Korku Dolu Günler Pera Film’de

Korku Dolu Günler Pera Film’de

 Pera Film, Ekim ayında Korku Sinemasına Odaklanıyor 

Hollanda’dan Korku Filmleri: “Nederhorror!”
3 – 28  Ekim 2012

İspanyol Kült Korku Filmleri: “Terror Pop”
13 – 28  Ekim 2012

Pera Müzesi Film Etkinlikleri kapsamında Pera Film sonbahar sezonuna, 3 – 28  Ekim tarihleri arasında Hollanda Film Enstitüsü EYE işbirliğiyle Hollanda’dan Korku Filmleri: Nederhorror ve 13 -28 Ekim tarihleri arasında ise İstanbul Cervantes Ensitüsü işbirliğiyle hazırladığı İspanyol Kült Korku Filmleri: Terror Pop, 1969 – 1972 programları ile devam ediyor.

“Nederhorror”: Hollanda’dan Korku Filmleri
3 – 28  Ekim 2012

Pera Film, dünyanın dört bir yanında 31 Ekim gecesi kutlanan Cadılar Bayramı’nı, efsanevi korku hikayelerinden ve Hollanda yapımı çağdaş filmlerden oluşan Hollanda’dan Korku Filmleri programı ile kutluyor. 1983 yılında Hollanda yapımı korku filmi De lift (Asansör) gösterildiğinde ve Warner Brothers tarafından tüm dünyaya dağıtıldığında, Hollanda basını gururla “Nederhorror“un doğumunu ilan etmişti. Basının deyişiyle söz konusu sinema tarzı en büyük başarıyı Hollanda’da yakalayabilirdi. İleri yıllarda beklenen Nederhorror patlaması yaşanmamış olsa da 2000’li yılların başlarından itibaren çekilen korku filmlerinin sayısında dikkat çekici bir artış gösterdi ve son yıllarda, çeşitli korku filmi festivalleri düzenlenmeye başladı. Hollanda Film Enstitüsü EYE ve Pera Film işbirliğiyle, Hollanda çağdaş korku filmlerinden oluşan bu seçkide, 2011 yılında uluslararası Fantasporto Film Festivali’nde  En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini kazanan, aynı yıl Amerikalı oyuncu ve prodüktör Charlize Theron’un Amerikan versiyonu için film haklarını satın aldığı Two Eyes Staring gibi pek çok ödüllü film yer alıyor.

“Terror Pop”: İspanyol Kült Korku Filmleri, 1969 – 1972
13 -28 Ekim 2012

Pera Film, korku sinemasına saygı duruşuna İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliğiyle hazırladığı İspanyol Kült Korku Filmleri programı ile devam ediyor; 1960’ların sonlarından 1970’li yıllara İspanyol sinemasının “Teror Pop” olarak adlandırılan döneminden kült bir seçki ile seyircilerin karşısına çıkıyor. İspanyol sinema geleneği gerçekçilik, müzikaller ve komediye oldukça çok yer verir, öyle ki fantastik sinema tarzı ve korku filmlerine yıllar boyunca neredeyse hiç yer verilmemiştir. 1960’ların sonlarından itibaren ise korku filmleri bu duruma istisna teşkil etmeye başlar.  “Teror Pop” programında 1969 – 1972 yılları arasında dört çarpıcı film sunuluyor.

Not: Etkinlik bülteninden alıntıdır. Ayrıntılı bilgi ve programlar için www.peramuzesi.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Author: Selim

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir