Salon İKSV Mart Programı

Açıldığından bu yana neredeyse her ay birkaç kez uğradığım Salon İKSV Mart ayında da yine güzel etkinliklere ev sahipliği yapacak. Özellikle Bomba ile başladıkları Tiyatro yolculukları hoşuma gidiyor, bu ay da Tiyatrotem’in Hakiki Gala’sı ile Resm-i Geçit isimli iki oyun var. Hakiki Gala’yı daha önce izlemiştim, oyun hakkında bir inceleme / tanıtım yazısına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz, gitmenizi öneririm. Sarah Jane Morris ve Joan As Police Woman konserlerini de merak ediyorum, zamanlamayı ayarlayabilirsem gitmeyi düşünüyorum. Her ne kadar fazla sevmesem de konserleri gayet keyifli geçen Mor ve Ötesi de Mart ayı sonunda Salon’a konuk oluyor, yanlış bilmiyorsam ilk Salon konserleri olacak, güzel bir akşam olur. Gidilecek bolca etkinlik var, Salon İKSV sitesinden alıntı olan etkinlik bülteni aşağıdaki gibi. Şimdiden iyi seyirler.

DOĞAN HIZLAN’LA EDEBİYAT BULUŞMALARI
1 Mart 2011 Salı 20.00
Ücretsiz.

Salon’da Doğan Hızlan’la edebiyat buluşmaları devam ediyor. Yazarlıkta 50 yılı geride bırakan ve eserleri toplam 12 dile çevrilen Nedim Gürsel, Nâzım Hikmet’in Moskova günlerini anlattığı ilk siyasi romanı Şeytan, Melek ve Komünist hakkında konuşmak için Doğan Hızlan’la Salon’da buluşuyor.

Katılım için rezervasyon gerekmektedir; pazarlama@iksv.org adresine bir e-posta yollayarak kayıt olmanızı rica ederiz.

Music is Fun by Lenovo: GLASS CANDY
3 Mart 2011 Perşembe 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 25 TL Öğrenci 15 TL

Geçtiğimiz Aralık ayında Chromatics ile Salon’un konuğu olan Johnny Jewel, diğer müzikal projesi Glass Candy ile yeniden Salon sahnesine çıkıyor. Johnny Jewel ve Ida No tarafından 1996’da kurulan Glass Candy, “Metal Gods” ve “Johnny Are You Queer” single’larının ardından Love Love Love adlı ilk stüdyo albümünü 2003’te yayımladı. İkilinin dikkatleri üzerine çekmesini sağlayan ise rock müzikten diskoya geçişi sağlayan üçüncü albümB/E/A/T/B/O/X oldu. Son çalışması “Feeling Without Touching” adlı single’ı 2010 yılında yayımlayan ve italo disko’dan krautrock’a kadar pek çok farklı müziği ustaca harmanlayan Glass Candy’nin Salon’daki unutulmayacak performansı için geri sayıma başlayın.

OKAY TEMİZ & ORIENTAL WIND
4 Mart 2011 Cuma 21.30
Kapı açılışı 21.00
Masa düzeni 30 TL Öğrenci 20 TL

Türkiye’nin önde gelen caz sanatçılarından Okay Temiz, Oriantal Wind adlı projesiyle Mart ayında Salon sahnesinde. 1972’de Okay Temiz tarafından Stockholm’de kurulan Oriental Wind, İskandinavya ve Avrupa’nın tanınmış caz müzisyenlerini bir araya getiriyor. Henüz “dünya müziği” kavramının var olmadığı bir dönemde bu müziği senelerce icra eden topluluk, bugüne kadar 2300 konser verdi, 300 civarında festivale katıldı ve 8 plak kaydetti. Başta Türk folk ve Sufi müziği olmak üzere Afrika ve Hint folk müziklerini cazın geniş yelpazesi içinde sunan Oriental Wind ile Salon’da uzun bir müzik yolculuğuna hazır olun.

RESM-İ GEÇİT
7 Mart 2011 Pazartesi 20.30
14 Mart 2011 Pazartesi 20.30
Kapı açılışı 20.00
Oturmalı 25 TL Öğrenci 15 TL

Masumiyet bizi şiddetten koruyabilir mi? Aris ve ablası Zoi’yi koruyamıyor: Ülkede hüküm süren baskı rejimi, hiçbir şeyden haberdar olmayan iki kardeşi küçücük bir pencereden, gözlerinden yakalıyor. Modern Yunan Tiyatrosu’nun en önemli temsilcilerinden biri olan Loula Anagnostaki’nin yazdığı Resm-i Geçit, dört duvar arasında sıkışıp kalmış iki kardeşin dışarıdaki yaşamın gerçekliğinden uzakta sürdürdükleri hayatlarının birdenbire nasıl değiştiğini çarpıcı bir dille anlatıyor. Oyun, Anagnostaki’nin diğer oyunlarında olduğu gibi insan varoluşunun gizemini inceliyor, modern insanın iletişimsizliğine ve hayal kırıklığına eğiliyor.

Yazan Loula Anagnostaki
Çeviri Nükhet İzet
Yönetmen Serkan Keskin
Yönetmen Asistanı Gülin Kılıçay
Dekor ve Işık Tasarımı Cem Yılmazer
Kostüm Tasarımı Aslı Ataseven
Oyuncular Nadir Sarıbacak, Öyküm Elif Erdoğan / Sezin Bozacı

SARAH JANE MORRIS
11 Mart 2011 Cuma 22.30
12 Mart 2011 Cumartesi 22.30
Kapı açılışı 21.30
Masa düzeni 40 TL Öğrenci 25 TL

1980’lerin ortasında The Communards grubuyla ünlenen İngiliz şarkıcı Sarah Jane Morris, dinleyenleri büyüleyen dört oktavlık sesiyle olduğu kadar politik duruşuyla da dikkatleri üzerine çekti. Rock, blues, caz ve soul türlerini harmanlayan solo albümleri, eşlik ettiği kayıtlar ve yaptığı film müzikleriyle sıradışı kariyerini adım adım zirveye taşıdı. Son yirmi yılın en güçlü caz ve soul vokalistlerinden biri olarak gösterilen ve 2003 yılında İstanbul Caz Festivali’nin de konuğu olan sanatçı, tutku dolu şarkılarıyla Salon takipçilerini iki gün üst üste kendine hayran bırakacak.

Salon’da Keyifli Klasikler: ÇELLİSTANBUL
15 Mart 2011 Salı 20.30
Kapı açılışı 20.00
Masa düzeni 30 TL Öğrenci 15 TL

Şubat ayında Chen Zimbalista ile başlayan “Salon’da Keyifli Klasikler” dizisinin ikinci konuğu Çellistanbul.  Adını, İstanbul’un sihirli atmosferinden ve tarihi zenginliğinden esinlenerek belirleyen viyolonsel dörtlüsü, aynı okuldan mezun olan Murat Berk, Çağ Erçağ, Melih Kara ve Ozan Tunca tarafından 2002 yılında kuruldu. 35. İstanbul Müzik Festivali’nde Julian Lloyd Weber’le çalan topluluk, Kuzey Kıbrıs ve Eskişehir müzik festivallerinde de yer aldı. Salon’da Çellistanbul’un klasik dönemden moderne, tangodan caza kadar uzanan geniş repertuarının keyfini çıkarmaya davetlisiniz.

Garanti Caz Yeşili: JOAN AS POLICE WOMAN
19 Mart 2011 Cumartesi 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 35 TL Öğrenci 25 TL

Joan Wasser’ın solo projesi olan Joan as Police Woman,  The Deep Field adlı yeni albümü için düzenlenen Avrupa turunun İstanbul ayağında Salon sahnesine konuk oluyor. Joan as Police Woman’ın tartışmasız en iyi ve en önemli albümü olarak kabul edilen The Deep Field albümü, “Bana abayı yakmanı istiyorum” cümlesiyle başlıyor ve yaşama tutkuyla bağlanmayı anlatan şarkılarla devam ediyor. Bu tutkulu indie şarkılarını Mart ayında Salon’da dinleyin.

HAKİKİ GALA
21 Mart 2011 Perşembe 20.30
28 Mart 2011 Perşembe 20.30
Kapı açılışı 20.00
Oturmalı 25 TL Öğrenci 15 TL

Tiyatrotem’in hazırladığı Hakiki Gala, Müesser Hanım ile Lütfi Bey’in inanılmaz hayat hikâyesini anlatıyor: Müesser Hanım ve Lütfi Bey’e bir kereliğine de olsa sahneye çıkma ve kendilerini gösterme şansı verilir. Ancak ömürlerini birbirlerinden habersiz geçirmiş bu iki insan için ortak bir sahne dili tutturmak, anlaşmak zorlu bir iştir. Defalarca baştan almaları gerekir, defalarca tökezlerler, ama hayallerinden asla vazgeçmezler. Günümüzün çok tartışılan televizyon programları, sağanak halinde yağan üçüncü sayfa haberleri, insanların kendilerini umutsuzca toplumun zalim seyrine sunma çabaları üzerine kotarılmış bu tek perdelik kara komedi, Mart ayında Salon’da.

Yazan Ayşe Bayramoğlu
Yöneten Çetin Sarıkartal
Sahne Tasarımı Zekiye Sarıkartal
Görsel İletişim Tasarımı Behiç Alp Aytekin
Oyuncular Ayşe Selen ve Şehsuvar Aktaş

BILLY COBHAM
24 Mart 2011 Perşembe 22.00
25 Mart 2011 Cuma 22.00
Kapı açılışı 21.30
Masa düzeni 50 TL Öğrenci 30 TL

Keskin tuşesi ve etkileyici gücüyle füzyon cazın en önemli davulcuları arasında gösterilen Billy Cobham, Mart ayında iki gece üst üste Salon’da. Caz, rock’n roll ve funk’ı bir araya getirdiği müziğini, uzun yıllar birlikte çalıştığı John Abercrombie ve Miles Davis ile dünyaya yayan Billy Cobham, bu iki usta isme ek olarak, Stanley Clark, Buddy Miles ve John Scofield gibi caza damgasını vurmuş sanatçılarla elliden fazla albüm kaydı gerçekleştirdi. Ritme olan inancını: “Ortaya koyduklarınız ve paylaşma biçiminizle, müzik, sizin kim olduğunuzu dünyaya gösterir ve bu yolda yalan söylemek mümkün değildir” şeklinde özetleyen sanatçı, 2010 yılında çıkarttığı Palindrome adlı albümün Avrupa turnesinin İstanbul ayağında, Mahavishnu Orchestra’dan bugüne biriktirdiği tüm tınıları Salon seyircisiyle paylaşacak.

Ovi Müzik Series by Nokia: MOR VE ÖTESİ
26 Mart 2011 Cumartesi 22.30
Kapı açılışı 21.30
Ayakta 40 TL Öğrenci 25 TL
(Etkinlik günü 50 TL)

1996 tarihli ilk albümü Şehir‘den bu yana istikrarlı müzikal çizgisini ve politik tavrını sürdüren Mor ve Ötesi, daha önce hiçbir yerde izlemediğiniz özel bir performansla Salon’da. Grup, iki bölümden oluşacak performansın ilk bölümünde, orijinal şarkı sıralamasıylaMasumiyetin Ziyan Olmaz albümünü, bu albümün şarkıları için özel tasarlanmış ve mor ve ötesi konserlerinin alamet-i farikası olan canlı VJ görselleri eşliğinde çalacak. Konserin ikinci bölümde ise grubun şimdiye kadar yayımladığı 5 stüdyo albümünden parçalara yer verilerek, geçmişten bugüne bir zaman tüneli yaratılacak. Farklı ve eğlenceli bir mor ve ötesi retrospektifi için siz de Salon’da olun.

 

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir