Salon İKSV Nisan Programı

RALPH TOWNER & PAOLO FRESU
5 Nisan 2011 Salı 21.30
Kapı açılışı 21.00
Masa düzeni 40 TL Öğrenci 25 TL

Ralph Towner ve Paolo Fresu’nun müzikal ortaklığı, standartların dışında, modern seslerin iki büyük mimarının birlikteliği. Gitarın yanı sıra piyano, trompet ve davul gibi enstrümanlarda da yeteneğini konuşturan Ralph Towner, 70’lerde kurduğu Oregon grubuyla cazda doğaçlamanın önemli figürlerinden biri oldu. Kazandığı sayısız ödülün yanı sıra Carla Bley, Omar Sosa ve Richard Galliano gibi isimlerle de birçok albüm çalışmasında bulunmuş ünlü trompetçi Paolo Fresu ile kurdukları duo, iki özgün müzik dünyasını birleştirirken, Salon dinleyicilerine caz ve doğaçlamanın ortak diliyle seslenecek.

SİMAVİ
8 Nisan 2011 Cuma 21.30
Kapı açılışı 20.30
Ayakta 30 TL Öğrenci 15 TL

Zaman asla yenik düşmeyen şarkılara getirdiği özgün yorumla New York Observer tarafından “yeni Frank Sinatra” olarak tanımlanan Simavi, ilk albümünün tanıtım konseriyle Salon’da. Simavi, New York’s Lincoln Center, Florence Gould Hall, The Lighthouse gibi en prestijli konser salonlarında sahne aldı, seslendirdiği efsane şarkılarla hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturdu ve Amerika’da televizyon şovlarının aranılan yıldızlarından biri oldu. Özellikle New York ve Florida’da yoğun ilgi gören sanatçının EMI Türkiye etiketiyle yayımlanan Memories of Youalbümünde Quincy Jones, Johnny Mandel, Nelson Riddle, Billy May gibi ustaların düzenlemeleri yer alıyor. “Fly Me To The Moon”, “The Way You Look Tonight”, “Love Looks So Well On You”, “To The Ends Of The Earth” ve “Tell Her You Love Her” gibi parçaların yer aldığı albümde sanatçıya 50 kişilik bir orkestra eşlik ediyor. Salon’da Simavi’yle klasikleri yeniden keşfetmeye davetlisiniz.

İSMENE
12 Nisan 2011 Salı 20.30
Kapı açılışı 20.00
Oturmalı 25 TL Öğrenci 15 TL

Semiha Berksoy Opera Vakfı Stüdyo Sahnesi,İsmene adlı oyunuyla  17.  İstanbul Tiyatro Festivali’nin ardından Nisan ayında Salon’un konuğu oluyor. Yunan şiirinin büyük ustalarından Yannis Ritsos’un yazdığı bu dramatik şiir, Prof. Cevat Çapan tarafından Türkçeleştirildi ve Zeliha Berksoy tarafından sahneye uyarlandı. Yalnızlığa yazgılı İsmene’nin hikayesini anlatan bu monolog, Sofokles’in ünlü tragedyasını İsmene’nin bakış açısından, kişisel ve toplumsal olaylar arasında bir bağ kurarak ele alıyor. İsmene’de iktidar, aşk, cinsellik, din, ölüm ve özgürlük temaları ustaca işleniyor. Salon’da, eski bir söylencenin yeni bir boyut kazanışına, çağdaş bir yorumla yeniden canlandırılışına tanık olacaksınız.

Music is Fun by Lenovo: DAN DEACON
14 Nisan 2011 Perşembe 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 25 TL Öğrenci 15 TL

2007 yılında yayımlanan ve Pitchfork listesinde “yılın en iyi 50 albümü” arasına girmeyi başaran Spiderman of the Rings adlı albümüyle dikkatleri üzerine toplayan Dan Deacon, sıradışı sahne performansıyla Nisan ayında Salon’da.  Elektroakustik alanında klasik eğitimine ek olarak; New York, Washington ve Baltimore gibi bir çok şehrin önde gelen sanat galerileri için parçalar besteleyen enerjik sanatçı, Salon sahnesini dans pistine çevirmeye hazırlanıyor.Özellikle canlı performanslarıyla ünlenen Deacon, konserlerini sahnede değil, izleyicilerin tam ortasında, üzeri pedallar, renkli ampuller ve çeşitli ses-ışık cihazlarıyla dolu bir masada gerçekleştiriyor.

Garanti Caz Yeşili: PATRICK WATSON
19 Nisan 2011 Salı 21.30
Kapı açılışı 20.30
Ayakta 40 TL Öğrenci 25 TL

Kanadalı indie-pop sanatçısı Patrick Watson,Close to Paradise adlı ilk albümünü 2006’da yayımladı. John Cale, The Cinematic Orchestra, Cold War Kids, Feist ve James Brown gibi sanatçılar ve gruplularla dünya turlarına çıktı. 2008’de Elie Dupuis ile birlikteC’est pas moi, je le jure! adlı filmin müziklerini  hazırladı. 2009 yılında ise Wooden Armsalbümünü yayımladı. Şarkılarında kaşık ve bisiklet gibi birçok farklı objeyi enstrüman olarak kullanan ve yaptığı deneysel müzikle Rufus Wainwright, Andrew Bird, Nick Drake ve Jeff Buckley gibi sanatçılara benzetilen Patrick Watson, Avrupa turnesinin İstanbul ayağında sıradışı müziğiyle Salon sahnesinde olacak.

BÜYÜK EV ABLUKADA
24 Nisan 2011 Pazar 18.00
Kapı açılışı 17.30
Ayakta 30 TL Öğrenci 20 TL

Büyük Ev Ablukada, Ocak ayındaki performansının ardından bu kez akustik bir konserle bir kez daha Salon’da. Henüz bir albümü olmayan dalgacı grup, Salon takipçilerine şu mesajı iletiyor: “Günaydınnn Salon, ben Büyük Ev Ablukada. Ben diyorum ki; biz bi daha bi buluşalım. Sen bana çaylar demle, masalar hazırla, ben sana şarkılar söyleyeyim. Canavar Banavar ve Afordisman Salihins’in katılımıyla iki gitar, iki şişman ve çaydanlıklar. Bu sefer sakin, huzurlu, hafif tebessümlü konser kılıflı güzel vakitler vaad ediyorum sana.”

YÜZYILIN AŞKI
18 Nisan 2011 Pazartesi 20.30
25 Nisan 2011 Pazartesi 20.30
Kapı açılışı 20.00
Oturmalı 30 TL Öğrenci 15 TL

Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nun kurucusu Yeşim Özsoy Gülan’ın yazıp yönettiği yeni tiyatro oyunu Yüzyılın Aşkı, resmi tarihin dışına çıkarak geçtiğimiz yüzyılın Türkiye’sine farklı bir yorum getirmeyi hedefliyor.  Yakın tarihte sekiz farklı zaman ve mekanda sekiz farklı aşk hikayesine odaklanan oyunda, “Kanıt” adlı diziyle tanınan Deniz Celiloğlu ve izleyicinin karşısına son olarak Ejder Kapanı adlı filmle çıkan Sanem Öge rol alıyor. Oyunun su altında gerçekleştirilen fotoğraf çekimleri ise Şubat ayında Salon’da ikiz adlı bir performans sahneleyen kavramsal sanatçı Genco Gülan’a ait. Yüzyılın Aşkı‘na tanık olmak ve bu hatırlama oyununa katılmak için Nisan’da Salon’da olun.

AMP FIDDLER
30 Nisan 2011 Cumartesi 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 35 TL Öğrenci 25 TL

Funk, soul ve elektronik müziğin son dönemde gündemde olan isimlerinden Amp Fiddler, Jamiroquai, Brand New Heavies, Moodymann, Fishbone, George Clinton’s Parliament gibi gruplarla birçok kez sahne ve stüdyo ortaklığı gerçekleştirdi. Bitmeyen yaşam gücünü aktardığı albümlerinde, kişisel sorunlardan politikaya, kutsal temalardan gündelik hayata kadar insana dair her şeyden bahsetti. Son dönemde müziğinde yer verdiği Irak Savaşı gibi öğelerle politik duruşundan da ödün vermediğini gösteren Fiddler, hem coğrafi hem de duygusal sınırları aşan enerjisiyle Nisan ayında Salon sahnesinde.

Not: Salon İKSV etkinlik bülteninden alıntıdır. Güncel etkinlik bilgileri için Salon İKSV’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir