Ölümüne Kaçış ve Kestirme Yol

Ölümüne Kaçış (Essential Killing), Anna ile Dört Gece (Cztery noce z Anna) filmiyle sinemaya dönen Jerzy Skolimowski’nin Festival programındaki yeni filmi. Afganistan’da Amerikalılar tarafından yakalanan bir adam sorgulanmak üzere götürülürken minübüsün devrilmesiyle kurtulur ve karla kaplı ormanda, hayatta kalma mücadelesi verir.

Kestirme Yol (Meek’s Cutoff) ise “Old Joy” ile yine İstanbul Film Festival’i sayesinde tanıyıp sevdiğimiz Kelly Reichardt’ın yeni filmi. Meek adlı bir rehber eşliğinde dağları aşmaya çalışan küçük bir kafilenin kayboluş hikayesini anlatıyor film. Meek kendine fazla güvenen kibirli bir adamdır, ama kafileyi çölün ortasına sürükler. Suları tükenene kadar kafilede pek sorun yoktur, ancak su tükenince bütün toplumsal maskeler de düşer. Hayatta kalmanın zorlaşması her şeyi değiştirir. Yakaladıkları bir Kızılderiliye güvenmek zorundadırlar.

İki filmin benzerliği de bu noktada başlıyor. Ölümüne Kaçış daha sade bir dille hayatta kalma mücadelesi veren bir insanı anlatırken, Kestirme Yol bunu western türü üzerinden erkeklik, kadınlık rollerine, ötekileştirmeye dair de pek çok şey söyleyerek yapıyor. Ancak iki film de, uygarlığın ne kadar kırılgan olduğunu, toplumsal rollerin hassaslığını ve insanın kimlik kaybının en temel ihtiyaçların yokluğuyla mümkün olabileceğini söylüyor. Ölümüne Kaçış’ın kahramanı böceklerle beslenir, süt içmek için bir kadının göğsüne bile saldırır. Üstelik hayatta kalsa, ormandan çıksa bile arandığı için hiçbir şey değişmeyecektir. Buna rağmen hayatta kalma içgüdüsüyle mücadele etmeyi sürdürür. Kestirme Yol’un kahramanları ise su bulmak isterler, bir ana kadar düşüncelerini, inançlarını, rollerini sürdürseler de hayatta kalmak zorlaştıkça hiçbir şeyin önemi kalmaz. Belki bu iki film için Amerika’nın işgal politikalarına dair de ortak bir okuma yapmak mümkün. Kestirme Yol’un Kızılderilisi ile ormanda Amerikalı askerlerden kaçan adam arasında da bir benzerlik olamaz mı?

İnsanın mücadelesini ve insan olmanın, insan kalmanın pek kolay olmadığını farklı üsluplarla anlatan bu iki film festival programının en iyilerinden.

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir