60’ların Müzik Piyasasına Tanıklık Etmiş Fotoğrafçı: Linda McCartney

Viyana’nın en ilginç mimari örneklerinden birisi olan “Kunst Haus Wien” şu sıralar Linda McCartney sergisine ev sahipliği yapıyor.

Paul McCartney’nin ilk eşi olan Linda McCartney, bilmeyenler icin aslında bir fotoğrafçı. Acaba fotoğrafçılık unu de es durumundan mı geliyor diyenlere hemen bir hatırlatma: Kendisi çok genç yaşta başarılı bir fotoğrafçı olup, henüz Paul McCartney ile tanışmadan evvel 1960’ların önemli müzisyenlerini fotoğraflamıştır.

1941 yılında Amerika’da doğan Linda Louise Eastman, Arizona’da tarih eğitimi aldıktan sonra müziğe olan ilgisi ve amatör fotoğrafçılığını birleştirmek icin New York’a taşınmıştır. İlk başta bir sekreter olarak çalışmaya başladığı bir moda dergisinde, fotoğrafçılığa kadar yükselmiştir. Henüz 20li yaşlarındayken, müzik piyasasının önemli isimleriyle (Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Mick Jagger, Eric Clapton ve Simon & Garfunkel) tanışmış, onları fotoğraflamıştır. 1967 yılında İngiltere’ye The Beatles ile fotoğraf çekimi yapmak için gittiğinde tanıştığı Paul McCartney tarafından 1968 yılında evlenme teklifi edilmiş ve çift 1969 yılında resmen evlenmiştir.

Linda, Paul McCartney ile evlendikten sonra fotoğrafları daha bir kişisellik ve naiflik çerçevesine girmiştir. Paul McCartney ile birbirlerini ne kadar sevdiklerini ve mutlu bir aile olduklarını, o dönemlerdeki fotoğraflarında görmek mümkün. Ve insan buna gerçekten özeniyor, çünkü hiçbir duygu yapmacık değil. Olan biten her şey doğal. The Beatles dağıldıktan sonra İskoçya’ya yerleşip, çocuklarını büyüten Linda McCartney, bu sırada eski teknik fotoğraf baskılarına ve “sun printing”e ilgi duymaya başlamıştır.

Hayvan hakları savunuculuğu ve vejetaryenliği sebebiyle 1991 yılında kendi isminde bir food chain ve vegan sosis/burger/donmuş ürünler üreten bir firma kurmuş olan Linda McCarney, Paul McCartney ile evlenmeden önceki evliliğinden olan ilk kızı Heather, Paul McCartney’den olan çocukları Mary, Stella ve James olmak üzere 4 çocuğun da annesidir. 1998 yılında meme kanserinden vefat etmiştir.

Linda McCartney’nin Kunst Haus Wien sergisi 6 Ekim 2013 tarihine dek gezilebilmektedir. (http://www.kunsthauswien.com/en/exhibitions/current)

linda-mccartney-05

linda-mccartney-08 mick jagger on a boat.tif linda-mccartney-06 linda-mccartney-10 linda-mccartney-02

Author: Dide Gokay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir