Pera Müzesi’nde “Oda Müziği Konserleri” Başlıyor

Ekim – Aralık 2011

Golden Horn Brass Quintet

27 Ekim 2011

Ametist Klarnet Quintet

3 Kasım 2011

Semplice String QUARTET

17 Kasım 2011

Pera Müzesi, Ekim – Aralık 2011 döneminde klasik müziğin özü olarak kabul edilen Oda Müziği Konserleri düzenlemeye başlıyor.  İlki 27 Ekim Perşembe günü gerçekleşecek ve aylık olarak devam edecek konserlerde, genç ve yetenekli solistlerin oluşturduğu oda müziği gruplarına yer veriliyor.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda düzenlecek ve sanat yönetmenliğini Kemal Küçük’ün yaptığı programın ilk konseri 27 Ekim Perşembe günü Golden Horn Brass Quintet ile gerçekleşiyor. Türkiye’nin ilk bakır nefesli beşlisi Golden Horn Brass Quintet grubu klasik, caz, pop, Anadolu ezgileriyle kendi üsluplarını birleştiriyor. 2004’te Begüm (Gökmen) Azimzade tarafından kurulan grup, 2 trompet, korno, trombon ve tuba enstrümanlarından oluşuyor. Grubun sanatçıları Golden Horn Brass Quintet koserlerinin yanısıra, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndaki görevlerine de devam ediyor.

Pera Müzesi Oda Müziği Konserleri serisinin ikinci konseri 3 Kasım Perşembe günü Ametist Klarnet Quintet ile gerçekleşecek. 1996 yılında kurulan Ametist klarnet beşlisi, klarnet için yazılmış oda müziği repertuarını tanıtarak çalışmalarına başladı. Özellikle, Türkiye’de klarnet beşlisi için yazılmış orijinal kompozisyonların yetersizliği nedeniyle, kendi repertuarını oluşturmak ve geliştirmek için çalışmalara devam eden Grup,  tanınmış klasik, folk ve caz müziği eserlerinden pek çok sayıda  uyarlama ve düzenlemeleri de  seslendiriyor.

Kasım ayındaki üçüncü konser ise, 17 Kasım Perşembe günü Semplice String Quartet ile devam edecek. Keman, viyola ve viyolonsel enstrümanlarından oluşan yaylı grup; genç, keyifli ve renkli bir yaylı çalgılar dörtlüsü.

Saat 20:30’da başlayacak Pera Müzesi Oda Müziği Konserleri öncesi müzikseverler Pera Cafe’de konser mönüsünün keyifini çıkarabilecekler. Konserler müze giriş biletiyle izlenebilir.

Not: Pera Müzesi basın bülteninden alıntıdır.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir