Pina Gösterimde!

3 boyutlu filmlerden pek hazzetmesem de İstanbul Film Festivali’nde kaçırdığım Pina’nın gösterime girmesine çok sevindim. Çok etkileyici bir seyir deneyimi olacağına eminim, böyle filmlerle vizyonda pek sık karşılaşmıyoruz, kaçırmamalı.

Gösterim Tarihi: 29 Nisan 2011

Dağıtım: Tiglon Film

İthalat: Bir Film

Yönetmen: Wim Wenders

Süre: 106 dk

Websitesi: http://www.pina-film.de/

Türkçe altyazılı fragman: http://www.youtube.com/watch?v=bo3KOBbAj5M

Senarist: Wim Wenders

Oyuncular: Regina Advento, Malou Airaudo, Ruth Amarante

Tanztheater (Alm. Dans tiyatrosu) akımının öncülerinden, ‘Tanztheater Wuppertal Pina Bausch’ isimli topluluğun sanat yönetmeni ve koreografı olan, 2009 yılında hayata gözlerini yuman PINA BAUSCH için kült yönetmen WIM WENDERS’ın çektiği “PINA 3D” geçtiğimiz haftalarda İstanbul Film Festivali’nde gösterilmiş ve biletleri ilk günden tükenmişti. “PINA” 3 boyutlu olarak bu hafta, 29 Nisan’da vizyona giriyor.

“Buena Vista Social Club” ile Oscar adayı olan, “Paris, Teksas” filmi Altın Küre adayı olan, “Million Dolar Hotel” gibi filmleriyle kültleşen yönetmen WIM WENDERS, filmi “Tanztheater Wuppertal Pina Bausch” topluluğuyla, sanatçının yaratım hayatına arka plân oluşturan Wuppertal şehrinde çekmiş.

Wim Wenders’in Pina Bausch’un vefatından önce çekimlerine başladığı ve sanatçının ölümüyle iptal edildiği söylentileri çıkan belgesel havasındaki film, ünlü dansçının “Café Müler”, “Sacre Du Printemps”, “Vollmond” ve “Kontakthof” isimli dans eserlerinden uyarlandı.

Not; Yazı filmin basın bülteninden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

2 Comments

  1. Fragmanının müziği çok güzeldi. Filmin de iyi olacağından şüphem yok.

  2. Film çok güzel, müzikleri olağanüstü, mutlaka izlenmeli.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir