Rufus Wainwright / İstanbul

15. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında Aya İrini Kilisesinde gerçekleşen, son yıllarda izlediğim en muhteşem konser. “Yeni Ozanlar” kategorisinde daha önce izlediğimiz “Antony And The Johnsons, Jose Gonzalez ve Blonde Redhead” gibi isimlerin ardından bu sene kategorinin tek ismi Rufus Wainwright olarak açıklanmıştı, doğal olarak heyecanlanmıştık.  Beklentileri yüksek tuttuğumuzdan hayal kırıklığı ihtimalini de çantamıza atıp yola çıktık, ama kendisini orada unuttuk gitti. Konserin bilet fiyatları mekanın kısıtlı sayıda kapasitesi nedeniyle biraz yüksek sayılabilirdi, ancak yine de bu konserin mekanı Aya İrini olmalıydı ve şanslı seyircinin az olması yüzümüzü biraz daha gülümsetti açıkçası..

Sessiz ve yürümek için harika bir yolun ardından yeşilliklerin ortasında olanca güzelliği ile duran bir Aya İrini var, tarihi güzelliğinin yanısıra kusursuz akustiği ile de konser için harika bir seçim. Zaten Rufus sahneye çıktığında gözlerinden o heyecanı görebiliyordunuz, böylesi bir mekanda çalmak sanatçı için de son derece heyecan verici olsa gerek.. Henüz konser başlamadan mekan bizden tam puan almayı başardı, sahnede bir piyano, Rufus’u bekliyoruz ve kediler dolaşıyor, kuşlar uçuyor.. Rufus koşa koşa sahneye geldi ve piyanosunun başına oturdu, bu mekanda verilen bir konser sanırım en iyi Agnus Dei ile açılabilirdi, o da ona karar vermiş.. Hemen etkisi altına aldı bizi, bundan sonrası da zaten hayal gibi.. Setlist beklediğimiz gibiydi ama daha fazlasını istedik doğal olarak, belki Release the Stars ve Rebel Prince çalabilirdi, ama Cigarettes and Chocolate Milk ve Not Ready to Love harikaydı.. Bir kez bis yaptı, şarkılar söyleyip kedilerle savaştı, güldü eğlendi, epeyce konuştu.. Sultanlarımızın ve köprümüzün cinsel kimliğine kadar gitti, dinledikleriniz ve gözlemlediklerini anlattı..

Geçen seneki Antony And The Johnsons konserinden çıktığımda Surp Agop mekanı beni büyülemişti, Antony de muhteşemdi ve izlediğim en güzel konser etiketini yapıştırmıştım.. Arada çok güzel konserler izlesem de bir numaram hep Antony konseriydi, sanırım dün gece Rufus onun yerini aldı, bir sonraki sene Yeni Ozanlar kategorisinde kimi getireceklerini şimdiden merak ediyorum.. Her konserde çok çektiğimiz izleyici ise bu organizasyonda harikaydı, gayet bilinçli ve sessiz konser izleyip, alkışlanması gereken yeri alkışladılar.. Sahneye ve yanındakine saygı üst düzeydeydi, gerçi bunlarda mekanın ve oturma düzeninin de etkisi büyük. Ama yine de tebrikler, giriş çıkışlar da sorunsuzdu, her şey huzura şartlanmıştı ve harika oldu.. Gelenler muhteşem bir konser izledi, gelmeyenler çok şey kaçırdı..

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir