Kuzey Kutup Dairesi’nde Bir Göğe Bakma Durağı: Rovaniemi (Finlandiya)

Rovaniemi, Kuzey Kutup Dairesi’nin geçtiği Fin şehirlerinden birisi. Turku‘dan yapılan gece treni yolculuğu ile sabahın 7’sinde vardığım ve vardığım andan itibaren donmaya basladığım minik bir kent. Takvimler 17 Temmuz 2013’u gösterdiğinde hava sıcaklığı 6 derece idi ve rüzgar esiyordu.

Şehir merkezinde yer alan tren istasyonu ve şehrin 10 kilometre dışındaki havaalanı sayesinde buraya ulaşmak mümkün. Şehrin turizm mevsimi özellikle Noel zamanları, zira Rovaniemi merkezine 20 dakika uzaklıkta kurulmuş “Santa Claus Village” denilen yerin Santa’nın evi olduğunu iddia ediyorlar. Dünyanın dört bir yanından insanlar/aileler ise yılbaşını burada geçirmek için aylar önceden rezervasyon yaptırıyor. Temmuz ayında bile 5-6 derece olan bu şehir acaba yılbaşında nasıl oluyordur diye merak edenlere not; kışın -40 dereceye kadar düşebiliyormuş hava!
Bu şehrin Santa Claus dışındaki bir diğer önemi ise Aurora Borealis diye bilinen “Kuzey Işıkları”nın seyredilebildiği bir yer olması. Şehir merkezinde evlerin ve sokak lambalarının ışıkları sebebiyle görmek biraz zorlaşsa da, Eylül-Nisan ayları arasında şehir dışında kuzey ışıklarını görmek mümkün.
Şehrin diğer ünleri ise pek çoğumuzun gönlüne taht kurmuş 1998 yapımı ve yönetmenliği Julio Medem tarafından yapılmış “Los amantes del Círculo Polar” (Lovers of the Arctic Circle) filminin de bu şehirde çekilmiş olması ve ayrıca 2006 Eurovision Şarkı Yarışması’nda 1. olan “Lordi” isimli Fin hard rock grubunun memleketi olmasıdır.

Arctic Circle 66° 32' 35"

Arctic Circle 66° 32′ 35″

Son derece küçük olan bu şehirde, toplu ulaşım kullanmanız gereken tek konu Santa Claus Village’dır. Tren istasyonunun hemen önünden belli aralıklarla kalkan ve Santa Claus Village’a giden otobüsle, Santa’nın yasadığı yer olduğu iddia edilen yere gitmek mümkün. Ancak burada her şeyden rant sağlamaya çalışmışlar, dikkat! Finlandiya’nın ulusal hayvanı olan geyiği görmek bile paralı. Burada minik bir elf evine girip Santa ile tanışıp, fotoğraf çekilebiliyor ve eğer isterseniz fahiş bir fiyata bu fotoğrafı alabiliyorsunuz. Elf evinin dışında ise beyaz bir çizgi bulunmakta, tam onun üzerinde durursanız işte size Kuzey Kutup Çizgisi! İnsan bu çizginin üzerinde durup, dünyanın ne kadar uç bir yerine geldiğine şaşıyor. İsterseniz buradakı tourist info office’ten cüzi bir miktar karşılığında, pasaportunuza “Bu kişi şu tarihte Kuzey Kutup Çizgisi’ni geçmistir” yazılı damgayı bastırabilir ve böylece ufak bir anı somutlaştırmış olursunuz. Santa Claus Village’da bulunan özel Post Office’ten kart yollayabilirsiniz. Ancak bu postanede iki seçenek var: Kartınızı ya hemen şimdi yollanacak ve Türkiye’ye maksimum 2 hafta içinde ulasacak olan kutuya atabilirsiniz. Ya da kartınızın Christmas’a dek bekletildiği ve Christmas’ta ulaşmış olmak uzere yollandığı kutuya atabilirsiniz. Eminim Aralık ayının sonunda, birkaç arkadaşım hiç beklemedikleri kartlar alacaklar.

Rovaniemi şehir merkezi ise AVMlerden oluşuyor. Ama şehrin soğuk iklimini düşününce, hak verilebilir bir durum. Oturup bir parkta oturamazsınız, yaz günü bile olsa. İnsan üşüyor zira.
Yine şehir merkezine yakın olan Arktikum müzesi ise mutlaka görülesi. İçindeki sergiler, Fin halkını geçmişten bugüne anlamaya yardımcı oluyor. Ayrıca müze içerisindeki Arctic Center isimli yerde, Kutup insanlarının güneş ışınlarından korunmak için yaptıkları, günümüzün günes gözlüğünün ilk adımlarını ve iklimsel değişimlere bağlı Kutuplarda yaşanan değişimleri görmek mümkün. Müzenin bir odası ise kubbeli ve yerleri yastıkla dolu bir dolu. Bu yastıklara uzanıp da kubbeye baktığınızda, Aurora Borealis görüntülerini, gerçekmişçesine izleyebiliyorsunuz.

Tren istasyonu yakınlarındaki şehir kütüphanesi ise ünlü Fin mimar Alvar Aalto tarafından yapılmış ve gördüğüm en güzel kütüphanelerden birisi. Alvar Aalto‘nun binaları, Finlandiya’nın ve dünyanın çesitli yerlerinde bulunmaktadır.

Tüm bunların ve üşümemenin dışında yapılacak şeyler ise şehrin park ve göllerinin etrafında yürümek, bozulmamış bu doğallık karşısında alabildiğin kadar derin nefes almak ve tabi göğe bakmaktır.

Santa Claus Village

Santa Claus Village

Armutlu ve girlie Fin birasi!

Armutlu ve girlie Fin birasi!

Arktikum Science Center

Arktikum Science Center

Arktikum Science Center

Arktikum Science Center

Author: Dide Gokay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir