Richard Pena Pera Müzesi’nde Amerikan Bağımsız Sineması’nı Anlatıyor

richardpena

Amerikan Bağımsız Sineması

Richard Peña 

22 Şubat Cuma, 16:30

Pera Müzesi

Pera Film ve İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu işbirliğiyle düzenlenen, Profesör Richard Peña’nın Amerikan Bağımsız Sineması üzerine vereceği konferans, 22 Şubat Cuma günü saat 16:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek.

Amerikan Bağımsız Sineması” başlıklı konferansında Peña, Hollwood dışı sinemacılığın 1920’lerden günümüze olan gelişimini ele alacak.

Columbia University’de Film Araştırmaları Profesörü olan Peña, Film Society of Lincoln Center’ın 25 yıl boyunca Program Direktörlüğü’nü yaptı, 1988 yılından bu yana da  New York Film Festivali’nin direktörlüğünü sürdürüyor. Peña, Film Society’de Michelangelo Antonioni, Sacha Guitry, Abbas Kiarostami, Robert Aldrich, Gabriel Figueroa, Ritwik Ghatak, Kira Muratova, Youssef Chahine, Yasujiro Ozu, Carlos Saura ve Amitabh Bachchan gibi yönetmenlerin retrospektif gösterilerini düzenledi, Afrika, Çin, Küba, Polonya, Macaristan, Arap, Kore, Japonya, Sovyet ve Arjantin sinemaları üzerine önemli film dizileri gerçekleştirdi. Nisan 2012’de de Film Society’de, ABD’de bugüne kadarki en büyük Türk Sineması filmleri  programını düzenledi.

Konferans

Pera Müzesi Oditoryumu

22 Şubat Cuma, 16:30

“Amerikan Bağımsız Sineması”

Prof. Richard Peña

Konferans dili İngilizce’dir, simultene tercüme yapılacaktır.

Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

Not: Etkinlik bülteninden alıntıdır. Ayrıntılı bilgi için Pera Müzesi’nin websayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Author: Furkan

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir