Reprise

Yönetmeni Joachim Trier, başrollerde daha önce pek fazla perdede kendini göstermeyen Espen Kloumann Hoiner, Anders Danielsen lie ve Christian Rubeck. Yer: Norveç.

Reprise, bittiğinde insana gerçekten bir entelektüel “win-win” denklemi sağlayabilir.Buna gebe bir çok anlatımı içerisinde bulundurmaktadır.

Film konu itibariyle yazar olmaya çalışan iki gencimiz Eric ve Philip in hayatında olup biteni gözleyip anlatmaktadır.(Anlatıcı mevcuttur) ilk başta Philip kitabını bastırmayı başarsa da daha sonraları bu işi kaldıramadığını gözlemleriz ve bu sefer de piyasaya Eric çıkar . (ki burada sade bir deniz kenarı sahnesinde bile buhranlı yazarımız Philip in ne kadar verimli bir yazar olabildiğini anlayabiliriz.)

Reprise da, “bir filmi güzel yapan şeyler” o kadar güzel harmanlanmıştır ki izlerken insan imrenir, gıdıklanır.Bunun sebeplerinden bir kaçını belirtirsem; Joy Division Jogger, yazar tıkanıklığı gibi unsurlar bulundurması olabilir.Son sözüm; bu film sinemada sadece film aramayanlar için izlenmesi gereken bir yapıttır.

Ayrıca film İstanbul Film Festivali nde ödül almıştır(Altın Lale) bu da bir bilgi olsun.

Author: Onur Yener

Share This Post On

1 Comment

  1. tekrar tekrar izlenilmesi gereken bir film. altyazı dergisinde bahsetmişti bu filmden. o an izlemiştim ve cidden güzel bir film.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir