Mustafa Kemal ile Bin Gün-Latife – 2 Perdelik Dram

Mustafa Kemal ile Bin Gün-Latife – 2 Perdelik Dram
Tiyatro Ayna

Yazan : Nezihe Araz
Yöneten : Hakan Altıner
Oynayan : Dilek Türker

Tiyatro Ayna kurucusu, 1973 ve 1977 yıllarında en iyi oyuncu ünvanlı devlet tiyatrosu sanatçımız Dilek Türker’ den, Gazi Mustafa Kemal Paşa ile kısa bir evlilik geçiren Latife Uşakizade Hanım’ ın bu dönemini anlatan tek kişilik bir oyun.

Bir çoğumuz için tek kişilik oyunlar sıkıcıdır. Bir de konu kurtuluş savaşı zamanlarında geçiyor ise ekstra kasvet kaçınılmaz. Bir ulus için zorluklarla dolu yıllar ve bu döneme adını altın harflerle yazdıran bir büyük önderin aşk hikayesi oyuna konu olursa ve bu konuyu sahnelemek tek bir oyuncunun görevi ise ne düşünürsünüz? Bir çoğunuzun gözlerinin kısıldığını, alınlarının kırıştığını ve bakışlarının hoşnutsuzlaştığını hissedebiliyorum. Bu girişten sonra bu oyunu seyrettiğinizde büyüleneceğinizi söylesem bir anda ruh haliniz değişecektir. Evet gerçekten bu oyunu izlediğinizde büyüleneceksiniz. Oyun Nezihe Araz tarafından Dilek Türker için yazılmış. Bunun ne kadar doğru bir seçim olduğunu izledikten sonra siz de anlayacaksınız.

Bu oyun için yapacağım yorumlar ne sahneye, ne dekora, ne kostüme ne de müziklere olacak. Tamamen Dilek Türker in performansını yorumlamak istiyorum. Dilek Türker’ in sanatçı kimliğini uzun uzadıya irdelememize gerek yok. Kendisi ödüller almış bir devlet tiyatro sanatçısı. Bir sanatçının tek kişilik bir oyunda, izleyiciye sanki sahnede bir çok sanatçı varmış gibi hissettirmesi tamamen onun profesyonelliğini gösterir. Bu oyunda, Dilek Türker sahnede bir çok sanatçı ile rolünü paylaştığı izlenimini veriyor.

Latife Uşakizade (Dilek Türker), iyi öğrenim görmüş soylu bir aile kızıdır. Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya aşıktır. Gazi Mustafa Kemal Paşa’ nın İzmir de olduğu bir dönemde kendisini ziyaret eder ve zorla da olsa kendisini paşaya gösterir. Paşa bu deli dolu kızdan ve ilgisinden hoşlanır. Evliliğe giden süreç böyle başlar. Fakat Latife Gazi Mustafa Kemal Paşa ile değil bir ulus ile evlendiğini çok sonra anlayacaktır. Bir ulusun adıyla özdeşleşmiş bir kahraman ile evli olmak taşınması zor bir şeydir. Nitekim de taşımak imkansızlaştığında evlilik bitecektir. Biten evliliğin ardından dahi Latife uzaktan uzaktan aşkını sürdürür. Paşa hayata gözlerini yumduğunda Latife de aslında hayatına son vermiştir. Sonrasında yaşadığı on yıllar aslında hayatta değildir. Gözlerini kapayacağı ve paşası ile buluşacağı günü bekler.

Dilek Türker, oyunda gözlerini kapayacağı zamanı bekleyen yaşlı Latife anlarında geçmişi anlatıyor. Bunu öyle güzel başarıyor ki, onu heyecan ile titreyen bir genç kız olarak görürken aniden yaşlanmış ve hayat ile bağlarını koparmış bir kadın olarak görüyorsunuz. Bir anda paşa ile sohbet ederken, birden telefonlara cevap vermeyen yorulmuş bir kadın görüyorsunuz. Kurguladığı karakterlere büründüğünde mimikleri değişiyor ve yüzünde o anı yaşıyorsunuz. Gazi Mustafa Kemal Paşa’ nın yanına giren genç kızı canlandırdığında yüzüne vuran sahne ışından çok gözlerinin parıltısını görüyorsunuz. Konağı ziyaret edecek paşayı haber aldığında vücudunun tir tir titrediğini görüyorsunuz.

İzlediğim sahnede herkesin aynı duyguları yaşadığını düşünüyorum. Çok etkilendim. Oyunun konusunu ve içeriğini hepimiz biliyoruz. Fakat bu oyunu, sanatçının performansı görmek ve büyülenmek için mutlaka izlemelisiniz.

İyi seyirler

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

1 Comment

  1. Mustafa Kemal hakkında ne söylerseniz söyleyin karşı çıkan birileri mutlaka oluyor. Bu yüzden sanatın herhangi bir dalında Mustafa Kemal karşıma çıkınca olaya sanatsal eleştiriden daha çok metin yönünden bakıyorum, algımızı öyle çarpıttılar! Belirttiğin gibi “ekstra kasvet” dolu gibi duran bir isme ve konuya sahip oyun, ama tek kişilik oyunlarda oyuncunun performansı her şeyin önüne geçebiliyor. Yakınlara uğrarsa, tavsiye üzerine izlememde fayda var gibi. Teşekkürler.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir