Pera Film’de Afrika Işığı

Afrika Işığı!

Belgeseller

Lumière d’Afrique

10 – 30 Kasım 

Pera Film, Institut français ve International Organization for Migration Türkiye işbirliğiyle sunduğu Afrika Işığı programında Nijer, Senegal, Togo, Güney Afrika, Fransa ve Türkiye’den etkileyici bir belgesel seçkisi sunuyor. Bu seçki, yaşam dolu ve büyüleyici kıta Afrika’ya yeni bir bakış. Programda sunulan belgeseller değişik hikayeleri farklı ve ilginç karakterler aracılığıyla, kişisel yaşamları ve daha büyük ölçekteki toplumsal ekonomik ve siyasal boyutlarla birlikte ele alıyor. Hikayeler Afrika’nın ışığını yansıtırken; filmlerde benzersiz ve çok çeşitli kültürler, zorluklar, hedefler ve başarılar işleniyor.

Zamanın Cüppesi

The Gown Of Time

Yönetmen / Director: Malam Saguirou

2008, Fransa, Nijer / France, Nigeria, 52’, renkli/ color

Haoussa ve Fransızca, Türkçe altyazıyla

Nijer, Zinder’deki geleneksel Kasap Kardeşler’in genç şefi Ousseini, ikili bir zorluğun üstesinden gelmeye çalışıyor: bölgesindeki et ihracat kanalını geliştirerek hem yakın zamanda elde ettiği geleneksel şef konumunu meşrulaştırmak, hem de kendisini yenilikçi bir şef olarak ortaya koymak istiyor.

En İyisi İçin, Soğan İçin!

For The Best & For The Onion!

Yönetmen / Director: Sani Elhadj Magori

2008, Fransa, Nijer / France, Nigeria , 52’ renkli / color

Haoussa ve Fransızca, Türkçe altyazıyla

Nijer’den gelen soğan, “Galmi moru” olarak biliniyor ve yılda dört yüz bin tonla bütün Batı Afrika pazarlarının hakimi durumunda. Galmi’de Salamatou iki yıldır evlenmeyi beklerken babası Yaro, gelecekteki dünürlerinin ve köydeki dedikoduların etkisiyle bir karar veriyor: “Düğün hasat zamanı olacak!” Yaro, verdiği sözü zamanında tutabilmek için, daha fazla üretip daha yüksek fiyattan satması gerektiğinin farkında… 

Kolye ve Boncuk

The Necklace And The Bead

Yönetmen / Director:  Mamadou Sellou Diallo

2009, Fransa, Senegal / France, Sénégal, 52’, renkli / color

Wolof ve Fransızca, Türkçe altyazıyla

Kolye ve Boncuk, bir babanın kızına yazdığı çok güzel bir mektup: kadınların gizemini araştıran, filme alınmış bir mektup bu. Yaşam veren acılı bir beden olarak kadından, bir cazibe nesnesi olarak kadınların bedenine, hep sakat bırakılmış kadın bedenine.

Itchombi

Yönetmen / Director:  : Gentille M. Assih

2009, Fransa, Togo / France, Togo, 52’, renkli / color

Solla ve Fransızca, Türkçe altyazıyla

Tüm Solla halkının geldiği sünnet töreni itchombi, Togo’nun Keran bölgesindeki bir köyde gerçekleşiyor. Itchombi sözcük olarak hem bıçakların, hem genç erkeklerin, hem de törenin adı. Bu yıl Deou ve akrabaları tören için hazırlanıyor ve geleneklere uymaya çalışıyor. Ancak bu kez gerekli hijyen koşullarının sağlanmasını istiyorlar, zührevi hastalıklardan ve HIV enfeksiyonu riskinden uzak durmak için. Kutlamalar yüzünden zaten heyecanlanan köy halkı, bu konuyu da ateşli bir biçimde tartışıyor.

Mali Malı

Made In Mali

Yönetmen / Director:  Kassim Sanogo 

2009, Fransa, Togo / France, Togo, 52’, renkli / color

Bambara ve Fransızca, Türkçe altyazıyla

Bamako’da varoş  mahallelerinden biri Korofina. Burada gençler rap’çi, kuaför, giysi satıcısı vs. Hep bir tür iş yapıyor ama kesin olan şu: Varoş demek yaratıcılık demek. Çocuklar günde 24 saat Mali yapımı şarkılar eşliğinde yiyiyor, sigara içiyor ve dans ediyor.

Bir Verasetin Otopsisi

Anatomy of A Succession

Yönetmen / Director:  Augustin Batita Talakeana

2009, Fransa, Togo / France, Togo, 52’, renkli / color

Fransızca, Türkçe altyazıyla

Ülkesini 38 yıl yöneten ve ölümsüz olduğu düşünülen Başkan Gnassingbe Eyadéma, 5 Şubat 2005’te öldü. Haber duyulduğunda sokaklar boşaldı, pazar kapandı. İktidardaki partiyi destekleyen ordu, meclis başkanının yokluğunu fırsat bilerek, anayasaya aykırı bir şekilde oğlu Faure Gnassingbe’yi başkan ilan etti. Bu durum Togo genelinde ve uluslararası camiada muhalefetin sesini yükseltmesine yol açtı. Birkaç hafta süren gösteriler sonunda istifa etmesi istendi. Ardından Meclis başkan yardımcısı, geçiş dönemi hükümetinin başına getirildi. Seçimler düzenlendi, ancak muhalefet, seçimlere hile karıştırıldığını ileri sürdü ve ayaklanmalar yeniden başladı. Göstericiler ordu tarafından şiddetli bir biçimde bastırıldı ve bunun üzerine binlerce sığınmacı, sınırların öbür yanına geçmeye başladı.

Ofsayt

Offside 

Yönetmen / Director:  Reyan Tuvi

2011, Türkiye / Turkey, 50’56’’, renkli / color

Afrika dilleri Türkçe, İngilizce, Türkçe altyazıyla

Ofsayt, futbolcu olma umuduyla Türkiye’ye gelen ve yolları İstanbul’da kesişen iki kaçak Afrikalı göçmenin, Nijeryalı Taju ile Rachid’in hikayesidir. Taju (TJ) bir taraftan 3. lig bir futbol takımına girme hayali kurarken bir taraftan da Kumkapı’daki küçük bir berber dükkanında  ekmeğini kazanmaya çalışır. Taju’nun aksine futbolla ilgili umutlarını Türkiye’de gerçekleştiremeyeceğini anlayan Rachid (Ade) ise Avrupa’ya, internetten tanıştığı İngiliz sevgilisi Diane’in yanına gitmenin yollarını aramaktadır. Yakın futbolcu arkadaşları Okute’nin (Festus Okey) gözaltına alındığı polis karakolunda öldürülmesi, iki dostun Türkiye’de tutunmaya dair umutlarına yok eder ve onları gelecekle ilgili birçok soruyla başbaşa bırakır. Ortak tutkuları futbol, Taju ile Rachid’i birbirine yakınlaştırdığı gibi uzaklaştırır da… Ve her ikisi de kendi yollarını seçer.

SINIRDAN GÖRÜŞ

Breyten Breytenbach satırları resmetmek

VISION FROM THE EDGE

Breyten Breytenbach painting the lines 

Yönetmen / Director:  Mary Stephen

2011, Türkiye / Turkey, 50’56’’, renkli / color

İngilizce, Türkçe altyazıyla

Güney Afrikalı şair Breyten Breytenbacj, 1959’dan beri sürgünde yaşıyor. Apartheid karşıtı eylemlere katılması nedeniyle kendi ülkesinde kalamayan, Breytenbach kendini daha adil bir Güney Afrika’ya adamayı yurt dışında da sürdürdü. Apartheid rejimi kaldırıldıktan sonra bile yaşamı, onur ve insanlık savaşıyla biçimlendi. Bu süreçte Zen Budizm düşüncesinden etkilendi. Her ne kadar şair Breytenbach dünya çapında bir üne sahipse de, ressam Breytenbach yalnızca sınırlı sayıda insan tarafından biliniyor. 

Kısa Filmler

Shorts

LA BRÈCHE

Yönetmen / Director: Abdoul Aziz Cissé

2007, Senegal, Belçika / Sénégal, Belgium, 32’, renkli / color

Wolof ve Fransızca, Türkçe altyazıyla

OUMY ET MOI

Yönetmen / Director: Adams Sie

2006, Senegal, Belçika / Sénégal, Belgium, 27’, renkli / color

Wolof ve Fransızca, Türkçe altyazıyla

PAPA…

Yönetmen / Director: Aïcha Thiam

2006, Senegal, Belçika / Sénégal, Belgium, 6’, renkli / color

Peulh ve Fransızca, Türkçe altyazıyla

Not: Basın bülteninden alıntıdır. Ayrıntılı bilgi ve gösterim takvimi için www.peramuzesi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir