Roma (Rome)

3 gece 4 gün süren İtalya gezimizin Roma ayrıntılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım yazım, bu büyülü şehri görmek isteyenlere kılavuzluk eder.

Gezimizin Venedik (Venezia) ayrıntıları için tıklayın.

Venedik yazımı okuduysanız, Venedik Santa Lucia tren istasyonunda başlayan yolculuğumuz 15:10 da Roma Termini tren istasyonunda son bulmuştu. Termini tren istasyonu oldukça büyük bir ana istasyon. Şehirler arası hızlı trenlerin son durağı olması yanında şehrin ana ulaşım kaynakları da buraya bağlı. Havaalını transferi için kullanacağınız tren, şehir içi ulaşım için kullanacağınız metro hatları (A ve B hattı) ve hemen çıkışında ise otobüs ana durakları ile tam bir ulaşım merkezi.

Biz Roma’ da 2 gece 3 gün kalmayı planladığımız için Termini’ ye yakın olmayı tercih ettik. Çok yakın olan Palma Residence hosteline booking.com’ dan 2 gecelik rezervasyonu gelmeden internetten yaptık. Hostel için 2 gecelik 170 euro ödeme yaptık. Roma, Venedik’ e göre oldukça uygun fiyatlara sahip. Venedik herkesin kabul ettiği gibi pahalı bir şehir. Roma ise her bütçeye uygun seçeneklerin olduğu çeşitliliği bol bir şehir. Konaklama fiyatları arasındaki fark elbette sadece şehir ile alakalı değil. Venedik’ te 3 yıldızlı bir otelde konaklamamıza karşı Roma’ da hostelde konakladık. Hostelleri sadece yatak hizmeti sağlayan tesisler olarak düşünebilirsiniz. Oda dışında başka bir hizmet sunmazlar. Oda ve kahvaltı olarak hizmet veren hosteller ise genellikle kahvaltı servisi için yakınlardaki bir kafe ile anlaşırlar. Size bu kahvaltı için kupon verirler. Siz de bu kupon ile ilgili kafeye giderek kahvaltınızı yaparsınız. Bunun dışında hostele bağlı olarak, çarşaf değişimi, havlu değişimi gibi hizmetleri mevcuttur. Fakat bir otel gibi hizmet beklememek lazım. Bizim rezervasyon yaptırdığımız hostel de, oda-kahvaltı çalışan bir hosteldi. Açıkçası temizliğinden oldukça memnun olduk. Kahvaltı servisi için anlaştığı kafeden pek memnun kalamadık. Ekstra ücret ödeyerek kahvaltımızı yaptık. :(

Roma-PassTermini istasyonunda ilk işimiz her zaman ki gibi, turist danışma masasını (tourist info) bulmak oldu. Hızlı trenlere yüzünüz dönük durduğunuzda sağınızdaki koridorun ortalarında 26 numarada bulunan turist bilgi masasına gittik. Oradan 3 gün boyunca kullanacağımız Roma kartımızı (Roma Pass ) aldık. Roma kartı aktive edildiği andan itibaren 3 gün geçerli. Sınırsız ulaşım ve 2 ücretsiz müze girişi sunuyor. Ayrıca bir çok müzede hatrı sayılır indirim imkanı var. Roma kartını 30 euroya satın alabiliyorsunuz. Kartı aldığınızda içinden ücretsiz geçişlerde kullanacağınız bir manyetik kart, şehir rehberi için kullanabileceğiniz bir şifre (İnternetten indireceğiniz bir uygulama için. Biz şimdiye kadar hiç kullanmadık. Size daha önce belirttiğim uygulama ücretsiz zaten. Tıklayın) kartı, çok güzel tasarlanmış bir harita vs. çıkıyor. Bizim bunların içinden kullandığımız sadece manyetik kart ve harita oldu. Harita oldukça başarılı. Roma’ nın turistik yerlerinin tamamı işaretlenmiş, metro istasyonları ve otobüs durakları işaretlenmiş. Turistik yerlerin açıklamaları var. Yani şehri gezmeniz için elinizde bu harita olması yeterli diyebilirim. Manyetin kartınız ise ilk aktive edildiği andan itibaren 3 gün boyunca, sınırsız olarak metro ve otobüslere binmenizi sağlıyor. Kartınızı ilk bindiğiniz metroda veya otobüsteki makinelere okuttuğunuzda aktivasyon otomatik gerçekleşiyor. (Metrolarda giriş yaptığınız kontuarlar, otobüslerde ise tutamak demirlerine monte edilmiş sarı makinelerde) Kart zarfının içinde kartın hangi müzelerde geçerli olduğu yazıyor. Bu listeden faydalanabilirsiniz. Size tavsiyem 2 bedava müze giriş haklarınızdan birini Kolezyum (Colosseum) için kullanın. Kolezyum giriş ücreti 12 euro ve girişte hatrı sayılır bir kuyruk oluyor. Fakat Roma kartı sahipleri o uzun kuyruğun yanından sakin adımlarla yürüyor ve hiç sıra beklemeden direk ücretsiz giriş yapıyor. (Roma kartı girişini göremezseniz. Görevlilerden birine kartınız gösterirseniz sizi hemen doğru yere yönlendirecektir.) Sadece bu özellik ve ulaşım için bile Roma kartı almaya değer inanın.

IMG_20130408_075540Ayrıca indirime de bir örnek vermem gerekirse, çok ilginizi çekeceğinizi düşündüğüm balmumu müzesinin 12 euroluk olan giriş ücreti, Roma kart sahipleri için sadece 4 euro. Bunun gibi Roma kart, bir çok müze ve kafede indirim sağlıyor. Özellikle ücretli müze girişlerinde Roma kartınızı gösterin.

Dikkat etmeniz gereken bir husus, Roma kart maalesef Vatikan (Vatican) müzesinde geçmiyor. Çünkü Vatikan, kendi sınırları ile ülke kabul ediliyor. Dolayısı ile İtalyan ülkesinin şehri Roma’ nın kartını geçerli görmüyor :)

Dönelim kaldığımız yere. Her seyehatimizden önce yaptığımız gibi, hostelimize gelmeden önce mesaj attım. Termini’ den ulaşım için yardım istedim. Bana gönderdikleri cevapta, Termini istasyonundan 5dk yürüme mesafesinde olduğu yazıyordu. Gerçektende istasyondan 5dk yürüyerek hostele ulaştık. Resepsiyondaki oldukça şirin hanım bizi karşıladı ve hostel için açıklamalarda bulundu. Odamızı teslim etti ve dış kapı, iç kapı, oda anahtarı olmak üzere 3 anahtarı teslim etti. Bu bizi biraz tedirgin etti. Kendisine Termini bölgesinin nasıl olduğunu sorduğumuzda, nezih bir semt olmadığını fakat sorun oluşturmadığını yumuşak bir dille anlattı. Aslında bizim otogar veya gar çevrelerine çok benziyor. Çoğunlukta ulaşım için kullanılan bölgeler maalesef keşmekeşi çok olan bölgeler oluyor. Genelde de gelip geçen yolcuların günlük konaklamalarına yataklık ettikleri için ucuz ve kalitesisiz tesislerle doluyorlar. Tabi bölgeyi aklınızda çok berbat bir yer gibi canlandırmanızı istemem. Roma’ yı gezme fırsatınız olursa, Roma’ nın genelinin çok güzel bir şehir olduğunu göreceksiniz. Bu da Termini’ yi, çok güzellerin arasındaki kötü yapacak. Fakat şunu da bilmek gerekir ki, Termini ulaşımın kalbi olan bir bölge. Amacınız sürekli gezmek ve gezerken her yere kolay ulaşabildiğiniz gibi, transferlerinizi de kolay yapmak ise ve gece yattığınız bölge çok önemli değil ise seçiminiz burası olabilir.

Çantalarımızı bırakır bırakmaz hemen kendimizi dışarı attık. Size Roma’ da gezilecek yerleri yazmayacağım. Roma kartı alırsanız haritada hepsi ayrıntılı olarak belirtilmiş veya bir çok kaynakta görülecek yerler yazılı. Fakat Roma’ daki diğer turistik yerlerin dışında mutlaka Ghetto bölgesini dolaşın. Bu bölgede eskiden yaşayan yahudiler hapsedilmiş ve sınırları içerisinde kendilerine ayrı bir dünya yaratmışlar. Oldukça enteresan bir bölge. Gezmekten keyif alacağınıza eminin. Ayrıca bir çok gurme mekanı var. Çok lezzetli yiyecekler yiyebilirsiniz. Hamursuz bayramına denk gelirseniz sokaklara taşan tadları tadma fırsatını yakalarsınız. Campo di Fiori meydanını mutlaka gezin. Kurulan pazarı ince ince dolaşın. Dolaşırken pazarda satılan 2-3 euroluk atıştırmalık meyvelerden alın. Onları yiye yiye dolaşın pazarı. Ayrıca etrafındaki bir çok mağazadan alış veriş yapabilirsiniz. Capitoline tepesine çıkın ve tepeden kahvenizi yudumlarken şehri seyredin.

Roma çok güzel bir şehir ve 2-3 güne sığrıdamayacağınız kadar çok gezilecek yere sahip. Bu nedenle tatiliniz 2-3 gün ise, mutlaka çok planlı davranın ki, sürenize en çok yeri sığdırın. Roma’ da bir çok yeri yürüyerek gezebilirsiniz. Çünkü birbirine çok yakın. Bunun dışında her yer için mutlaka otobüs, metro veya tramvay bulabilirsiniz. İtalya’ nın genelinde ulaşım hizmetleri mükemmel işliyor.

3 günlük gezimize onlarca yer sığdırdık. Bunların ayrıntılarını yazarak yazımı uzatmak istemiyorum. Şunu bilmenizi isterim ki muhteşem di. :) Umarım siz de Roma’ yı gezme fırsatını yakalarsınız.

Yiyecekler konusunda bir şeyler yazmak gerekirse, şunu yazabilirim ki İtalya’ da hamur mamulleri kesinlikle çok başarılı. Makarnalar, pizzalar, sandaviçler hepsi harika. Ben özellikle yediğim istakozlu makarnadan çok keyif aldım. Ayrıca ara sokaklardaki dilim pizza satıcılarından mutlaka pizza yiyin. Hepsi olmasa da bir çoğu başarılı. Kırmızı şarapları çok güzel. Biralarından en çok Peroni’ yi beğendim. Kahve kültürlerinde var. Hemen hemen her kafe mükemmel capuçino yapıyor. (Espresso için sadece caffe diyorlar)

Alışveriş için bir şeyler yazmam gerekirse, ispanyol merdivenlerinin etrafındaki ünlü markalardan bir şeyler almak her baba yiğidin harcı değil maalesef :) Fiyatlar bizdeki marka fiyatlarına göre bile oldukça pahalı. Şahsıma alınan bir hediye tişört için Lacoste ‘ a 230 euro civarında ödeme yapıldı :( Aynı ürün muhtemelen Türkiye’ de 200-250 TL civarındadır. Bu da euronun etkisi olsa gerek. Dolayısı ile markalı ürünlerin İtalya’ dan satın alınması günümüz için artık esprisini kaybetti. Her markanın her modelin Türkiye’ de olduğunu düşünürsek, yurtdışından hediyelik dışında bir şey almamak gerektiği ortaya çıkıyor. Hediyelikler konusunda da meydanların dışında ara sokakları tercih edebilirsiniz. Örneğin İspanyol Merdivenleri (Spanish Steps) ve Aşk Çeşmesi (Fontana di Trevi) gibi turistik meydanların etraflarındaki ara sokaklarında oldukça çok hediyelik eşya satan dükkanlar var. Fiyatları da oldukça iyi.

Gelelim dönüşümüze, özellike Termini çevresinde konaklamamızın bir nedeni de havaalanı transferimizin kolay olmasıydı. Termini den otobüs, tren ve taksi ile havaalanına (Fiumicino airport) ulaşmak mümkün. 30 ila 45 dakika sürüyor. Tren kişi başı 14 Euro ve Termini içinden çok sık aralıklarda var. Biletinizi istasyon içindeki otomatik makinelerden alabiliyorsunuz. Makineler başında yabancı uyruklu olduklarını düşündüğüm bazı adamlar size yardımcı olmak istiyor. Nasıl bir gayret içindeler açıkçası anlam veremedim. Sizden bir komisyon mu istiyorlar, yoksa paranızı gasp mı edecekler anlayamadım. Zaten biz treni tercih etmedik. Otobüs ise kişi başı 12 euro civarında ve Termini istasyonunun hemen dışından geçiyor. Kapıdaki görevlilere ve turist masasındaki görevlilerden bilgi alabilirsiniz. 3-4 kişi için ise taksi avantajlı hale geliyor. Taksilerin üzerinde de havaalını ücreti yazıyor. 48 euro luk ücrete isterseniz 2 euro bahşiş ekleyerek 50 euroya rahat konforlu bir transfer mümkün. Bence 50 euro ücret havaalını mesafesi için oldukça iyi.

Umarım yazım sizin için faydalı olur.

Gezimizin Venedik (Venezia) ayrıntıları için tıklayın.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir