Kıyıköy (Midye/Medea)

Kırklareli’nin bir köyü Kıyıköy. Trakya’nın, Karadeniz kıyısındaki belki de en güzel köylerinden biri. İstanbul’a çok yakın olmasıyla beraber, pek çok İstanbul yaşayanının bilmediği bir cennet köşesi. Tarihinin Bizanslara kadar uzandığı, eski bir Rum köyü. İsmi çok yakın bir zamana kadar Midye (Medea) olan ve şimdilerde ise değişerek Kıyıköy olan şirin bir balıkçı kasabası. Şirin bir balıkçı kasabası dediğimden yola çıkarak küçük, mini minnacık bir köy sanmayın. Tarihi surlarıyla, tepeye hakim yerleşim alanıyla, balıkçı sığınağıyla, feneri ve dalgakıranıyla, akarsuyu ve göz alabildiğince uzanan plajıyla adeta bir cennet köşesi Kıyıköy.

İstanbul’dan yaklaşık 165km. Ortalama 2,5-3 saat. Edirne otoyolundan, Saray üzerinden Kıyıköy’e ulaşılabilir. Aracınız yoksa da Esenler Otogardan her gün 15:30′ da kalkan (Yonca Seyahat Esenler Otogarı Tel: 0212 658 12 32-33 / 0212 658 21 00-01) otobüslerle gidebilirsiniz. Araçla gitmenizi tavsiye ederim. Çevrede o kadar çok gidebileceğiniz yer var ki, bir araç şart. Özellikle motorsiklet meraklıları için mükemmel bir bölge.

Kıyıköy’de neler yapılabilir diye bir düşünsek, yazmakla bitmez gibi geliyor. Öncelikle doğasına hayran kalmak için bir kez görmek şart. Tarihi için gidilebilir. Hala Bizans döneminden kalan sur kalıntıları içerisinde yer alıyor. Çevresinde bir çok tarihi kalıntı var. Harika bir denizi ve kumsalı var. Yeşilliğini tarif etmek çok zor göz alabildiğine bir manzarası var. Özellikle gün batımını mutlaka bir kez görün. Papuç Deresi ve Kazan Deresi arasındaki bu yarımada, yüksek bir uçuruma kurulu. Bu uçurum kıyısında sevdiklerinizle gün batımını mutlaka izleyin. Gündüz ise muhteşem manzaranın keyfine bakın.

Trekking ve kamp tutkunları için harika yerler var. Özellikle benim gibi hiking meraklısı iseniz burası tam size göre. Balık tutabilir, derelerde sandal kiralayarak gezintiye çıkabilirsiniz. Rakı ve balık keyfi yapabilirsiniz. Çok uygun fiyatlı çok güzel restoranlar var. Bu kadar faaliyet bizi yordu şimdi 160km yolu nasıl gideceğim diye düşünmeyin. Günlük pansiyonlar var. Pansiyon sevmem derseniz oteller var.  Tamam güzel hoş ama ben gündüzleri doğa, deniz, akşamları ise disko, bar yapmak isterim derseniz o da var :) (İnandırıcı gelmediyse gidin ve şahit olun.)

İstanbul’ da yaşıyorsanız. Tatile gidecek zaman, para ve enerjiniz yoksa. Günübirlik bile olsa mutlaka gidin. Huzur bulacağınıza ve deşarj olacağınıza eminim.

Güle güle, iyi gezmeler.

Unutmadan ekleyeyim. Gezip, görünce bir de buraya yorumlarınızı yazarsanız çok da hoş olur :)

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

4 Comments

 1. Oğuzhan Bey eşimle 19 Mayıs tatilimizin 3 gününü Kıyıköy’de geçirdik.Çok detaylı bir araştırma yaparak gittiğimiz için bu sayede iyi bir konaklama yerinde kalma şansımız ve Kıyıköy’de yapılması gereken herşeyi yapma şansımız oldu.Kıyıköy rehberi olarak wwww.kiyikoy.gen.tr/ adresini kullandık.
  Sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi doğa tutkunları için vazgeçilmez bir yer.Ama yazınızda Kıyıköy de bahsetmiş olduğunuz diskoyu bulamadık maalesef.

 2. Merhaba,
  Eşinizle güzel bir tatil geçirdiğinize sevindim. Derenin kenarındaki bir at çiftliğinden bozma discoyu bulamadığınıza şaşırmadım :) Henüz havalar ısınıp sezon iyiden iyiye açılmadığı için bazı hizmet alanlarının (Tesis vs gibi bir tanım kullanarak beklentiyi yükseltmek istemedim. Derme çatma veya zaman içerisinde devşirme yerler buralar) kapalı olması normal. Büyük bir kaybınızın olmadığını söyleyerek içinizi rahatlatmak isterim. Paylaşımınız için teşekkür ederim.
  Darısı diğerlerinin başına :)

 3. Merhaba Oğuzhan Bey, öncelikle bu belde ile ilgili yazınızı sanal ortamda bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Benimde bu bölge ile ilgili merak ettiğim bir takım sorularım olacak, merakımı giderebilirsiniz sevinirim. Bu bölgenin sessiz , sakin , kumlu yani en güzel sahil plajı neresidir(selves koyu, kaz limanı vs …), Denizi genelde nasıldır (kumlu , taşlık, sert dalgalı mı vs…), Birde istanbula yakın trakya kesimindeki bölgeler içinde diğer güzel yerlerden biride iğne ada ve kastro diyorlar, sizce bir seçim yapsanız hangi bölgeyi gitmemi önerirdiniz. yada bunlar dışında bir yerde olabilir. Bizim için öncelikli olan durum sessiz sakin kumlu temiz bir plaj ve arkası orman ve doğanın içiçe olabildiği ızgaramızı kampımızı yapabileceğimiz ailecek geçirebildiğimiz bir yer olsun. Arabamız var, mesafe muhim değil. Teşekkürler

 4. Merhaba Ertunç Bey,
  Öncelikle bölge ile ilgili bilgilerimin şu an itibariyle güncel olmadığını belirtmek isterim. İlgili yazımın üstünden 1 yılı aşkın zaman geçmiş. Benim de bölgeyi en son görüşüm bu kadar eski. Fakat değişmeyecek veya değişmediğini umduğum özellikleri hakkında size yorumlarımı aktarabilirim.
  Öncelikle merkezden sahile doğru baktığınızda (Liman ve sonrası dahil) göreceksiniz ki, göz alabildiğine uzanan bir sahil sizi kucaklıyor. Bu sahil başından sonuna kadar kumluk ve denizi de temizdir. Size önerim merkezden çok uzaklaşmadan limanın kıyısında kalan sahili kullanmanız. Sahili kesen akarsunun sağında kalan plaj genellikle en çok kullanılan plajdır. Sol tarafında fenere doğru olan kısım ise kayalıktır ve denizi hırçındır.
  İğne ada ve kastro arasında seçim yapmam gerekirse iğneada’ yı tercih ederim. Kastro’ nun çok popüler olmasından dolayı çok kirlendiğini ve bakirliğini kaybettiğini düşünüyorum. Hatta yıllar önceki bir ziyaretimde (10 yıl veya daha eski) iç çamaşırıyla suya giren insanları gördükten sonra kastro defterini kapatmıştım.
  Üzülerek belirtmek isterim ki, İstanbul ve Trakya bölgelerinde artık sessiz sakin bir yer bulmanız mümkün değil. Fakat geçtiğimiz aylarda gittiğim Çiftalan köyü ve çevresini keşfetmenizde fayda var diye düşünüyorum. Ağaçlı, Yeniköy ve çevresi oldukça güzel. Karaburun ve çevresinde uzun uzun kumluk sahiller ver. Fakat bakir Karadeniz kıyıları her zaman hırçın oluyor.
  Biraz keşif ile aileniz ve sizin için uygun bir yer bulacağınıza eminim. Sonrasında yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız harika olur.
  Şimdiden iyi tatiller diliyorum.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir