Premiers Films: Fransız Yönetmenlerden İlk Filmler

22-30 EKİM 2011

7 YAŞ / 7ANS

23 Ekim Pazar 14:00
28 Ekim Cuma 19:00

Yönetmen: Jean-Pascal Hattu
Oyuncular: Bruno Todeschini, Paul Blain, Marie-Christine Friedrich , Victoire Rousseau, Constance Rousseau, Carole Franck, Olivia Ross, Alice Langlois
2006, 82′, Fransa , Renkli
Fransızca, Türkçe altyazııyla

Kocası Vincent yedi yıllık hapis cezasına hükmedilen Maïté, haftada iki kez kocasını görmek ve kirli çamaşırlarını almak üzere hapishaneye ziyarete gider. Kocasının çamaşırlarını dur durak bilmeden ısrarla yıkar ve ütüler. Maïté, ziyaretlerinden bir tanesinde Jean isimli bir yabancı ile tanışır. Jean, onu arabasıyla evine bırakmayı teklif eder. Maïté bu teklifi kabul eder ve ne olduğunu anlamadan kendini, hakkında hiçbir şey bilmediği bir adamla tutkulu bir ilişki içerisinde bulur.

YETER! / BARAKAT!

29 Ekim Cumartesi 12:00
30 Ekim Pazar 16:00

Yönetmen: Djamila Sahraoui
Oyuncular: Rachida Brakni, Fattouma Ousliha Bouamari, Zahir Bouzerar
2006, 95′, Fransa , Renkli
Fransızca, Türkçe altyazııyla

1990’ların savaşla alt üst olmuş Cezayir’inde geçen film tehlikeli bir arayış yolculuğundaki iki kadını konu eder. Bu arayış, kadınlardan genç olanın gazeteci kocasını bulmak içindir. Gazeteci adam yazdığı bir takım yazılar yüzünden bir anda ortadan kaybolmuştur. Her iki kadın da birer çağaşım örneğidir; İslami düzendeki Cezayir’e tam da oturmayan noktaları temsil etmektedir: genç kadın doktor iken, yaşlı olan da Cezayir’in özgürlük savaşını dün gibi hatırlayan bir hemşiredir. Bu iki kadın, sokağa çıkma yasaklarını ve silahlı milis kuvvetlerinin tuzaklarını hiçe sayarak, yolculukları boyunca karşılarına çıkan erkeklere meydan okuyarak, kendilerini kabul ettirmeye ve bu arayışlarında onlara yardımcı olmaya ikna etmeye çabalarlar. Bu yolculuk onları Cezayir’in resmedilmeye değer manzaralarına götürürken bir yandan da ülke tarihinin aslında kendi hayatlarının şekillenmesinde nasıl rol oynadığını fark etmelerine sebep olur.

NİLÜFERLER / NAISSANCE DES PIEUVRES

22 Ekim Cumartesi 16:00
29 Ekim Cumartesi 14:00

Yönetmen: Céline Scıamma
Oyuncular: Pauline Acquart, Louise Blachère, Adele Haenel
2007, 82′, Fransa, Renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Bir yaz, 15 yaşındaki üç kızın hayatını sonsuza dek değiştirecektir. Senkronize bir yüzme etkinliğini seyreden Marie, yüzücülerden birine fena halde tutulur. Bu yüzücü Floriane’dır ve okulun en çapkın kızlarından biridir. Buna rağmen Marie, Floriane konusunda kendine engel olamamaktadır. Marie’nin arzularını süsleyen Floriane, bu ilgilye kayıtsız kalmaz, çünkü yavaş yavaş erkeklerden ziyade kızlardan hoşlandığını fark eder. Marie’nin en yakın arkadaşı Anne ise, fazla iri ve çekici olmayan bir genç kız olarak bu şekilde kimsenin ilgisini alamıyor olmaktan dertli olduğu için, Floriane’in Marie üzerindeki etkisinden hiç hoşlanmamaktadır.

ANNE KAFASI / LA TETE DE MAMAN

29 Ekim Cumartesi 16:00
30 Ekim Pazar 13:00 

Yönetmen: Carine Tardıeu
Oyuncular: Karin Viard, Chloé Coulloud, Kad Merad
2007, 95′, Fransa, Renkli
Fransızca, Türkçe altyazııyla

Lulu, 15 yaşındadır ve tek mücadele etmesi gereken şey sıradan ergen sorunları değildir. Bir de sorunlu anne olarak tanımlanabilecek bir şeye daha sahiptir. Lulu’nun annesi Juliette, uzun bir süredir mesafeli, az konuşan, asla gülmeyen ve çevresindeki hiçbir şeyle ilgilenmemektedir. Eski bir video kaydını seyreden Lulu, annesinin eski -mutlu, kahkahalar atan, hayattan zevk almayı bilen- halini görüp şaşkına döner. O zamanlar, henüz Lulu’nun babasıyla tanışıp evlenmemiş olan Juliette, Jacques isimli bir adama sırılsıklam aşıktır. Annesini ancak bu şekilde tekrar mutlu edeceğine karar veren Lulu, annesine getirmek üzere Jacques’ın peşine düşer.

13 M2

22 Ekim Cumartesi 18:00
30 Ekim Pazar 16:00

Yönetmen : Barthelemy Grossman
Oyuncular: Barthélémy Grossmann, Lucien Jean-Baptiste, Youssef Hajdi
2007, 84′, Fransa , Renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

José, Farouk ve Réza, Paris’in zorlu bir bölgesinde yaşayan üç gençtir. Hayat onlar için bir hayli zordur. Ve hayatlarını sürdürmek için içine saplandıkları suç batağı iyiden iyiye onları güvensiz bir duruma sokar. Üçlü bir gün zırhlı bir minibüse saldırır ve bir çuval dolusu parayı alıp kaçar. Fakat bu soygun planlarına uygun bir biçimde gerçekleşmez ve üç arkadaş ortam sakinleşinceye kadar sıkışık bir barınakta kalarak, polisten saklanmak zorunda kalırlar. Kısa bir zaman içinde bu saklanarak bekleme süreci üçlüyü zorlamaya başlar ve bir noktada esas düşmanın polis değil, birbirleri olduğunu fark ederler…

İPLERDE / DANS LES CORDES

23 Ekim Pazar 16:00
28 Ekim Cuma 17:00

Yönetmen: Magaly Richard-Serrano
Oyuncular: Richard Anconina, Maria de Medeiros, Louise Szpindel
2007, 93′, Fransa, Renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Joseph, Fransa’nın renksiz bir işçi mahallesinde bir boks kulübü işletmektedir. Joseph’in genç kızı Angie ve yeğeni Sandra ortak spor tutkuları nedeniyle ülke çapında bir boks şampiyonasına katılırlar. Fakat, Angie’de kuzeni Sandra’nın öz güveni yoktur; Angie korkunç bir biçimde kaybederken, Sandra harikalar yaratarak galip olur. Sandra’nın bu üstün başarısı yavaş yavaş iki kızın arasını bozmaya başlar ve kısa bir süre içinde azılı rakip haline gelirler. Tam da o sırada Joseph’in evliliği kötüye gitmektedir.

HER ŞEY BAĞIŞLANDI / TOUT EST PARDONNE

22 Ekim Cumartesi 14:00
29 Ekim Cumartesi 18:00

Yönetmen : Mia Hansen-Love
Oyuncular: Paul Blain, Marie-Christine Friedrich, Victoire Rousseau
2007, 82′, Fransa , Renkli
Fransızca, Türkçe altyazıyla

Victor ve Annette, kızları Pamela ile birlikte Viyana’da yaşar. Mevsimlerden ilkbahar olmasının da etkisiyle işe güce yaklaşmayan Victor, günlerini ve çoğu zaman gecelerini de, parasını ve vaktini sokaklarda çarçur ederek geçirmektedir. Annette ise Victor’a delicesine aşıktır ve Paris’e döndükleri anda Victor’un kendini toparlayacağından kesinlikle emindir. Fakat, Fransa’ya döndüklerinden çok kısa bir süre sonra Victor kötü alışkanlıklarına geri döner. Ve Victor aralarındaki şiddetli bir tartışmanın ardından evi terkedip, yeni aşık olduğu bir uyuşturucu bağımlısının yanına taşınır. Bu durumdan tiksinen Annette, Viktor’u bırakır ve Pamela’yı da alıp ortadan kaybolur. On bir yıl sonra Pamela 17 yaşındadır ve annesi ile birlikte Paris’te yaşamaktadır. Pamela, bir gün babasının da onlarla aynı şehirde yaşadığını öğrenir ve onu tekrar görmesi gerektiğine karar verir.

Not: Pera Film programından alıntıdır.

 

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir