Morrissey ve The Dears Konserleri Öncesi

Caz festivali bu sene tam coştu. Kemik bir caz dinleyicisi (böyle de iğrenç bir tabir yok!) olsam bu kadar alakasız isimlerle festival mi olur diye çoktan corlamıştım. Hoş kendini indie zanneden bir caz festivalimiz olması da hiç fena değil. Her neyse festival benim için bu seneki en önemli isimleri şüphesiz ki Morrissey ve The Dears oldu. (Anthony and the Johnsons da festivalin plasesi)

The Dears en son tam 5 sene önce gelir gibi yapmıştı! Morrissey ise 6 senedir uğramıyordu. Epeyce özledik. Morrissey son gelişinden bu yana iki stüdyo albümü bir de toplama albüm yayınladı. Ringleader of Tormentors ve Years of Refusal güzel albümler ama  You Are The Quarry’nin (hatta ilginçtir albümün deluxe editionındaki bonus cdnin bile) muhteşemliğinin yanından bile uğrayan albümler değildi. You Are The Quarry’den sadece 3-4 şarkı çalınması ve benim için Morrissey’in solo kariyerini baştan yaratan Alain Whyte’ın son turnede çalmayışı açıkçası konser öncesi heyecanımı yitirmeme neden oluyordu. (Neyse ki Boz Boorer var) Konserle ilgili bütün önyargılarımı silen şey ise Morrissey’in geçtiğimiz Mart Şili’de verdiği konser videosunu izlemek oldu.

İşte o konser!
http://www.youtube.com/watch?v=L8rcmK_1_vU

The Dears ise kariyerlerinin bence en güzel albümlerinden birini çıkardı geçtiğimiz sene. Ayıla bayıla dinledik. Konserden önce de hem son albümlerini hem magnum opusları No Cities Left’i hem de yine pek sevdiğim konser albümleri Thank You Good Night Sold Out’u defalarca dinleyeceğimi düşünüyorum. Evet, The Dears bir Morrissey kalibresinde değil, zaten vokalistleri Murray Lightburn’ün de tatlı tatlı Morrissey’i taklit ettiği belli oluyor. Müziklerinde de The Smiths etkilenmeleri ayen beyan ortada. Ama bir şekilde, neden bilmiyorum, The Dears konseri için daha büyük bir heyecan duyuyorum. Belki evlerine dönünce Arcade Fire elemanlarını Türkiye’ye gelmeleri için de fişteklerler!

Bu da The Dears’ın efsanevi bir konser kaydı
http://www.youtube.com/watch?v=d0MXB4HSqGc

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir