Portishead – Third

Başlık Portishead – Third olsa da bu bir albüm kritiği ya da Portishead incelemesi değil, bu sadece müzik yazmanın zorluklarını bilen birisinin onlara ait düşünceleri..

90’ların ortalarında Portishead Massive Attack ile beraber dünyayı değiştirmeye başladığında henüz 10 yaşındaydım, doğal olarak Beth Gibbons’ın sesindeki yaşanmışlık ve kırılganlık çocuk dünyama giremiyordu, böyle olunca onlarla tanışmamı yeni bin yılın başına erteledim.. 2000’lerle beraber ben büyümüş ve kırılmaya müsait hale gelmişken Portishead eskimeyecek albümlerini bırakıp kaybolmuştu.. 94 tarihli Dummy ve 97 tarihli Portishead albümleri sonrası grup dağıldık açıklaması yapmadı ama 2008 tarihli Third’e kadar 11 sene bir albüm çabasına da girişmediler..

Ve şimdi elimde Third’ü tutuyorum, her Portishead albümünde olmasını düşündüğüm “18 yaş üstü uyarısını” yine atlamışlar diyorum ve dinlemeye başlıyorum..

On bir sene albüm çıkartmayan bir gruptan öncekine benzer ya da bir öncekinin devamı niteliğinde albümler beklemek mantıksız.(Her zaman mantıksız ve anlamsız gerçi) Third, ilk başta değişen müziği anlatıyor ve arada geçen zamanın müzik dünyasına kattıklarının bir incelemesi gibi olduğunu gösteriyor.. Zaman zaman elektronik müziğin hipnotize edici yanları, zaman zaman da endüstriyel müziğin üzerinize yüklenen ve gözlerinizi kızartan ritmi ile sarhoş bir albüm olmuş.. Her şeyin yanında her zaman Beth Gibbons sesinin sizi beklediğini bilmeniz ve Portishead müziğinin yarattığı eşsiz atmosferin içinde o sese kavuşmanız albümü kusursuz yapan şeylerden sadece birisi..

Şarkılardan bahsedip “şu şöyle – bu böyle” demek istemiyorum, sadece Nylon Smile ve Deep Water albüm içinde hediye gibi muhteşem duruyorlar, We Carry On da hayatımın önemli bir yerine kondu.. Trip-Hop diye müzik endüstrisi tarafından paketlenip raflarda yerini alan Portishead bu albümle “etiketçilere” güzel bir ders veriyor, müzik etiketlenemez, müzik yapıldığı anda başlar ve bitmez, yazıya dökülemez.. Bunlar sadece çaba, siz albümü dinleyin, söz konusu müzik olduğunda söz de uçar yazı da, sadece müzik kalır..

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir