Müzede Film Gecesi: Kosmos

Çağdaş Türk Filmleri İngilizce Altyazıyla

Gösterim ve Söyleşi
Kosmos
Yönetmen: Reha Erdem
Oyuncular: Sermet Yeşil, Türkü Turan, Hakan Altuntaş, Sabahat Doğanyılmaz
2009, 122′

15 Aralık Çarşamba, 19:00 Pera Müzesi

Hürriyet Daily News işbirliğiyle ve oyuncu Sermet Yeşil‘in katılımıyla

Kosmos mucizeler yaratan bir hırsızdır. Dağlardan taşlardan, ağlayarak ve sanki birilerinden kaçar gibi gelir bu zaman dışı sınır şehrine. Şehre girer girmez nehirde boğulan bir küçük çocuğu kurtarır ve mucize yaratan insan olarak hemen kabul görür şehirde. Kosmos sıradan birisi değildir. Kosmos’u hiç yemek yerken ya da uyurken görmeyiz. En büyük ihtiyacı çay, tek besini ise avuç avuç yediği kesme ya da toz şekerdir.

Şaşırtıcı maharetlerinden birisi de yüksek yüksek ağaçlara büyük bir kolaylıkla tırmanıp, incecik dallarında bir kuş gibi oturabilmesidir. Kosmos herkesi irkilten bir isteğini açık sözlülükle belirtir: Aşk peşindedir. Kosmos’la dereden kurtardığı küçük çocuğun ablası Neptün arasında tuhaf bir yakınlaşma olur, ağaçlarda damlarda çığlık çığlığa kuş bağırışlarını taklit ederek sanki gölgeleriyle buluşur, oynaşırlar.

Sermet Yeşil-Biyografi

Sermet Yeşil 1977 yılında Eskişehir’de doğdu. 1999 yılında Eskişehir Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans yaptığı Anadolu Universitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sahne Sanatları Bölümü’nden 2007 yılında mezun oldu. 1998 yılında Ankara Devlet Tiyatroları’nda başladığı sahne hayatına, 2004 yılından beri Eskişehir Şehir Tiyatrolarında devam etmektedir. Birçok tiyatro oyunu ve sinema filminde rol almıştır.

FILMOGRAFİ
Gişe Memuru-2010
Kosmos-Reha Erdem-2009
Ters Köşe – Murat Nas -2008
İlkbahar-Sonbahar -Yavuz Özkan-2008
Kaç Para Kaç – Reha Erdem -1999
Hiçbir Yerde – Tayfun Pirselimoğlu -2001

Not; Yazı Pera Müzesi etkinlik haberinden alıntıdır.

Author: Orhan Sümer

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir