Picasso Filmsel Anlatımlar

18 – 28 Mart 2010 Pera Müzesi

Pera Film, Picasso – Suite Vollard Gravürleri sergisine paralel olarak “Picasso: Filmsel Anlatımlar” adlı film programını sunuyor. Programda Picasso’nun tutkulu ve renkli dünyasından olduğu kadar, sergilenen yapıtlarında da görülen çeşitli temalardan esinlenmiş uzun metrajlı filmler ve belgeseller yer alıyor.

Henri-Georges Clouzot’ya ait “Picasso’nun Gizemi” ve Didier Baussy-Oulianoff’un “Picasso” adlı iki uzun metrajlı belgesel, Picasso’nun yaşamına, kişiliğine ve yapıtlarına ışık tutuyor.

Paris Opera Balesi’nin 1970 prodüksiyonu “Picasso ve Dans” (Diaghilev, Cocteau), sanatçının daha az bilinen bir yanını ortaya koyuyor – prodüksiyonlar ve yaratıcı tasarımlarla ilişkisi.

Victor Erice imzalı “Arı Kovanının Ruhu”, Picasso’nun İspanya İç Savaşı’yla kişisel ilişkisi bağlamında, Savaş’ın hemen sonrasında, İspanya’nın taşrasında geçen ve yıkımın eşiğinde bir aileyi konu alan büyüleyici bir dönem filmi. Gravürlerinde Picasso heykeltıraş olarak karşımıza çıkar ve bir tür çağdaş Pygmalion olur, modelini gözlemlemekten ilkin zevk alır, ama sonra gözü yalnızca yapıtını görür.

“Çiçekçi Kız / Pygmalion” adlı film George Bernard Shaw’un aynı adlı oyunundan uyarlanmış bir görgüsüzlük komedisi; fonetik Profesörü olan Henry Higgins’in, Cockney aksanlı bir çiçekçi kıza üst sınıfın aksanını öğreterek, onu bir sosyete hanımefendisi olarak yutturabileceği üzerine iddiaya girmesini konu alıyor.

Son olarak Jean-Luc Godard’ın” Nefret”i, Amerikalı bir film yapımcısının, Homeros’un Odysseia’sını beyaz perdeye aktarmak üzere saygın bir yönetmeni işe almasını anlatıyor. Filmin mitolojik göndermeleri ve insanın doğayla ilişkisi, Picasso’nun temalarıyla ilginç ortak noktalar barındırıyor.

Detaylı bilgi ve gösterim programı için www.peramuzesi.org.tr

Not; Yazı, Pera Film aylık programdan alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir