Safahat: Akif Dönüyor. Ya siz, nerdesiniz? – Tek Perdelik Dram

Safahat: Akif Dönüyor. Ya siz, nerdesiniz? – Tek Perdelik Dram

Yazan : Uğur Uzunok
Yöneten : Hilali Hasanov
Oynayan : Ahmet Yenilmez

Bir çoğumuzun “Ekmek Teknesi” dizisindeki celal tiplemesiyle tanıdığı ünlü tiyatro sanatçımız Ahmet Yenilmez’ den tek kişilik bir oyun. Ahmet Yenilmez bir çok alanda oldukça faal bir sanatçımız. Tiyatro oyunculuğu, sinema ve dizi oyunculuğu, kitap yazarlığı, yöneticilik ve siyaset gibi bir çok alanda faaliyetleri var.

Oyun ismindende anlaşılacağı gibi ünlü cumhuriyet şairimiz Mehmet Akif Ersoy’ un 1933 yılında basılan ” Safahat ” şiir kitabından alıntılar içeren fakat odağında şimdiki zamanda yaşayan insanlara bir haykırışı dillendiren bir oyun. Bildiğiniz gibi Safahat eseri sosyal sorunları, tarihi ve dini konuları içeriyordu. Oyunda Akif (Ahmet Yenilmez) bu ülke için gösterdikleri mücadelenin zorluklarını anlatırken, izleyiciye silkelenmesi ve bir şeyler yapmak için harakete geçmesi gerektiğini haykırıyor. Haykırmak kelimesini özellikle kullandım. Oyunu seyrederken bu kelimeyi neden seçtiğimi anlayacağınızı umuyorum. Oyun konu ve konunun geçtiği döneme göre oldukça kasvetli.

Yukarıda da belirttiğim gibi oyun oldukça kasvetli fakat bir o kadar da başarılı. Sevmediğim tarzda bir oyun olmasına rağmen belirtmeliyim ki, verilmesi istenilen etkiyi kesinlikle veriyor. Işık, kostüm ve dekor son derece başarılı. Dekor ve kostüm döneme çok uygun. Şimdi okuyanlarınızdan bazıları “pes yani bu dönem ve tarihi yansıtacak kostümleri ve dekoru da yapamazsak neyi yapacağız” dediğini duyar gibi oluyorum. Çok haklısınız, kesinlikle katılıyorum. Bu oyunda dekor ve kostüm kötü olsaydı, utanılacak bir şey olurdu. Oyunlarda sahne hakimiyetinin sınırlarını zorlamak ve seyirciye 3 boyutlu bir düşsellik aşılamaya çalışmak için yapılmaya çalışıldığını düşündüğüm, oyuncu veya oyuncuların seyircilerin arasından veya arkasındaki kapılardan sahneye girmeleri bana oldukça itici geliyor. Bu oyunda da Akif sahneye seyrettiğim sahnenin izleyici kapısından girdi. Oyun içerisinde, oyuncu Akif olarak seyirciye bağrıyor, kızıyor, hesap soruyor. Bu sorduğu sorulara interaktif veya hiperaktif bazı izleyiciler cevap veriyor. Akif ise o cevaplara istinaden doğaçlama başka hesaplar soruyor. Oyunun sonunda ise Ahmet Yenilmez, Akif için neler yaptıklarını ve yapacaklarını anlatıyor. Son cümlem seyrettiğim zamana ait olabilir. Oyunun içeriğinde olan bir bölüm olduğunu sanmıyorum.

Gitmenizi tavsiye edebileceğim bir oyun değil. Benim için büyük bir sahne değeri yok.
İyi seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

3 Comments

  1. bence çok güzel bir oyun gidipte izlenilmesi gerekiyor ben bu oyunu 2 kere izledim ve çok duyğulandım bir kere daha olsa yine giderim sonuçta anlatılan kişi Mehmet Akif Ersoy…

  2. çok etkileyici bir tiyatroydu ve gerçekten gurur duydum…siyasal sosyal dini güzel noktalara parmak basılmış…izlenilmesi gerek!

  3. Muhteşem bir oyun bence herkesin seyretmesi gerekir. Yalnız, tarihlerini unutturmaya çalışan insanların izlenmemesini istemedikleri bir eser olabilir. Ama inadına herkesin gidip bu oyunu izlemesi gerekir. Gerekir çünkü Çanakkaleyi anlamak için, içinde bulunduğumuz durumu anlamak için gerekir,

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir