Nublu Jazz Fest Babylon Programı

Nublu Jazz Festival @ Babylon 4-12 Mart 2011

İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions // 4 Mart

İlhan Ersahin’in son dönemde Avrupa’da ve Türkiye’de en çok ilgi gören projesi Istanbul Sessions, ikinci albümünü yayınlayamaya hazırlanırken Nublu Jazz Festival’daki haklı yerini de alıyor. Grubu daha önce dinlememiş olanlar herhalde dünyanın en prestijli caz dergilerinden Jazzwise’dan çıkan şu tanımlama ile bir fikir sahibi olabilirler: “Istanbul Sessions, daha önce yapılmış her şeyi görmüş bir caz izleyicisinin bile nasıl heyacanlandırılabileceğini; müzikal bütünlük ve doğaçlama derinliğinden taviz vermeden yeni bir kitleninin nasıl çekileceğini gösteriyor. Istanbul Sessions yepyeni bir sound etrafında Miles Davis’in Agartha grubundaki derin modal funk ile Ortadoğu ritm ve melodilerini buluşturup uzerine güçlü bir elektronik dub vuruşu ekliyor.”

Warm-up&After Party by Yakuza

Junip // 5 Mart

Bu yıl ikincisi düzenlenen Nublu Jazz Festival’in en dikkat çekici konuklarından biri de İsveçli müzisyenler Tobias Winterkorn, Elias Araya ve solo projeleriyle yakından tanıdığımız ünlü folk sanatçısı José González’in projesi: Junip. 2005 yılında ilk EPlerini çıkaran grup, Jose Gonzales’in solo kariyerinin hızlı yükselişinden dolayı bir süre müziğe ara verdi.  5 sene sonrasında bu kadro tekrardan bir araya gelerek gecikmeli olarak ilk albümleri Fields’i 2010 senesinde yayınladı. Junip’in bu ilk albümü dinleyicilere iyi ki de bu kadar süre beklemişler dedirtiyor. Gonzales’in kendine has, sakin ve esrarengiz vokali, Araya’nın sıra dışı ritimleri ve bir arada görmeye alışık olmadığımız folk-caz, psychedelic soul ve krautrock türlerden aldıkları ilhamla, Junip’in Kuzey fiyortlarına has o eşsiz, puslu ve melodik tarzı gerçekten de nefes kesiyor. Junip, Nublu Jazz Festival kapsamında 5 Mart gecesi çok özel bir performans için Babylon sahnesinde olacak.

Love Trio featuring Arto Tunçboyacıyan // 9 Mart

Bundan tam 8 yıl önce, New York East Village’te yanmış bir binanın harabeye dönmüş zemin katında bir café olarak açılan Nublu’nun bugün New York underground sahnesinin hatırısayılır mekanlarından biri haline gelmesinde hiç kuşkusuz İlhan Ersahin, Jesse Murphy ve Kenny Wollesen’dan oluşan Love Trio’nun büyük payı var. Electronica ile dub’ı (ki dub efsanesi U-Roy ile bir album bile yaptılar), nu-jazz ile drum&bass’i en orijnal halleriyle buluşturan Love Trio’ya son zamanlarda Türkiye’nin çok iyi tanıdığı bir usta, Arto Tunçboyacıyan konuk oluyor. Bugüne kadar Paul Motian, Chet Baker, Joe Zawinul, Arthur Blythe, Wayne Shorter, Dino Saluzzi, Marc Johnson, Al Di Miola, Mike Stern, Paul Winter, System of a Down gibi pek çok önemli isimle sahne alan, kayıtlar yapan ünlü perküsyon ustası Arto Tunçboyacıyan ile Love Trio’nun Türkiye prömiyeri de tabii ki Nublu Jazz Festivali kapsamında 9 Mart Çarşamba gecesi Babylon’da!

Warm-Up & After Party by Barış K

Alp Ersönmez vs. DJ Logic // 10 Mart

Nublu Jazz Festivalinde farklı bir ortak proje! Türk caz ve pop sahnesinin en başarılı bas gitaristi Alp Ersönmez, dünya caz ve hiphop sahnesinin efsane prodüktörü DJ Logic ile aynı sahnede!Yıllardır Kangroove, Quartet Muartet, İstanbul Sessions, Wax Poetic başta olmak üzere; Türk pop müziğinin dünyada en çok tanınan ismi Tarkan’ın ve Nil Karaibrahimgil’in de bas gitaristliğini üstlenen Alp Ersönmez; bunun yanı sıra Erkan Oğur, Erik Truffaz, Alexandre Tassel,  Butch Morris, Eddie Henderson, Athena, Cahit Berkay, Karina Zeviani, Clark Gayton, Kenan Doğulu, Sertab Erener ve Anadolu’nun Kayıp Şarkıları gibi sanatçı ve projelerle ortak sahne ve albüm çalışmaları yaptı.  Alp Ersönmez çok yakında yayınlanacak ilk solo albümü olan “Yazısız”a paralel olarak, yeni projesi “Cereyanlı” ile de, caz bestelerinin bilgisayar ve elektronik altyapılarla hazırlanmış yeni düzenlemelerini, dörtlüsüne konuk olan enstrumanist veya vokalistlerle renklendiriyor. Alp Ersönmez Cereyanlı’nın Nublu Jazz Festival İstanbul kapsamındaki özel konuğu ise; caz ve hiphop sahnesinin efsane prodüktörlerinden DJ Logic. Kendi grubu Project Logic ile birlikte Vernon Reid, Moe., John Mayer, Medeski Martin & Wood, Bob Belden, Jack Johnson, Chris Whitley ve daha pek çok önemli isimle beraber sahne alan, ve kayitlar yapan DJ Logic’in Alp Ersönmez ile Nublu Jazz Festival’indeki büyük buluşmasını kaçırmayın!

Warm-Up & After Party by Berke Yavuz

Laika // 12 Mart

Nublu Jazz Festival’in bu seneki en özel seslerinden biri de büyüleyici sesiyle farklı bir caz vokalisti: Laika. Paris doğumlu Laika, Fildişi Sahillerinden bir baba ve Fas-İspanyol melezi Yahudi bir annenin kızı olarak dünyaya geliyor. Özellikle annesi ve ninesinden ona gelen Sefarad kültürünü çok küçük yaşlarda benimseyen genç müzisyen, aynı zamanda Akdeniz’in sıcaklığından da oldukça etkileniyor. Bu karışık altyapıyı caz tutkusuyla birleştiren Laika, ilham perisi olarak ise Billie Holiday ve Nina Simone gibi efsane isimleri seçiyor kendine. Daha sonra Fransa’da Claude Bolling’in orkestrasında kendine yer bulan sanatçı, buna ek olarak Antoine Roney, Michael Bowie, David El Malek gibi isimlerle de ortak çalışmalar yapmaya başlıyor. Daha sonra birçok tiyatro oyununda kendine yer bulan Laika, buradan da film endüstrisine kayarak hem caz sanatçısı hem de aktris kimliğini pekiştiriyor. Birçok Fransız filmi ve caz operalarında rol alan Laila ona eşlik eden 4 kişilik grubuyla Viyana Caz Festivali ve Celestina del Sol’dan sonra bu sefer Nokia Ovi Music sponsorluğunda gerçekleştirilecek Nublu Jazz Festival kapsamında Babylon sahnesinde performans gösterecek. Sefarad müziği ve Avrupa cazının bu sıra dışı etkileşimini kaçırmayın.

Warm-Up & After Party by Mehmet Garan

 

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir