Lursin Sokağı Cinayeti – 1 Perdelik Komedi

Lursin Sokağı Cinayeti – 1 Perdelik Komedi

Yazan : Eugène Labiche
Çeviren : Sibel Arslan Yeşilay
Yöneten : Daniel Solier
Oyuncular : Serkan Keskin, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak, İrem Erkaya, Uğur Senkeri

Oyun, 2002 yılında Işıl Kasapoğlu tarafından İstanbulda kurulan ve hiç bir sponsor, finansör desteği olmadan, ucuz bilet satarak geniş kitlelere sanat ulaştırmayı bir amaç edinen ” Semaver Kumpanya ” nın repertuarındaki ilk oyun olma özelliği ile birlikte ilk kez 1857 yılında Paris de sahnelenmesi ile oldukça eski bir oyun. Ünlü yazar Eugène Labiche tarafından yazılan çok eğlenceli ve heyecanlı bir komedi.

Lursin sokağında işlenmiş korkunç bir cinayet vardır. Cinayetin ertesi gününde, bir mirasyedi olan Şeref (Serkan KESKİN) akşamdan kalma haliyle sabah yatağında uyanır ve yatağında başka bir erkeğin daha olduğunu fark eder. Şeref ve yatağındaki yabancı o kadar sarhoş olmuşlardır ki gece neler olduğunu hatırlamakta güçlük çekiyorlardır. Dahası cinayet ile ilişkileri olduğu yönünde kanıtlar vardır.

Oyun boyunca çok eğlenecek ve oyunun süpriz sonunu sürekli merak edeceksiniz. Oldukça eğlenceli ve keyifli dakikalar geçireceğinize eminim. Ben özellikle evin hizmetkarı rolündeki Nadir Sarıbacak ‘ ın performansını çok beğendim. Mimiklerinin üstlendiği role çok büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Sahnede olduğu karelerde sürekli bir kahkaha vardı. Bu noktada, tüm Semaver Kumpanya oyuncularını tebrik etmem gerekiyor. Bence bu oyunda eksik kalmış tam olamamış şeyler dekor ve kostümler. Oyunun geçtiği döneme ve mekana uygun olmadığını düşünüyorum. Elbette oyunlar zamanla modernize ediliyor. Fakat isimlere olayalara sadık kalınırken aynı zamanda temaları da bozmamak gerekiyor. Evin hizmetkarının kostümü döneme uygunken diğerlerinin kıyafetleri (köstüm olarak yazamayacağım gündelik kıyafetler çünkü) uygun olmayınca sahnede bir tezat oluyor. Ayrıca dekorda İsveç ten gelen ünlü firma ikea nın malzemeleri olunca biraz garip oluyor. İzleyici olarak temaya uygun olmayan bu unsurlarla karşılaştığımda açıkçası biraz oyundan uzaklaşıyorum.

Şayet, dekordu kostümdü oyuncunun saçıydı oydu buydu gibi şeylere takıntınız yoksa (Anladığınız üzere benim var) bu oyuna gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

İyi seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

2 Comments

  1. Özellikle Nadir Sarıbacak nedeniyle çok merak ettiğim bir oyun bu, oyun yazılarınızla durağımıza renk kattınız :)

  2. Evet gitmelisin :) nazik yorumun için teşekkür ediyorum. Burada olmaktan dolayı bende çok mutluyum. Umarım paylaşımlarımızın faydası olur.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir