Madchester

Manchester’ı fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla pek beğendiğim söylenemez. Üstüne üstlük futbol takımları United ve City’den ayrı ayrı tiksinirim. Yıllardır Manchester maçlarında Mançester şeklindeki telefuzundan dolayı Ömer Üründül’ün de bu takımları sevmememde önemli bir katkısı olduğunu da söylemeden geçemem.

Benim Manchester ile tek alakam Madchester; 80’lerin sonlarında ortaya çıkıp fazla uzun soluklu olamayan bu müzik akımı. Post-punk, elektronik, pop, house, acid. Acid’in keşfi 70li yıllarda progressive rock gruplarının birbiri ardına efsanevi kayıtlar çıkarmasına vesile olmuştu. Yaklaşık 20 sene sonra yine İngilizler doğru zamanda kafa oldu. Bu sefer Ecstacy ile. Madchester’da ayık yok.

Madchester henüz başlamamışken post-punk yavaş yavaş yerini elektronik tınılara, acid-house denilen yeni bir türe bırakıyordu. The Stone Roses, James, Inspiral Carpets, 808 State, Happy Mondays henüz “toy” gruplardı. Bunların içinde Happy Mondays’i ayırmak istiyorum çünkü Madchester’ın oluşmasında en büyük etkisi olan Mr Manchester lakaplı Tony Wilson’ın kurduğu Factory Records’den çıkan singlelarını yine bu dönemin önemli simalarından Electronic, New Order ve Joy Division’ın kurucusu Bernard Sumner prodüktörlüğünde çıkarmışlardı. Bu da onları bu dönemin en önemli gruplarından biri olacakları konusunda ilk işaretti. Daha sonra Madchester: Rave On Ep’si ile bu akıma ismi vermenin gururunu da yaşayacaklardı.

Madchester dönemi biraz sancılı başladı. Happy Mondays, Stone Roses ve A Guy Called Gerald aynı dönemde ard-arda singlelar çıkardılar. A Guy Called Gerald’ın Voodoo Ray albümü olumlu tepkiler alsa da bu dönemin resmi startını Stone Roses – Made of Stone singleı ile başlattı. Basının ilgisi muazzımdı ve pek çok kişi tarafından en iyi çıkış singleı olarak lanse edildi. ı.

Manchesterlı James, Electronic, The Mock Turtles, The Charlatans, Inspiral Carpets, Happy Mondays birbiri ardına hitler çıkartırken bunları Manchesterlı olmayan fakat akıma kendini kaptıran The Fall, Soup Dragons, Flowered Up, Blur gibi gruplar da takip etti. Bu dönemde bazı gruplar halen müzik yapıyor olsalarda pek çok kısa soluklu grup da ortaya çıktı. Northside, New Fast Automatic Daffodils, Paris Angels, World of Twist gibi..

Bu dönemle ilgili en sevdiğim tanımlama “Alternative Rock’ın Dans Müziğiyle Buluşması”dır. Bir gece kulübü etrafında olgunlaşan daha sonra ünü tüm İngiltere’ye ulaşan bu akımın içinde yer almak için pek çok şeyimi feda ederdim. Neyse ki arkalarında ölümsüz eserler ve enfes takipçiler bıraktılar. Ve yine neyse ki pek çoğu hala müzik yapıyor.

Bu yazının hediyesi, bu akımı daha yakından tanımak isteyenler için kendi yaptığım derleme albüm. Umarım beğenirsiniz.


http://rapidshare.com/files/366272294/Tramvay_Duragi_-_Madchester_Compilation.rar.html

Author: Anıl Okay

Share This Post On

6 Comments

 1. Güzel derleme olmuş, ellerine sağlık. Madchester denildiğinde benim aklıma ilk olarak 24 saat parti insanları ve Happy Mondays’in uyuşturucu çabaları geliyor :)
  O dönemden kalan en güzel şey ise benim için tartışmasız biçimde James..

 2. Benim için de James’in yeri ayrı. Ama tek albümde inanılmaz işler yapmış grupları keşfettim bu yazıyı hazırlarken. Bu dönemin benim için diğer en ilgi çekici topluluğu Joy Division ve The Smiths karışımı Electronic. Mutlaka denenmeli :)

 3. güzel yazı olmuş..teraziye tıkladım hacı :)

 4. iyi de jeff_waters’ cım, sanki azıcık atladığın bi grup var:)

  for example joy division?! ya da new order?!

 5. geçen kadıköy zero da, electronic in cdsini bulduk 3 liraydı ve bitane vardı. aldık tabi.

 6. Selamlar Onur Yener,

  Joy Division ve New Order bu akımın ilham kaynaklarından sadece ikisidir bana göre. Bir 5-6 yıllık bir kuşak farkı var en azından :)

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir