My Brightest Diamond


My Brightest Diamond ismini duyanlar nedense ilk olarak heybetli ve büyük bir grup bekliyorlar ancak My Brightest Diamond’ın tüm heybeti sadece Shara Worden’da! New York’lu Shara Worden’ın bu kişisel projesi kısa sayılabilecek müzik hayatında birbirinden iyi üç albüme imza attı. 2006 yılında yayınlanan Bring Me the Workhorse’dan iki yıl sonra A Thousand Shark’s Teeth ve geçtiğimiz sene piyasaya çıkan All Things Will Unwind ile toplam üç albümü var. (Arada bir de Remix albümü çıkardı.)

Müzik dünyası değişen teknoloji sayesinde nasıl farklılaştıysa, dinleyici de aynı şekilde değişti, farklılaştı. Eskiden albümden şarkıya giden ve bana göre daha mantıklı bir güzergah izleyen beğeniler artık şarkılardan albüme yol alıyor. Bu bağlamda beni My Brightest Diamond ile tanıştıran şarkı da Gone Away oldu diyebilirim. Dinler dinlemez etkilendiğim bu şarkının peşinden hemen Bring Me the Workhorse albümüne yol aldım. Albümü baştan sona dinlediğimde ise açıkçası beklediğimden fazlasını buldum.

Shara Worden muhteşem bir vokalden çok daha fazlası. Kendi müziklerini yazan, birden fazla enstrüman çalabilen eksiksiz bir müzik insanı. Anne ve babası da müzisyen olan Shara, gençliğinde ailesi ile birlikte kilisede şarkı söylemiş. Üniversitede ise Opera üzerine eğitim görmüş. Aslına bakarsanız bu geçmişi tüm detaylarıyla yaptığı albümlerde görmek mümkün.

Yazıyı bitirmeden daha önce hiç My Brightest Diamond dinlemeyenler için de küçük bir yol haritası çizeyim. Shara’nın muhteşem vokalini bildiğiniz bir şarkıyla dinlemek için Radiohead coverı Lucky ile başlayabilirsiniz. Lucky size devam etmeniz için gerekli heyecanı sağlayacaktır. Ardından ilk albüm olan Bring me The Workhorse ile başlayabilirsiniz. Sözlerini ezbere bildiğim ve her dinleyişimde garip bir şekilde kendimden geçtiğim Gone Away bana göre albümün en iyisi, ama Dragonfly ve Magic Rabbit de harika şarkılar. Genel olarak tüm albümü büyük bir heyecanla dinlemeniz yüksek olasılık. A Thousand Shark’s Teeth de başlı başına muhteşem bir albüm, ama içinden bir şarkıyı çekip alacak olsam The Pluto’s Moon’u tercih ederim! İlk iki albüme göre bana çok değişik gelen ve hala bir türlü ısınamadığım All Things Will Unwind’e ise en son göz atabilirsiniz. Zaten önümüzdeki konser de bu albümün turnesinin İstanbul ayağı. Albümü daha iyi anlamak için bu konser faydalı olabilir.

Aşağıda The Pluto’s Moon videosu paylaşıyorum. Böylece konsere gelenler ne görecek, gelmeyenler neler kaçıracak çok daha net ortaya çıkacaktır.

 

Author: Selim

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir