Owen Pallett Geldi, Geçti


Salon İKSV Owen Pallett’ı getireceğini epey erken açıklayınca gün sayma süremiz de uzun oldu ama değermiş. Çok daha kalabalık, hatta biletlerin tükeneceği bir gece olmasını bekliyordum ama sanırım Owen Pallett henüz tam olarak keşfedilmemiş, bir avuçtan biraz fazla insanla birlikte bu güzel adamı izleme şansını bulduk.

Yaz sonunda izlediğim Massive Attack konserinden önce Martina Topley-Bird bir mini konser vermişti. Kendi sesini kaydedip ardından onunla düet yapmış, ağzından çıkarttığı ilginç sesleri ritm olarak kullanmıştı. Owen da aynı şekilde, kemanı ve klavyesi ile ürettiği sesin peşine takılıp harika vokali ile mükemmel müzikler yapıyor. Bu tarz bir konserde insan sadece konser sırasında yapılan müziği değil, sanatçının mutfağını da görebiliyor. İzledikten sonra “bu harika müzikler demek ki böyle kaydediliyormuş” diyebiliyorsunuz. Yeni nesil müzisyenler artık teknolojiden daha iyi anlayan ve doğal olarak işin kayıt noktasında da var olan insanlar olduklarından böyle tek kişilik dev orkestralar görebiliyoruz. Martina ve Owen’ı izledik belki sırada da Olafur vardır!

Final Fantasy döneminden de bolca şarkı vardı, bir kez bis yaptı ve sahnede yaklaşık bir saat on dakika kadar durdu, keman ve tek kişi olmak çok yorucu olduğundan anlayışla güle güle dedik yoksa bize bir saat daha çalsa tam olarak yetmezdi. Sahnede izleyicisine “var mı bir sorunuz, cevaplayayım” ya da “herhangi bir eleştiri, şikayet var mı” diye soran bir adamla aranızda çok mesafe olamaz, zaten biz de Owen’ı “bizim adam” kategorisinde değerlendiriyoruz ve çok seviyoruz.

Sonuçta Salon’da yine güzel bir konser izledik, daha kalabalık olmasını isterdim ama belki Owen Arcade Fire’ın arkasına takılıp gelirse o kalabalıkları görebiliriz. Sizi konserde çektiğim bir video ile baş başa bırakayım da neler kaçırdığınızı daha iyi görün.

&

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir