Myspace ve Last.fm’e Erişimin Engellenmesi

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de bulunan internet kullanıcıları Last.fm ve Myspace sayfalarına erişmek istediklerinde tanıdık bir mesajla karşılaştı. Mesaj pek şaşırtıcı değildi, bilmem kaçıncı mahkeme bilmem kimin uğradığı zarar neticesinde siteleri erişime kapatmıştı. Herkes kahvesini aldı ve DNS ayarlarını düzenleyip kullanıcı sayfasına erişmeye kaldığı yerden devam etti. Yasakları aşmanın türlü yolu zaten biliniyordu, hatta Başbakan da bu yollardan yasaklı sitelere eriştiğini söyleyip kendince bir “destur” vermişti. Bu yüzden erişim devam etti, yasaklar kaldı. Tıpkı eğitimin ardından baki kalan bazı şeyler gibi.

Bu yasak kararını kimin aldırdığı her zamanki gibi hemen anlaşılamadı. Daha sonra da müzik siteleri olmasından ötürü akıllar “telif hakları” noktasına gitti ve hemen bilinen kapı çalındı: Mü-yap! (Müziğin ve müzisyenin dostu, sevgili kardeşi, müzikten sorumlu devlet bakanı, kültür kalkanı)

Mü-Yap başkanı ve aynı zamanda Ada Müzik’in sahibi Bülent Forta konuyla ilgili açıklamasında tam bir bakan havası takınarak “Youtube da bu ülkeden ekmek yiyor, o zaman açacak şubesini verecek vergisini” diyen devlet bakanımıza gönderme yaparcasına “Ben sanatçımı korumalıyım, Myspace’e kendi şarkısını koyan grupların birçoğunun bile bunu yapmaya yetkisi yok, verecekler telifi” tarzında bir açıklama yapmış.

Maddi konulara girildiğinde belki de kâğıt üzerinde haklı çıkabilir kendisi, ancak savunduğu şeye şöyle bir uzaktan baksa ve insanların kendi yaptıkları müzik üzerinde bile başkası olarak hak iddia etmesinin saçmalığını anlasa eminim çok farklı bir insan olurdu. Bülent Bey’in neyken ne olduğunu kendisini tanımadan eleştirmeyeceğim, ancak farklı bir geçmişe sahip olmadan, önemli bir u dönüşü yapılmasa da sonunda dönüştüğü şey beni rahatsız ediyor.

Türkiye üzerinde söylenecek fazla bir şey yok, aynı tas suyla hamamı da geçtik aynı derede yıkanıyoruz ve evet tüm iddiaların aksine su aynı. Dünün x’leri bugün y olarak aynı denklemlerde farklı bilinmeyeni oynuyorlar, sonuç doğal olarak çözümsüzlük.

Konuyla ilgili bir çözüm önerisi sunarak yazımı sonlandırayım. Mü-Yap’a bağlı olmayan ve bağımsız müzik yapan Myspace kullanıcısı gruplar ya da bireyler, siteyi kapattırarak kendilerini maddi zarara uğrattığı için Sayın Bülent Forta ve temsilcisi olduğu Mü-Yap’a dava açsın. Bu durumda pek sevilen kâğıt üzerinde kimin haklı olacağını daha net görebiliriz.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

5 Comments

 1. Aslında okudum ve haberim var gerilla hareketinden ama hoşuma gitmedi açıkçası. Bu adamlar hak hukuk adalet diyerek aslında paralarının derdindeler, muhtemelen gönderilecek cd kutularını da yeni albümlerinde değerlendirirler. Yanlış ve saçma bir şey yaptıklarını biliyorlar, protesto bunları yeniden anlamalarını sağlamayacak. Myspace üzerindeki gruplar, tam da kendilerinin yaptığı gibi “kazancımızı engelliyorlar” mantığıyla Müyap’a karşı çıkar ve tazminat talep ederse iş çok sevdikleri paralarına dokunacaktır.

 2. ÖZGÜR MÜZİĞE DOKUNMA!

  Her gün bir site daha kapatılıyor.. kendilerine göre bizim adımıza karar alıyorlar.. daha ne kadar ileri gidebilceklerini kimse bilmiyor.. bu çağ dışı sansürlere dur demek gerekli.. SESSİZ KALMAYACAĞIZ! yasal yollarla onlara dur demek gerek..

 3. evet..çok sevgili takip ettğimiz sitemiz de gitti..kapatıldı..bir çok sevdiğimiz ve de hayranı olduğumuz sanatçılara da ulaşamaz olduk sayelerinde..ve de irçok yeni çıkacak ve kendilerii bizlere yeni tanıtacak olan geleceğin sanatçıları da gitti..
  ve sonuç..ne oldu??!!
  dns ayarları vs..
  ve başbakanın da bu sayede sitemize girebildiğini biliyoruz..
  ya bu ne aymazlıktır..bu ne biçim şeydir inanın anlamkta güçlük çekiyorum..
  sen hem bunca kişinin kullandığı bir siteyi kapat ve de bize hiç yüzün kızarmadan “benden izin”de..
  bunun amacı ne..her şeydeki amacı gibi tabiiki şu lanet olası”para”..

  açıkcası ben bu sitelersen porno falan seretmiyorum..ve bizim milletten d seredildiğini zannetmiyorum..
  e pek sayın bu siteleri kapatan şahısarın müziklere saygı duymadığı ortada..
  peki ya bu sayın başbakan dns ayarlarını değiştirerek ne serediyor..
  e affınıza sığınarak..

 4. yuppı arkadaslar myspace acıldı artık cok keyıflıyım bende

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir