Öneri: Emily Wells

Hakkında çok şey bildiğimden değil, yakın zamanda dinlediğim ve daha çok insanın dinlemesini istediğim bir müzisyen olduğundan Emily Wells üzerine yazıyorum. Aynı zamanda sonbahar ile birlikte açılacak yeni sezonda izlemek istediğim kişilerden birisi oldu, buradan Salon İKSV ve Babylon’a da sesleniyorum!

Kendisinden bahseden herkesin kullandığı standart tabirle klasik müzik ile hip-hop tarzını birleştiren garip bir müzik yapıyor. 2008 yılında yayınlanan The Symphonies Dreams Memories & Parties albümü oldukça etkileyici, ilk dinlediğimde Owen Pallett’in kadın versiyonunu bulduğumu düşünmüştüm. Ana enstrümanı keman ancak oyuncak piyano ve çeşitli küçük enstrümanları da kullanıyor. Konserlerinde önceden kaydedilmiş sample kullanmayıp o anda canlı kayıtlar yapıyormuş. Canlı izlediğimde bu kısmı daha iyi anlatabilirim!

Dört yaşından beri keman çalan ve on üç yaşından beri de bir takım kayıtlar yayınlayan oldukça aktif bir müzisyen. 19 yaşına geldiğinde önemli bir plak şirketinden gelen teklifi “gelişmekte olan müziğini ana akıma yöneltmemek için” reddetmiş. Birden fazla enstrümanı çalabiliyor ancak bana ilginç gelen yanı gayet iyi bir vokal de olması. Hip-hop ile aramda hiçbir bağ yok, hatta sevmediğimi de rahatlıkla söyleyebilirim ama bazı şarkılara da hip-hop vokaller yakışıyor.

Üretken bir müzisyen olduğundan kısa zaman içinde daha çok işini duyacağız gibi. Bu kış döneminde kapalı bir mekanda güzel bir konser verebilir, hem kendisini daha yakından tanır, daha detaylı anlatırım. Şu kadar albümü var, şuralardan çıkmış gibi ansiklopedik bilgiler vermek isterdim ama bazı albümlerini 50-100 tane boş kaset alıp evinde hazırlamış birisinden bahsediyoruz!

Pek güzel bir kayıt olmasa da çok güzel bir şarkı paylaşayım, hem daha önce Salon’da Owen Pallett izlemiş olanlar neden konsere çağırdığımı da daha iyi anlarlar.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir