My Morning Jacket – Circuital

Kentucky menşeli, benim en sevdiğim çağdaş rock gruplarından My Morning Jacket’in altıncı stüdyo albümü Circuital. Resmi olarak 31 Mayıs’ta piyasaya sürülen albüm her zamanki gibi haftalar öncesinden malum sitelere sızdırılmış ve last.fm’de skroplanmaya başlamıştı bile. Sırasıyla Tennessee Fire, At Dawn, It Still Moves, Z, ve Evil Urges albümleriyle sürekli üzerine koyarak, hem müzikalitesini hem deneysel ve özgün post-rock tarzını derinleştirerek kariyerlerini sürdürürken, çıkışı aylar öncesinden duyurulan Circuital ile ilgili benim beklentilerim de tabiatıyla çok yüksekti.

İki aya yakın bir süredir bayıla bayıla dinledikten sonra böyle bir fikir belirmem nasıl olacak bilemiyorum; ancak, ben bu albümü MMJ’nin önceki 2 albümünün üzerine –bir türlü– koyamıyorum. Circuital’ı playliste her attığımda, arkasından bir “Dondante”, bir “Bermuda Highway” ya da “Touch me I’m going to scream pt. 2” dinlemezsem doyuma ulaşamıyorum sanki. Bilmiyorum bu “dondante etkisi” belki de hayatımın sonuna kadar devam edecek birşeydir ve Jim James’in müziği benim için bu şarkıyla zirveye ulaşmıştır ancak  albümle ilgili de eskilerle mukayese edildiğinde bazı eksiklikler var gibi. Ekibin Z ve Evil Urges ile yakaladıkları o sıradışılık, o tanımlanamayan ayrıştırıcı müzikal baharat olan çeşitlilikten – Evil Urges’daki funk, country, psychedelic öğelerin kullanımından bahsediyorum – ve deneysellikten biraz vazgeçip, o ilk albümlerindeki klasik rock tınılarına geri dönmüşler sanki. Yine çok fazla enstrüman ve özgünlük var ancak törpülenmiş bir yenilikçilik. Sıradan olmuş demiyorum, sadece Evil Urges’dan sonra bende yarattıkları asgari beklentilerimin altında kaldığını hissediyorum çünkü ben o yenilikçiliğe bayılıyordum, hepsi bu.

Albümde çok sevdiğim şarkılar var elbette, mesela: Wonderful(the way I feel), Outta My System, Circuital, The Day Is Coming. On şarkının onu da farklı lezzet veriyor, yüksek kalite olarak edinip öyle dinlemenizi öneririm. Ben My Morning Jacket’i canlı dinleyebilmiş şanslı insanlar grubuna dahil biri olarak onları tekrar sahnede görebileceğim günü halatla çekiyorum. Zaten canlı performanslarına tanık olduktan sonra Jim James ve grubuna hayran kalmamak elde değil. Ömür boyu takipçileriyim.

 

Author: Memo

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir