Paul Verhoeven Filmleri

İstanbul Modern Sinema, Hollanda Konsolosluğu işbirliğiyle, 14-22 Kasım tarihlerinde yönetmen Paul Verhoeven’ın Hollywood’dan önce Avrupa sinemasına damgasını vuran filmlerini izleyicileriyle buluşturuyor. Açılışına Verhoeven’ın da katılacağı “Hollanda Lokumu” adlı programda, yönetmenin 1971-1983 yılları arasında beyazperdeye taşıdığı altı film gösterilecek. Bu seçki, kariyeri boyunca RoboCop, Gerçeğe Çağrı (Total Recall, 1990), Temel İçgüdü (Basic Instinct, 1992), Yıldız Gemisi Askerleri (Starship Troopers, 1997), Görünmeyen Tehlike (Hollowman, 2000) gibi büyük gişe filmlerine imzasını atan Paul Verhoeven’ın tutku dolu ve özgün sinemasıyla tanışmak isteyenler için önemli bir fırsat.

İş İştir, 1971
Yönetmen: Paul Verhoeven, 90’, Flamanca, Renkli
Oyuncular: Ronnie Bierman, Sylvia de Leur, Piet Römer, Jules Hamel
İş İştir, Paul Verhoeven’ın sanatsal estetiğini oluşturmaya başladığı ve sonraki süreçte daha derinden işleyeceği kadın-erkek ilişkisi, cinsellik gibi konuları izleyiciye aktardığı ilk kayda değer filmi. Film, Amsterdam’da hayat kadını olarak çalışan Greet’in, yeni tanıştığı komşusundan etkilenmesiyle değişmeye başlayan hayatını konu alıyor. Fakat Red Light District’te hayat, pek de Hollywood filmlerindeki gibi değişmiyor.

Türk Lokumu, 1973
Yönetmen: Paul Verhoeven, 112’, Flamanca, Renkli
Oyuncular: Monique van de Ven, Rutger Hauer, Tonny Huurdeman
Birbirlerine delice âşık sıradışı bir çiftin, kimi zaman romantik, kimi zaman erotik hikâyesini zekice bir mizah anlayışıyla yansıtan eşsiz bir film. Jan Wolkers’in aynı adlı kitabından esinlenilerek beyazperdeye taşınan bu fırtınalı aşk hikâyesi, Love Story’yi andıran bir melodramla örülse de, her Verhoeven filmi gibi aykırı bir tavra sahip.

Kızın Adı Katy Tippel, 1975
Yönetmen: Paul Verhoeven, 100’, Flamanca, Renkli
Oyuncular: Monique van de Ven, Rutger Hauer, Andrea Domburg, Jan Blaaser
19. Yüzyıl’ın sonralarına doğru Amsterdam’a göçen, fakir bir kızın yaşam öyküsü… Film, önceleri yaşamını sürdürebilmek için hayat kadınlığı yapmaya başlayan Katy’nin, paranın her şeyi satın alabileceğini anlamasını, yaşam basamaklarını çıkışını anlatıyor. Sosyalist yazar ve artist Neel Doff’un hayatından yola çıkılarak çekilen film, Verhoeven’ın en önemli eserlerinden biri.

Turuncu Asker, 1977
Yönetmen: Paul Verhoeven, 152’, Flamanca-İngilizce-Almanca, Renkli
Oyuncular: Rutger Hauer, Jeroen Krabbé, Susan Penhaligon, Edward Fox
Turuncu Asker, II. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın işgal ettiği Hollanda’yı ve dört Hollandalı öğrencinin farklı yollardan işgale karşı direnişini konu alıyor. Paul Verhoeven, Turuncu Asker ile sansasyon dolu ve eğlenceli bir öyküyü, ülkesinin politik davasının da hakkını vererek anlatıyor.

Spetters, 1980
Yönetmen: Paul Verhoeven, 120’, Flamanca, Renkli
Oyuncular: Hans van Tongeren, Renée Soutendijk, Toon Agterberg, M. Spanjer
Verhoeven’ın beşinci uzun metrajı Spetters, gün ışığına çıktığında ülkesinde “sapıkça”, “kadın karşıtı”, “din karşıtı” ve “dekadan” olarak değerlendirilmişti. Bugün, aradan geçen 24 yıl sonra, Hollywood seyircisine sunulan Showgirls’ün öncüsü olarak kabul ediliyor. Yarışlarda yiyecek satan bir kıza aynı anda âşık olan üç amatör motosiklet yarışçısının tek isteği vardır: daha iyi yaşam! İlk bakışta sıradan gibi duran hikâye, Verhoeven sinemasıyla katmanlı ve ilginç bir yolculuğa dönüşüyor.

Dördüncü Adam, 1983
Yönetmen: Paul Verhoeven, 102’, Flamanca, Renkli
Oyuncular: Jeroen Krabbé, Renée Soutendijk, Thom Hoffman, Dolf de Vries
Geleceğiyle ilgili hayaller görmeye başlayan bir yazar, geçmişinde üç adam bırakmış bir kadın… Verhoeven’dan kuşku, cinayet ve seks üçgeninde geçen müthiş bir kara komedi. Yönetmenin Hollywood yolculuğu öncesi son Hollanda yapımı filmi olan Dördüncü Adam, ilerde büyük yankı uyandıracak filmi Temel İçgüdü’nün başlangıcı.

Not: Yazı İstanbul Modern Kasım Programı’ndan alıntıdır, film gösterim gün ve saatleri ile ilgili ayrıntılı bilgi.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir