LKM Pazar Sineması: Düş Gezginleri

 


Tarih: 29 Ocak 2012
Saat: 16.00 – 19.00

LKM Pazar Sineması yeni mekanında kaldığı yerden devam ediyor.

Son dönemde Türkiye sineması ve eşcinsel filmler üzerine yapılan tartışmalardan anladığımız kadarıyla bu topraklarda yapılmış LGBT filmleri hatırlamaya ihtiyacımız var. Madem öyle, 1992′te Atıf Yılmaz yönetmenliğinde, Lale Mansur ve Meral Oğuz’un başrollerini paylaştığı bir lezbiyen filmi olan Düş Gezginleri’ni bu pazar LKM’de hep beraber izliyor ve ardından sohbet ediyoruz.

Film 1994′te Toronto Gey ve Lezbiyen Film Festivali’ne katılmasıyla uluslararası bir eşcinsel film festivaline katılan ilk film olmuştur.

Filmin konusu: Mutsuz bir evlilik sonucu kocasından ayrılan bir kadın doktorla, küçük yaşlardan beri cinsel tacize uğrayan bir seks işçisinin öyküsü… Doktor, genelevde çalışan seks işçilerinin sağlık kontrollerini yapmak üzere Ege bölgesinde bir kasabaya yerleşir. Görevine başladığı günlerin birinde, yıllardır görmediği çocukluk arkadaşıyla karşılaşır. Genelevde çalışan arkadaşıyla, onun izinli günlerinde buluşmaya başlayacaklardır. İki kadının bu birlikteliği, tutucu çevresinde dedikodulara yol açar. Çevre baskısı sonucu bu iki yalnız kadın, inadına birbirlerine sığınacaktır.

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği

İletişim için:
0212 245 70 68

İstiklal Caddesi, Büyükparmakkapı, Tel Sok. No:2/2
(Klemuri’nin üstü)
Taksim

Yeni adresin krokisi için:
http://www.lambdaistanbul.org/s/hakkinda/adres/

Author: Metin Akdemir

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir