Salon’da Yeni Sezon

olafurarnalds

Salon İKSV açıldığından bu yana en çok gittiğim mekanlardan birisi olmayı başardı. Özellikle müzik dinlemek isteyen ve konserlere bu amaçla gelen kitle için ideal bir yer. Her ne kadar geçtiğimiz yıl bazı konserlerde “susmayan kitle”ye ev sahipliği yapsalar da İstanbul’da bulunan bir mekan için bu kitleden tamamen uzak kalmalarını istemek hayalcilik olur. Bu yüzden de Salon’un önceliğinin müzik olduğunu bilmek bana yeterli geliyor.

Yeni sezonun şu ana kadar açıklanan en önemli konseri geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi İzlanda’nın güzel insanı Ólafur Arnalds. 19-20 Kasım tarihlerinde iki gece üst üste sahne alacak. Daha önceki konser deneyimlerimi burada ve şurada paylaşmıştım. Ayrıca Alternatif-İstanbul kendisiyle güzel bir röportaj yapmıştı. Kısaca bu konser kaçmaz, kaçmamalı. İmkanları zorlayıp gitmenizi tavsiye ederim.

Ane Brun da daha önce gelen isimlerden. Konserleri üzerine olumlu yorumlar okuyup, gidemediğime pişman olmuştum. Bu sene 21-22-23 Kasım’da üç gece üst üste sahne alacak ve özel konuğu da var: İsveçli caz grubu Tonbruket konserlerde Ane Brun’a eşlik edecek. Yine kaçırılmaması gereken bir konser.

Salon getirene kadar adını duymadığım, konser haberini aldıktan sonra dinleyip beğendiğim bir isim de Moddi. Norveçli müzisyeni dinler dinlemez Elliott Smith’e benzettim, biraz daha dinleyince Bright Eyes’a yaklaştırdım, son noktada ise Damien Rice ile eşleştirdim. Galiba Moddi olarak kalsa daha iyi! 4-5 Ekim’de sahnede izleyince daha detaya inebilirim.

8 Ekim gecesi yine Norveç’e ayrılmış durumda. Piyano-caz üçlüsü In The Country sahne alacak. 10-11 Ekim’de ise “güçlü ses” sevdalıları için Mor Karbasi Salon’da. 23 Ekim Snarky Puppy, 24 Ekim Christian Scott Quintet ile Garanti Caz Yeşili akşamları. 25 Ekim ise tanıdık bildik Replikas’ın akşamı. 2 Kasım’da yine yüksek ihtimalle gideceğim bir konser Mesparrow, şu şekilde ise yıl sonuna yaklaşıyoruz:

6 Kasım Body/Head, 9 Kasım Austra, 13-14 Kasım The John Scofield Uberjam Band, 15-16 Kasım Stephan Micus, 5-6 Aralık Agnes Obel ve 19-20 Aralık Fallulah.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir