Pencere

Çekildiği 2004 yılında, Uluslararası Hollywood Öğrenci Film Festivalinde En İyi Yabancı Film Ödülü sahibi olmuş bir iş “Pencere”. Yönetmenliğini Ali İhtiyar’ın yaptığı, Fırat Tanış ve öz babası Sami Tanış’ın rol aldıkları çeyrek saatlik filmi 6 yıl önce izlemiştim. Burada da bulunsun, anımsayayım ve paylaşayım istedim.

Sorunları olan bir baba-oğul ilişkisinin işlendiği film, sözü uzatmadan soruyor: Zordaysak, başka çıkar yol yoksa, her şeyi denemiş ancak elimiz boş döndüysek ve aile dediğimiz artık son çaremiz ise, kırgınlıklar unutulur mu? Gurur rafa kaldırılır mı? Yaralar sarılır mı?

Farklı bir tür ‘babam ve oğlum‘ arayanlar ve elbette vakti olanlar 2011 yılında Fransa’nın en saygın edebiyat ödülünü kazanan Michel Rostain’in Le Fils’ini okuyabilir, Dardenne’lerin aynı adlı eserini de ziyaret edebilirler.

Vereceğimiz yanıtların bizi üzmeyeceği, seçimlerimizin yıpratmayacağı bir hayatı can-ı gönülden dilerim.
Ve elbette iyi seyirler.

2 Comments

  1. Man Takes , Wears Sweatpants for TSA Pat Down | The Washington Fancy Congratulations buddy!

  2. I will immediately clutch your rss feed as I can not to find your email subscription link or enewsletter service. Do you have any? Please let me know in order that I may just subscribe. Thanks.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir