Replikas – Biz Burada Yok İken

 

2000’ler Türk alternatif müziğinde Replikas’ın yerini sorgulamaya kalkarsanız sopayla kovalanırsınız. Çıkardığı üç acayip albümden sonra Zerre ile ufak bir duraksama-nadas dönemine giren grup 60 sonları 70 başlarını temize geçtiği yeni albümüyle karşımızda.

Anadolu Rock veya albümün kartonetinde de ısrarla belirtildiği şekilde Anadolu Pop, 60’ların sonunda Altın Mikrofon yarışmasıyla zirveye ulaşan bir tür. Aslında epey ilginç bir dönem. Yani Ferdi Özbeğen’in piyanist şantör kimliğine bürünmeden önce orkestra kurup böyle bir yarışmaya katıldığını veya Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Barış Manço’nun Kaygısızlar isminde bir projede birleşip genç yetenek olarak yanlarına Fikret Kızılok’u aldığını kim tahmin edebilir? Anadolu Pop ile ilgili çok fazla ayrıntıya girmeye gerek duymuyorum. Albüm bizim için bunu da yapmış! Murat Meriç imzası taşıyan doyurucu bir kartonet hazırlanmış. Şarkıların ve grupların ortaya çıkış süreçlerinden, Anadolu Pop’un isim babasına kadar pek çok konuda açıklama yapılmış.

Replikas’ın yorumlarının bu tarza bir şehirli havası kattığı ise aşikar. Avaz’daki post-punk yankılanmalarının zerrelerinin bile bu şarkılara itinayla serpiştirilmiş olması çok büyük iş. Böyle bir dönemi yorumlamanın cesaret işi olduğu doğru, fakat Replikas yıllardır bu şarkıları konserlerinde benzer şekilde çalıyor zaten. Bu açıdan baktığımızda bu cesur işi üstlenmek için fazla düşündüklerini sanmıyorum. Korkmadan girişilen bir işin ellere ve yüzlere bulaştırılması gibi bir hadiseden de söz edemeyeceğimize göre…

Bu albüm olmuş. Replikas yapmış. En sevdiğim yorumlar Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum, Hudey Hudey, Kaşık Havası, Suya Giden Allı Gelin ve Sür Efem Atını Oldu (İçlerinde en sevdiğim kesinlikle bu, Mazhar Alanson’un en güzel beste ve sözlerinden birine sahip).  Biz Burada Yok İken, tarih kitabı gibi bir albüm. Bir yerde dursun, 20 sene sonra ufak bi velet gelsin keşfetsin isteyeceğim türden.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir