Parodiler: Çizgi Roman Kendini Hicvediyor

16 Haziran – 10 Eylül

Küratör : Thierry Groensteen

Geçtiğimiz yaz gerçekleştirilen “Cent pour Cent” sergisinin başarısının ardından Fransız Kültür Merkezi, Angoulême Uluslararası Çizgi Roman ve Görüntü Merkezi ile işbirliğini sürdürerek, çizgi romana adanmış yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Angoulême 2011 festivalinde izleyiciyle buluşan ve çizgi romanın kendisinin yarattığı klişeler de dahil tüm klişelerle oynayarak eğlenceli bir parkur çizen Parodiler: Çizgi roman kendini hicvediyor” sergisinden yapılan bir seçki İstanbul’da sergilenecek.

Mad dergisinin tarihi önemine atıfta bulunduktan sonra sergi, edebiyat, peri masalları, resim, sinema, televizyon ve elbette Dokuzuncu Sanat’ın kendisi dahil çizgi romanın alaya aldığı birkaç büyük alanı kapsıyor. Sergide ayrıca Tarzan, Robin Hood, Sherlock Holmes, Conan ve Harry Potter gibi efsanevi kahramanları hicveden eğlenceli çalışmalar da yer alıyor.

Cité internationale de la Bande Dessinée ve Agence BD işbirliği ve  Uluslararası Fransız Yayın Bürosu (BIEF) katkısı ile gerçekleşen bu sergi kapsamında Türk ve Fransız çizgi roman editörlerinin katılacağı söyleşiler de gerçekleştirilecek.

Kaynak; http://ifturquie.org


Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir