Pera Film Yeni Sezonu İki Farklı Programla Açıyor

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Film Etkinlikleri kapsamında Pera Film16 Eylül – 2 Ekim 2011 tarihleri arasında yeni sezonu  iki farklı programla açıyor. Pera Film’in streetart istanbul ve İAF işbirliğiyle sunduğu streetart filmler başlıklı program, sokaktan çıkan ve sokağa dair olan farklı bir sanatın, yeniliklerini ve yaratıcılığını keşfe çıkıyor.  23 Eylül’den itibaren ise dördüncü defa ağırladığı Centre Pompidou Film Bölümü’nden “Tuhaf Filmler / Hors Pistes” programını gösterime sunuyor. 7 orta metrajlı filmden oluşan “Tuhaf Filmler” seçkisinin teması “İkiyüzlülük: Kapitalizmin Suretleri.”

STREETART FILMLER

16 Eylül – 2 Ekim 2011

“Streetart” kapsamında; klasik grafiti eserleri, stensil grafiti, yapıştırma sanatı, nişastalı tutkal ve sokak posterleri sanatı, video projeksiyonu, sanat müdahalesi, gerilla sanatı, flashmoblar ve sokak enstalasyonlarından sözetmek mümkün. Pera Film’in bu programdaki uzun metrajlı filmleri “streetart” ve güncel sanat alanlarındaki başlıca sanatçılara dair 3 belgeselden oluşuyor: 20. yüzyılın ikinci yarısında Amerika’nın en iyi ressamlarından biri olan sanatçı Jean-Michel Basquiat’yı konu alan ilk uzun metrajlı belgesel biyografisi Harika Çocuk; punk rock ve hip-hop gibi underground müzikler, kaykay ve grafiti kökenli D.I.Y (kendin yap) estetiğine başvurarak 1990’lardan itibaren sanat dünyasında bir hareket başlatmış olan bir sanatçı kolektifinin kariyerlerine ve işlerine odaklanan nefes kesici belgesel Güzel Kaybedenler ve “sanat herkes içindir!” mantrasına sahip dünyaca ünlü sanatçı Keith Haring üzerine Keith Haring’in Evreni belgeseli. Sokak sanatçıları tarafından veya onlar üzerine hazırlanmış deneysel, belgesel ve stop-motion animasyon filmlerin yer aldığı, kısa bir film seçkisi de programa eşlik ediyor.

Film Programı

JEAN-MICHEL BASQUIAT: HARİKA ÇOCUK / THE RADIANT CHILD

Yönetmen: Tamra Davis

ABD, 2010, 90’, Renkli, Siyah-beyaz

Oyuncular: Julian Schnabel, Larry Gagosian, Bruno Bischofberger, Tony Shafrazi, Fab 5 Freddy, Jeffrey Deitch, Glenn O’Brien, Maripol, Kai Eric, Nicholas Taylor, Fred Hoffmann, Michael Holman, Diego Cortez, Annina Nosei, Suzanne Mallouk, Rene Ricard, Kenny Scharf, Thurston Moore

İngilizce; Türkçe altyazıyla

Jean-Michel Basquiat: Harika Çocuk sanatçı Jean-Michel Basquiat’yı konu alan ilk uzun metrajlı belgesel biyografidir. 20. yüzyılın ikinci yarısında Amerika’nın en iyi ressamlarından ve tüm zamanların en iyi Afrika kökenli Amerikalı sanatçılarından biri olarak görülen Basquiat’nın yapıtları hem sanat uzmanlarının hem de halkın saygısını kazanmıştır. Basquiat kısa fakat verimli kariyerinde pek çok özelliğinin yanı sıra grafiti sanatıyla ve çalışmalarındaki siyasi ve ırkla ilgili imalarla tanındı. 27 gibi genç bir yaşta hayatını kaybetmesine rağmen yaratıcı enerjisiyle sanat dünyasında etkileyici bir güç olarak kalmıştır. Sanatçının ölümünden kısa bir süre önce yapılmış ve bulunması güç bir Basquiat röportajı ile sanatçının yapıtlarını bir araya getiren Tamra Davis kültürel ikon, çelişkili bir sanatçı ve gelenekleri yıkan adam olarak Basquiat’nın yaşamına bir övgü düzüyor.

GÜZEL KAYBEDENLER /BEAUTIFUL LOSERS

Yönetmen: Aaron Rose, Joshua Leonard

Oyuncular: Ed Templeton, Mike Mills, Stephen Powers, Geoff McFetridge, Shepard Fairey, Harmony Korine Barry McGee, Margaret Kilgallen

ABD, 2008, 90’, Renkli

İngilizce; Türkçe altyazıyla

Güzel Kaybedenler bir kuşağın en güçlü kültürel anlarından ardında bıraktığı ruha övgü niteliğinde bir belgesel filmi. 1990’ların başında, benzer fikirlere sahip serbest bir grup genç New York’un bir galerisinde bir araya geldiler. Kaykay, sörf, punk, hip hop ve grafiti gibi DIY (kendin yap) alt kültürlerden gelen bu kişiler kendi yaşam tarzlarını yansıtacak şekilde sanat yaptılar. Hünerlerini “kurumsal” sanat dünyasından neredeyse hiç etkilenmeden geliştiren bu grup ve ait oldukları altkültürler günümüzde popüler kültürü dönüştüren bir hareket haline gelmiştir. Bu kültürün liderleri olarak görülen bir grup sanatçının yer aldığı Güzel Kaybedenler kişisel hikayelerin anlatılmasına odaklanıyor. Söz konusu sanatçılar ile günümüz gençliğini biraraya getiren yaratıcı dünya görüşünü keşfe çıkan film, dışarıdaki “in” olduğunda neler olduğu gibi temalara değiniyor.

THE UNIVERSE OF KEITH HARING

Yönetmen: Christina Clausen

Oyuncular: Madonna, Yoko Ono, David LaChappelle, Kenny Scharf, and Andy Warhol

ABD, 2008, 82’, Renkli

İngilizce; Türkçe altyazıyla

Yönetmen Christina Clausen imzalı Keith Haring’in Evreni, mantrası “sanat herkes içindir!” olan dünyaca ünlü sanatçı Keith Haring’in çok yakından bir portresi. Film 20. yüzyılın en popüler ve önemli sanatçılarından birinin geçmişine ve kariyerine ilişkin kapsamlı ve derin bir inceleme. Filmde Fab 5 Freddy, Jeffrey Deitch, Kim Hastreiter, Grace Jones, Madonna, Yoko Ono, David LaChapelle, Kenny Scharf, Carlo McCormick, Andy Warhol, Ann Magnuson, Tony Shafrazi, Junior Vasquez ve başka pek çok kişinin röportajları ve arşiv görüntüleri yer alıyor. Keith Haring ile yapılmış orijinal röportajlardan alınmış ses kayıtları Haring’in biyografisini hazırlayan John Gruen tarafından gerçekleştirilmiş (Keith Haring: Yetkili Biyografi). Filmin tema şarkısı ünlü DJ ve müzik yapımcısı Junior Vasquez tarafından hazırlanmış, özgün film müziği ise Angelo Talocci imzalı.

KISA FİLMLER VE SÖYLEŞİ / SHORT FILMS AND TALK

Roman Tschiedl

Viyana’da yaşamakta ve medya analisti, serbest yazar, küratör ve tasarımcı olarak çalışmaktadır. Roman Tschiedl, Viyana Üniversitesi’nde sanat tarihi, tiyatro, sinema ve medya çalışmaları ve kültürel incelemeler eğitimi almıştır. Akademik ilgi alanları; sinema ve medya tarihi, toplumsal cinsiyet çalışmaları ve kültürel incelemeler, medya ve sanat kuramı ve (yeni) medya analizinde yönetim mantığı incelemeleridir.

Yaklaşık toplam süre / Total running time: 100’

GÖSTERİM PROGRAMI / SCREENING SCHEDULE

16 Cuma

19:00        Güzel Kaybedenler / Beautiful Losers

17 Cumartesi

14:00        The Universe of Keith Haring

16:00        Güzel Kaybedenler / Beautiful Losers

24 Cumartesi

17:00        Harika Çocuk / Radiant Child

25 Pazar

16:00        The Universe of Keith Haring

1 Ekim Cumartesi

18:00       Kısa Filmler + Söyleşi / Short Films + Talk

2 Ekim Pazar

13:00       Kısa Filmler / Short Films

17:00      Harika Çocuk / Radiant Child

 

TUHAF FİLMLER

İkiyüzlülük: Kapitalizmin suretleri

23 Eylül– 2 Ekim 2011

Pera Müzesi’ndeki dördüncü yılında Pera Film bir kez daha Centre Pompidou’nun Tuhaf Filmler’ini ağırlıyor. Bu sanatçı filmleri, “İkiyüzlülük: Kapitalizmin Suretleri” temalı 2011 Paris film etkinliğinden İstanbul için seçildi . 7 orta metrajlı filmden oluşan seçki, güncel imgenin yeni kullanımlarına odaklanarak klasik sinema ve anlatım tarzlarından kopuşları ve uzaklaşmaları gözler önüne seriyor. Beğeni toplamış sanatçıların imzasını taşıyan filmler, yaşadığımız dünyayı anlatı formlarına meydan okuyarak ve film türleri (kurmaca, belgesel, deneme film) arasındaki sınırları yeniden değerlendirerek inceliyor.

Film Programı

ÇÜNKÜ GÖRSELİZ / BECAUSE WE ARE VISUAL

Olivia Rochette, Gerard-Jan Claes

Belçika, 47’, 2010

Fransızca, İngilizce; Türkçe Altyazılı;

Çünkü Görseliz izleyiciyi halka ait  video günlüklerini keşfe çıkarıyor. Web kamerası aracılığıyla paylaşılan korku ve endişeler düşüncelerden oluşan şiirsel bir alanda bir araya geliyor. Belgesel bu sanal mekandaki yalnızlığa ve beden deneyimine odaklanıyor.

SERBEST DÜŞÜŞ / IN FREE FALL

Hito Steyerl

Avusturya, 32’, 2010

İngilizce; Türkçe Altyazılı;

Serbest Düşüş günümüzdeki küresel ekonomik krizin hikayesini California çölündeki bir uçak mezarlığı örneği üzerinden anlatan üç çalışmadan oluşuyor: Çarpışmadan Önce, Çarpışmadan Sonra ve Çarpışma. Uçak mezarlığı hem kurgusal hem de gerçek her tür çarpışmanın anatomisini gözler önüne seriyor. Ekonomik çöküş sırasında durdurulan, saklanan ve geri dönüşüme gönderilen uçaklara ilişkin bu inceleme ekonomi, şiddet ve temsil arasındaki umulmadık bağlantıları açığa seriyor.

NOE

Pauline Julier

İsviçre, 22’, 2010

Fransızca; Türkçe Altyazılı;

Seyirci, olanları dünyanın sonunda tüm tohumların saklandığı bir yere götürülmüş Noah’nın gözünden izler. Adam kapatıldığı düzenli mekana artık dayanamamaktadır ve oradan ayrılmaya karar verir. Dışarıdaki dünya buzun altında kaybolmuştur. Apaçık bir delilik halinin şiirsel metaforu olan film, ıssız ve steril bir dünya ve beyaz bir kabus olasılığını sergiliyor…

İSTİSNA VE KAİDE / THE EXCEPTION AND THE RULE

Karen Mirza, Brad Butler

İngiltere, Hindistan, Pakistan, 37’, 2009

İngilizce, Hintçe; Türkçe Altyazılı;

Aslen Karaçi’de çekilmiş olan İstisna ve Kaide siyasi  temaları tartışmak üzere farklı stratejilere başvuruyor. Geleneksel belgesel tarzlarından uzak duran film, bir sivil kargaşa dönemindeki gündelik etkinlikleri görüntüleyerek halk müdahalelerini ve gözlemi bir araya getiriyor.

MICHAEL BERGER

BİR HİSTERİ / A HYSTERIA

Thomas Fuerhapter

Avusturya, 50’, 2010

Almanca; Türkçe Altyazılı;

Filmin ana karakteri olan, riskli bir yatarım sayesinde dolar milyoneri haline gelmiş Avusturyalı yatırım bankacısı Michael Berger bir kimera’dır; suçüstü yakalanamayan, ortalıkta olmayan bir kişidir. Bir fotoğrafı bile yoktur ve ondan kalan tek şey, vaktiyle yerel bankalardan önemli miktarda para eksilmiş olmasıdır. Film altı ayrı girişimle,  Michael Berger’in yaptıklarına ait izlerden bir hikaye oluşturmaya çalışıyor. Olayın başlangıcından Berger’in bir Amerikan mahkemesi karşısında mevcut bulunmadığı sözde sona dek adamın geçtiği yolu kat ediyor. Böylece Avusturya’daki iş hayatının dar sınırlarından Wall Street’e uzanan bir yükseliş ve düşüş hikayesinin ana hatları ortaya çıkıyor.

BÖĞÜRTLEN TOPLAMAK /HOW TO PICK BERRIES

Elina Talvensaari

Finlandiya, 19’, 2010

Fince; Türkçe Altyazılı;

Uzak bir yerden gelmiş ziyaretçiler Kuzey Finlandiya’nın sisli bataklıklarında belirirler. Zararsız olmalarına rağmen yabancı varlıklarıyla bilmeden yerel adetlerin akışını bozarlar. Böğürtlen aramaya gelmişlerdir; fakat bu etkinlik yerel kültürün tüm değerlerini bünyesinde toplayan bir olay halini alıverir bir anda. İşin sorumlusu kimdir ve kazanç nereye gidecektir? Böğürtlen Toplamak Fin düşünce tarzını ve küresel ekonominin saçmalıklarını konu alan bir inceleme.

SARI ÇÖP MAVİ CENNET /YELLOW WASTE BLUE HEAVEN

Martin Jørgensen

Danimarka, 19’, 2009

İngilizce; Türkçe Altyazılı;

Birleşik Devletler aslında sadece Amerikalıların zihinlerindedir; yabancı bir ziyaretçi için ise olay, bir araba kiralamaktan ve herşeyi yön ya da ufuk çizgilerinin bulunmadığı bir ilüzyon olarak kabul etmekten ibarettir. Amerikan otoyollarında geçen hayli karanlık ve kapalı bir yol filmi/kara belgesel olan Sarı Çöp Mavi Cennet’te Danimarkalı sanatçılar Claus Carstensen ve Peter Bonde de bu fikri  temel alıyorlar. Jilet gibi gömlekler ve Richard Nixon maskeleri içinde birlikte bilinmez diyarlara doğru yola çıkmış orta yaşlı adamlardan oluşan küçük grup içinde de böyle davranma  konusunda sessiz bir anlaşma varmış gibi duruyor. Seyir halinde çekilen Polaroid resimlerle etraflıca belgelenen gizemli yolcuklarında terk edilmiş bir yarış pisti, bir silah kulübü, yol üstünde bir lokanta ve uçsuz bucaksız otoban gibi türe özgü sembolik mekanlar kullanılıyor. Klasik Hollywood olay örgüsünden izler taşımakla birlikte Martin K. Jørgensen’nin gizemli ve zengin çağrışımlı filmi gün ışığında  bile geceyarısı çekilmiş izlenimi veriyor ve anlatmak yerine izlenimsel fragmanlarla işaret etmeyi tercih ediyor.

GÖSTERİM PROGRAMI

23 EYLÜL– 2 EKİM 2011

23 Cuma

19:00    Çünkü Görseliz, 47’ / Because We Are Visual

24 Cumartesi

15:00    Serbest Düşüş / In Free Fall, 32’

Istisna ve Kaide / The Exceptıon And The Rule, 37’

25 Pazar

15:00    Çünkü Görseliz, 47’ / Because We Are Visual

29 Perşembe

19:00    Noe, 22’

Böğürtlen Toplamak / How To Pıck Berries, 19’

Sarı Çöp Mavi Cennet, 19’ / Yellow Waste Blue Heaven

30 Cuma

19:00    Michael Berger – Bir Histeri / A Hysteria, 50’

1 Ekim Cumartesi

14:00    Serbest Düşüş / In Free Fall, 32’

Istisna ve Kaide / The Exceptıon And The Rule, 37’

Geraldine Gomez ile Söyleşi / Followed by a talk with Geraldine Gomez

17:00    Michael Berger – Bir Histeri / A Hysteria, 50’

2 Ekim Pazar

15:00    Noe, 22’

Böğürtlen Toplamak / How To Pıck Berries, 19’

Sarı Çöp Mavi Cennet, 19’ / Yellow Waste Blue Heaven

Not: Pera Film basın bülteninden alıntıdır.

 

 

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir