.00
Ayakta 35 TL Öğrenci 25 TL

Final Fantasy adıyla tanıdığımız Owen Pallett, klasikten 70lerin analog synth-pop’una, elektronik müzikten Rus fütürizmine kadar uzanan çok katmanlı tarzı ve vurucu yeteneğiyle müzikseverlerin kalbinde önemli bir yer edindi. Arcade Fire’ın Neon Bible ve Grizzly Bear’in Yellow House albümleri gibi unutulmaz çalışmaların yaylı ve orkestral düzenlemeleri de Pallett’a ait. Hayal ürünü Spectrum âleminde yaşayan genç çiftçi Lewis’in hikâyesini anlatan ve on iki parçadan oluşan Heartland, Pallett’ın bu yıl yayımlanan yeni albümü. Elektronik müzik prensipleriyle şekillenen bu albümde orkestra öğelerinin tamamı elektronik müzikte kullanılan aletler edasında kullanılmış ve ortaya zekice düzenlenmiş, ayrıntılarla bezenmiş, tadına doyum olmayan bir sonuç çıkmış. Pallett’ın şaşırtıcı bir çokseslilikle gerçekleştirdiği olağanüstü performansları da dinleyenleri derinden etkiliyor. Böylesi bir konsere tanık olmak için sizi de Salon’a bekliyoruz. Owen Pallett’tan önce sahnede Fuji Kureta olacak.

Raymond Weil Parsifal Geceleri: TOK TOK TOK
3 Aralık 2010 Cuma 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 40 TL Öğrenci 25 TL

Nijerya asıllı bir caz vokalisti Danimarka asıllı bir saksofon sanatçısıyla buluşursa ne olur? İlk albümlerini 1998 yılında çıkaran akustik soul grubu Tok Tok Tok; Stevie Wonder, The Beatles, Aretha Franklin şarkılarını ve 70’lerden bugüne taşıdıkları tüm tınıları karakteristik sound’uyla Salon’da paylaşacak. Tokunbo Akiro’nun enerjik vokali ve Morten Klein’in farklı enstrümanlar arasındaki gezintileriyle, şimdiye kadar bildiğiniz caz, soul, funk, pop ve rock klasiklerini Salon’da bambaşka yorumlarla dinleyeceksiniz.

GÖKSEL RADYO GÜNLERİ
5 Aralık 2010 Pazar 20.30
Kapı açılışı 20.00
Ayakta 30 TL Öğrenci 20 TL

Türk filmlerinden fırlamış gibi, ama siyah beyaz değil. Düşünün ki evinizde radyoyu açıyorsunuz ve karşınızda bir anda Göksel beliriveriyor. Sanatçının 2009 tarihliMektubumu Buldun Mu? ve 2010 yılında yayımlanan Hayat Rüya Gibi albümlerinde yer alan ve orijinaline sadık aranjmanlarla kotarılmış 70’lerin klasikleşmiş şarkılarını yorumlayacağı “Radyo Günleri” gecesine davetlisiniz. Üstelik Göksel, bu gecede kendi şarkılarını da akustik olarak yorumlayacak. Pop müzik dünyasına getirdiği alternatif duruşla geniş bir hayran kitlesi edinen Göksel’in yumuşacık sesiyle Salon’da renkli bir geceye kim hayır diyebilir?

THESE NEW PURITANS
7 Aralık 2010 Salı 22.30
Kapı açılışı 21.00
Ayakta 30 TL Öğrenci 20 TL

Britanyalı art-rock grubu These New Puritans, nevi şahsına münhasır sound’uyla kulaktan kulağa yayılarak bir efsaneye dönüşen ilk albümü Beat Pyramid‘i 2008 yılında yayımladı. Wu-Tang Clan, Aphex Twin ve Underworld’den esintiler taşıyan bu albüm güncel müziğin hemen her durağına uğruyordu. 2010 yılında yayımlanan Hiddenise klasik müziğin de kapısını aralıyor ve vokalist Jack Barnett’ın deyimiyle Steve Reich’ı dans pistine taşıyor. Nefesli çalgılara da yer verilen ikinci albümün daha şimdiden ilk albümü gölgede bıraktığı konuşuluyor. Şiirsel melodilerini ve tekinsiz ritimlerini İstanbul’a taşıyacak olan These New Puritans’ın Salon’daki performansına hazır olun. Britanyalı topluluktan önce Post Dial sahnede olacak.

These New Puritans
Jack Barnett – vokal
George Barnett – davul, loop
Thomas Hein – bas gitar, davul, sample
Sophie Sleigh-Johnson – klavye, sample

Music is Fun by Lenovo: CHROMATICS
9 Aralık 2010 Perşembe 22.00
Kapı açılışı 21.00
Ayakta 30 TL Öğrenci 20 TL

Chromatics’in 2000 yılında Adam Miller’ın tek başına yatak odasında yaptığı kayıtlarla başlayan hikâyesi, kadroya Johnny Jewel, Ruth Radelet ve Nat Walker gibi isimlerin de katılmasıyla devam ediyor. “Italians Do It Beter” kolektifi aracılığıyla yayımladıkları parçalar, uzun yıllar yalnızca Amerika’nın batı kıyılarında tanınan Chromatics’e müziklerini daha uzaklara taşıma fırsatını vermişti. 2007 çıkışlı Night Drive albümü ise grubun diskografisinde ayrı bir yere sahipti. Bir Kate Bush cover’ı olan “Running Up That Hill” ve “Healer” gibi parçalarla, grubun karanlık ve gizemli müziğinin sadece disko etiketiyle sınırlandırılamayacağını kanıtlıyordu. İki yıllık bir aranın ardından Kasım ayında yeniden konser vermeye başlayacak olan Chromatics, Aralık ayında müziğini karakterize eden karanlık disko ritimlerini İstanbul’a taşıyacak.

GARANTİ CAZ YEŞİLİ: THE MAGIC NUMBERS
10 Aralık 2010 Cuma 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 40 TL Öğrenci 25 TL

Bize sevmenin ve hissetmenin ne demek olduğunu soran, yumuşacık sound’uyla cennetten iniyormuş izlenimi veren harikulade bir şarkı ve bu şarkıyla başlayan bir albüm hayal edin: Neşeli pop tınılarıyla yürek burkan soul ve country ezgileri arasında gezinen, derin armonileri ve yatıştırıcı melodileriyle insanı sarhoş eden bir albüm. Stodart ve Gannon kardeşlerin oluşturduğu İngiliz alternatif rock topluluğu The Magic Numbers, iki yıllık bir aranın ardından The Runaway albümüyle geri döndü ve yeni şarkılarını Aralık ayında Salon takipçileri ile paylaşmaya hazırlanıyor.

The Magic Numbers
Romeo Stodart – lead gitar, vokal
Michelle Stodart – bas, klavye, vokal
Sean Gannon – davul
Angela Gannon – melodika, glockenspiel, perküsyon, vokal

123
14 Aralık 2010 Salı 21.30
Kapı açılışı 21.00
Ayakta 25 TL Öğrenci 15 TL

123, başka bir deyişle “bir, iki, üç”, ilk albümüaksel‘i Kasım 2009’da kendi plak şirketi aisha records üzerinden yayımladı. 230 sayfalık bir illüstrasyon kitabıyla birlikte gelen aksel, bir hikâye oluşturacak üçlemenin ilk bölümüydü. Mayıs 2010’da stereo love adında bir de EP yayınlayan grup, aynı ay Eskişehir Senfoni Orkestrası’yla gerçekleştirdiği, sadece kendi eserlerinin çalındığı sürpriz bir konserle sevenlerini şaşırtmıştı. 123, bir yıl süren çalışmalarının ardından üçüncü kayıtları arve‘yi yayımlamaya hazırlanıyor. Grup, 14 parçadan oluşan bu albümde, albüme adını veren “arve” şarkısı için dünyaca ünlü Norveçli trompetçi Arve Henriksen ile çalıştı. Yeni albümün Salon’da gerçekleşecek tanıtım konserini kaçırmayın!

MELISSA AUF DER MAUR
17 Aralık 2010 Cuma 22.30
Kapı açılışı 21.30
Film gösterimi 22.00
Ayakta 40 TL Öğrenci 25 TL

Rock müzik dünyasının kuşkusuz en hayranlık duyulan kadınlarından biri olan Melissa Auf der Maur, ikinci solo albümünün tanıtım turnesinin son konserinde Salon’da! Seattle müzik sahnesinin önemli gruplarından Hole ve Smashing Pumpkins’in bas gitaristi olarak ün yapmış, sonrasında solo kariyerine adım atmış olan Kanadalı sanatçı Melissa Auf der Maur’un kendi adını taşıyan ilk albümü 2004 yılında yayımlandı. Bu yıl yeni albümü Out of Our Minds’ıhayranlarıyla buluşturan Auf Der Maur, Salon’da vereceği konser öncesinde ikinci albümüyle aynı adı taşıyan ve 2009 Sundance Film Festivali’nde de gösterilen kısa filmini İstanbullu hayranlarının beğenisine sunacak.

PHONEM BY MILLER: MYSTERY JETS
18 Aralık 2010 Cumartesi 22.00
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 35 TL Öğrenci 25 TL

“You Can’t Fool Me Dennis” ve “The Boy Who Ran Away” gibi hitleriyle İngiltere’nin en sevilen indie-rock toplulukları arasında sayılan Mystery Jets, üçüncü albümü Serotonin’i bu yıl yayımladı. Sex Pistols’ınAnarchy In The UK, John Cale’in Paris 1919ve Pulp’ın Different Class albümlerinde de imzası bulunan efsanevi Chris Thomas’ın yapımcılığını üstlendiği bu heyecan verici albümde, dinler dinlemez insanın durduğu yerde hareketlenmesini, ayaklarını kıpırdatmasını ve omuzlarını sallamasını sağlayan akılda kalıcı şarkılar birbirini kovalıyor. Synthesizer’lı sevimli pop melodilerinden soft-rock baladlarına, karanlık ve halüsinatif dokunuşlardan saykadelik tınılara kadar birçok etki taşıyan bu yeni albümün adı, Mystery Jets’in dinleyici üzerindeki etkisini özetliyor. Phonem by Miller’ın 2010 yılındaki son konseri, Mystery Jets’in karşı konulmaz enerjisiyle kıpır kıpır geçecek.

NEVCİVAN ÖZEL PROJECT
24 Aralık 2010 Cuma 22.00
Kapı açılışı 21.30
Oturma düzeni 30 TL Öğrenci 20 TL

Halen TRT İstanbul Radyosu’nda tarzen ve İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda tar öğretmeni olarak görev yapan Nevcivan Özel, 32 yıllık müzik birikimini albümütaristanbul ile dünyaya duyurmaya hazırlanıyor. Tüm düzenlemeleri Nevcivan Özel tarafından gerçekleştirilen taristanbul‘da sanatçıya kemençede Nevbahar Özel, tabla ve perküsyonda Tarık Tüysüzoğlu, kontrbasta ise Volkan Hürsever eşlik ediyor. İTÜ MİAM stüdyolarında hücum kayıt tekniğiyle üç günde kaydedilen albüm, geleneksel enstrümanlarla seslendirilen yeni bir müzik anlayışını temsil ediyor. Müziğin ruhu nasıl ehlileştirdiğine tanık olabilmek  için Nevcivan Özel’i  Salon’da izleyin!

CEYL’AN ERTEM
25 Aralık 2010 Cumartesi 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 25 TL Öğrenci 15 TL

Anima grubunun solisti olarak tanıdığımız Ceyl’an Ertem, temelleri 2008 yılında Berlin’de atılan caz tabanlı “Octophone” projesi için Philipp Gropper ve Wanja Slavin ile beraber kayıt sürecine başladı. Bu sürecin sonucunda Berlin’de bir dizi konser verdi. Bu projeyle Avrupa’da ismini duyuran sanatçı, 2010 yılının Şubat ayında Fransa’nın tanınmış alternatif gruplarından United Fools ile konser vermek üzere, konuk sanatçı olarak Fransa’ya davet edildi.  2010 yılının ilk aylarında da Hollanda’nın tanınmış alternatif gruplarından Barana ile yaklaşık 1 ay süren Hollanda turnesini gerçekleştirdi. Ceyl’an Ertem’in ilk solo albüm çalışması Soluk ise geçtiğimiz Eylül ayında raflardaki yerini aldı. Ertem, şimdi de deneyimlerini özgün müzik algısı ile birleştirdiği albümündeki şarkıları Salon’da dinleyicileri ile paylaşmaya hazırlanıyor.

Not: Etkinlik listesi Salon İKSV’nin sitesinden alıntıdır, her zaman en güncel bilgiler için http://www.saloniksv.com/etkinlikler.asp takip edebilirsiniz.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir