Ricky

Dikkat: İzlemeden Okuma! Bu yazı filmin sürpriz sayılabilecek gelişmelerini de içermektedir.

François Ozon’un en farklı filmlerinden biri olan Ricky bir kadının sosyal hizmet uzmanıyla konuşmasıyla açılıyor. Kadın, iki çocuğuyla tek başına kaldığını ve yalnız yapamadığını anlatarak ağlıyor. Bu görüşmeden sonra birkaç ay önce yazısı görünüyor. Ve zamansal olarak nasıl anlamlandıracağımızı bilemediğimiz bir dönem başlıyor. Yönetmen bu kez işçi sınıfından bir kadın karakter çıkarıyor karşımıza. Kızı Lisa ile birlikte yaşayan Katie, işyerinde İspanyol Paco ile tanışır. Kısa süre içinde birlikte yaşamaya başlarlar. Bir çocukları olur, Lisa’nın isteği üzerine adını Ricky koyarlar. Çok geçmeden Ricky’nin diğer çocuklardan farklı olduğu ortaya çıkar. Oldukça sosyal gerçekçi gibi görünen film Ricky’nin kanatlarının çıkmasıyla bambaşka bir yöne doğru akar ve hayata fantezi girer.

Ozon’un hınzırlığından fazlasıyla nasiplenen bir film Ricky. Henüz Ricky’nin kanatları bile yokken Lisa’nın yemekte kanat yemek istemesi, Ricky için hazırlanan odanın duvar kâğıtlarının bulutlarla kaplı olması gibi küçük hoşluklar var filmde. Üstelik nasıl yapmayı başarmışsa adı Ricky olan ve kanatları çıkan bir çocuğun filmini aslında her şeyi izleyen ve annesinin sessiz ortağı Lisa’nın filmi yapmayı başarmış Ozon. Annelik üzerine düşündürmeyi başardığı kadar farklı bir çocuğun kıyısında büyümenin de ne demek olduğunu sezdirmiş. Üstelik bütün bunları acımasız bir dünyanın içine ustalıkla yerleştirmiş. Filmin başının aslında sonu olabileceğini düşündürerek elimizden mutlu son imkânını almış da olsa özgürlüğe uçan bir çocuğa, belki bu hayatın bir parçası olmadığı için sevinmek gibi bir teselli bırakmış bize -ki az şey değil.

Yönetmenin biraz göz ardı edilen bir filmi oldu nedense bu film. Üzerine pek bir şey söylenmedi. Oysa filmografisinde farklı bir yerde dursa da onun oyun oynamayı seven sinemasına dair çok şey var içinde. Üstelik Ozon’un annelikle derdine bir de buradan bakmak, “anneler çocuklarını neden bırakır” sorusu üzerine düşünmek “Le Refuge”un Mousse’unu da anlamaya çalışmanın bir yolu olabilir.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir