Nils Petter Molvær!

‘Modern’ dediğimiz çok katmanlı, dallı budaklı bir kavram. Benim için müzikal anlamda modern, sade iki kelime ile:  Ólafur Arnalds. O nedenle onu canlı kanlı görmemek, izlememek ya da izleyememek nazarımda gözün gördüğü her açıdan koca bir hataya işaret ettiğinden, kendimi ruhuma affettirebilmek için farklı yollara giriyor, farklı sulara koşuyorum epeydir. Evgeny Grinko bu anlamda önemli bir isim, Vals‘i ile önemli faydaları oluyor, Matt Elliott ve Yasushi Yoshida da öyle keza. Bugünlerde umut, sıkıntı, hüzün, huzur hepsi birden buluşup pedallı tek trompetin işaretiyle kulaklarıma doluyor, ‘neden yaşıyoruz?’ sorusuna başka sorular katıyorlar.

Evet. Arild Andersen ile Masqualero, Sidsel Endresen ile Chipahua gibi oluşumlarda bulunup 1997 çıkışlı muhteşem ‘Khmer’ albümü ile solo müzik kariyerine başlayan, tükettiğimiz 2011’de de 9 şarkılık yepyeni albümü ‘Baboon Moon’ ile ülkemizdeki takipçi sayısını gözle görünür biçimde arttıran  Norveç/Oslo’lu modern jazz müzisyeni Nils Petter Molvær, 21 Ocak Cumartesi akşamı saat 22:00’de,  İKSV Salon’u jazz’a boyamaya geliyor. Ben ambient, nu jazz ve electronic jazz harmanı, yer yer deneyselliğin sınırlarını zorlayacağını düşündüğüm bir performans ile karşımızda olacağını umuyorum Nils’in. Jaga Jazzist elemanı Stian Westerhus’un gitarıyla eşlik edeceği huzurlu, hızlı, soğuk, sıcak, az, fazla, yani tam anlamı ile ‘jazz’ bir gece olacak.

Benim gibi ‘elektronik’ sözcüğü ile çok dirsek temasında ol(a)mayan niceleri şimdi bu düş gecenin amansız heyecanı ile dolarken, On Stream kafamın içinde seksek oynuyor, Mercury Heart kanıma hücumla nüfuz ediyor. Özellikle Robyn Schulkowsky ile birlikte kaydettikleri ’95 çıkışlı Hastening Westward uykuma bela. Arve Hendriksen kadar karanlık olmasa da, Brian Eno’dan duygulu; Sparklehorse gibi dövmese de, Max Richter gibi uyumlu.

Metin Üstündağ’ın alkış tuttuğum deyimiyle, “caz gelecek yerden kulak esirgenmez”.

Kısacası, şehir, Nils’i bekliyor.

~ İKSV Salon

Author: Fırat Aydın

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir