Oscar’a Aday Olmuş ve Oscar Ödüllü Hollanda Filmleri

Akbank Sanat Mayıs ayında Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400. Yılı etkinlikleri kapsamında /strong>Eye Film Institute işbirliğine devam ediyor. Hollanda sinemasının Oscar’da adaylığa layık görülmüş ve Oscar ödüllü filmlerinden bir seçki mayıs ayında izleyiciye sunulacak.

Bu kapsamda Marleen Gorris ‘in gözüyle güçlü bir feminist bakışın ürünü 1995 yılında Yabancı Dilde En İyi Film ödülü alan Antonia’nın Yazgısı, 1998 En İyi Yabancı Film ödüllü, bir baba ile oğulun acımasız ve karmaşık ilişkisini konu edinen Karakter’i gösterilecek.

Bunun yanısıra, Oscar’a aday gösterilen filmler arasından, mizahi öğeleriyle dikkat çeken Paula van Der Oest imzalı 2001 yapımı Zus&Zo, Nazierce işgal edilmiş karlı bir Hollanda’da ‘çocuk’ cesaretiyle direnen Michiel’in öyküsünü anlatan Martin Koolhoven imzalı 2008 yapımı Oorglogswinter (Winter in Wartime) ve gerçek bir hikayeden yola çıkan, Surinamlı bir adam ile Hollandalı bir kadının yasak aşk ilişkisini konu edinen 2011 yapımı Maria Peters’in yönettiği Sonny Boy filmleri de programda yer alacak.

Sonny Boy, Maria Peters – 5 Mayıs Cumartesi Saat: 14.00

Karakter, Mike van Diem – 12 Mayıs Cumartesi Saat: 14.00

Zus& Zo, Paula van Der Oest – 26 Mayıs Cumartesi Saat: 12.00

Antonia, Marleen Gorris – 26 Mayıs Cumartesi Saat: 14.30

Oorglogswinter, Martin Koolhoven – 26 Mayıs Cumartesi Saat: 17.00

 

Filmler, orijinal dillerinde (Flamanca) ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

Etkinlikler ücretsizdir.

Not: Akbank Sanat etkinlik takviminden alıntıdır.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir