Last Day Dream

Her filmim, bir tek filmin parçası.”
Abbas Kiyarüstemi

Kısa film, yaklaşık 20 dakika olan ya da daha kısa süren film anlamına geliyor olabilir. Ancak Last Day Dream, yalnızca 42 saniyelik bir film. Böyle insanın sıkışıklığını, mecburi geçiciliğini anlatan işleri ilgiyle takip ediyor, ısrarla seviyor, zorunluluk duyar gibi paylaşıyorum.

Fotoğrafçı, kısa film ve video yönetmeni, zamanımızın başarılı  ismi  Chris Milk‘in yazdığı, yönettiği, müziklerini yaptığı 2009 yapımı bir farklı kişiler, farklı zamanlar, farklı ânlar combo’su. Doğumdan ölüme kadar geçen sürecin çiçek dürbününden seyri; ‘hayatım gözlerimin önünden bir film şeridi gibi geçti’nin melodramatik aromasına bel vermeden sunulan çok oyunculu ve  -haliyle- çok hızlı geçişlerle rengarenk bir düş, bir yokoluş kompozisyonu.

42 saniyelik bir film için bu kadar laf kalabası yapılır mı demeyin, bir virgül uğruna ölünebilecek bir dünya düşleyen Cioran‘ı ve Marlon Brando’nun, “hayatımın filmi ve en iyi oyunculuk performansım” diye nitelediği Gillo Pontecorvo imzalı Queimada‘nın bence esas adamı William Walker’ı anarak bitiriyorum:

İnsanlar ölebilir ama haklarında anlatılan hikâyeler asla“.

İyi seyirler dilerim.

Last Day Dream from Chris Milk on Vimeo.

Author: Fırat Aydın

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir