Ôdishon

Gore filmleriyle ile tanınan Takashi Miike’in 1999 yapımı korku-dram denemesi Ôdishon. Yönetmenin kült olmuş Korosyiha 1 (Ichi The Killer)’ından önceki işlerinden biri ancak onun o gergin, absürd yapısını ben bu filmde göremedim. Hatta One Missed Call’da bile yönetmene laf etmiş, sabır testinden geçmiştim ancak Audition nâm Ôdishon beni inanılmaz gerdi, sağolsun.

Kısacık söylemem gerekirse, filmde hiçbir şey olmuyor. Korku filmi janrında olması bile bu açıdan komik, çünkü film vaadettiklerini yalnızca sonlara doğru (o da tam yönetmenin kırıklığına uygun) birkaç kesme biçme sahnesiyle karşılayabiliyor.

Karısı ölmüş bir adam var. Bu adam oğluyla birlikte yaşıyor. Sonra bir arkadaşı, oyuncu seçmeleri için yardımın istiyor. Adamımız da seçmelerdeki en naif görüntülü genç kıza abayı yakıyor. E bilindik terane, kız psikopat çıkıyor ve bizden de gerilmemiz bekleniyor.

Abilerim ablalarım, artık Uzak Doğu Sineması’ndan tiksinmeye başladım. Dramları dram gibi değil, korkuları korku gibi değil. Takashi ağabey de kusuruma bakmasın ama bu filmi kendisinin bile sahipleneceğini zannetmiyorum. Ek$i Sozluk’te hakkında 4 sayfa övgü görünce belki fikrini değiştirebilir ama. Ahah, neyse.

Author: Fırat Aydın

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir