Kimliğimi Kaybettim, Hükümsüzdür!

Gündüz Vassaf’ın Radikal’deki “Uçmakdere” köşesinde yazdığı yazılardan derlenen yeni kitabı Kimliğimi Kaybettim Hükümsüzdür, Aralık 2010’da İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Benim için en başarılı yapıtı Tarihi Yargılıyorum olsa da özellikle Cennetin Dibi ve Cehenneme Övgü kitapları ile önemli bir okuyucu kitlesine ulaşan bir denemeci Gündüz Vassaf. Yazılarında okura her şeyi vermektense ana hatlarını çizdiği konu üzerine okurunun düşünmesini ve kendi sonuçlarına ulaşmasını isteyen bir tarzı var. Bu aralar beraber program yaptığı Murat Belge ve Şerif Mardin’in aksine okurundan beklentisini en düşük seviyede tutan Vassaf’ın okuru tarafından anlaşıl(a)mamasının mümkün olmadığı da söylenebilir.

Vassaf, Kimliğimi Kaybettim, Hükümsüzdür! derlemesinde yazılarını üç ana başlık altında topluyor. İlk bölümde “Bayrağım Yok” diyen Vassaf bu başlık altındaki yazılarında ulus-devletlerin ne derece gerekli olduğunu sorguluyor ve bayrak kavramının/üzerimize bayrak giyerek dolaşmamızın anlamsızlığını eleştiriyor. Vassaf, yine bu bölümde internetteki .tv alan adı haklarını Kaliforniya’lı bir firmaya satan Tuvalu’nun bir anda yaklaşan sonunu unutarak kapitalist hayallerle nasıl “süslendiğini” de anlatıyor.

“Ne Cennet, Ne Cehennem” başlıklı ikinci bölüm “İnanmamaya Övgü” ile başlıyor. “Papa’ya Açık Mektup” da barındıran bu bölümdeki yazılar din kavramının yüzyıllardır önemli bir silah gibi insanoğlunu tehdit ettiğini anlatıyor. İnsanlığı bölen, gelişmesini engelleyen ve hatta zaman zaman sağlığına kast eden dinin gereksizliği vurgulanıyor. Bölüm içeriğine yakışır bir şekilde “Tanrı Çocukları Dinlerden Korusun” başlıklı bir yazıyla bitiyor.

Üçüncü ve son bölüm ise “Cinselliğin Tuzakları” adını taşıyor. Vassaf, bu bölümde cinsellik üzerine konuşamayan, derdini bir türlü ifade edemeyen “toplumda kaybolmuş birey”lerin dertlerini kendi bakış açısıyla ele alıyor. Kışkırtıcı ve dikkat çekici bir tutumla tek eşlilik dâhil olmak üzere şimdiye kadar cinsellik üzerine kabul ettiğimiz her şeyi eleştiren Vassaf, normal kavramının neye kıyasla normal olduğunu sorguluyor.

Gazete ve gazete yazılarının oldukça değiştiği günümüzde, Gündüz Vassaf’ın yazıları ve yazılarındaki içerik de gitgide zayıflayama başladı. Eskiden daha fazla merak uyandıran Vassaf, şimdilerde kendi merakının izinden kısa bir süre gidip hemen geri dönüyor. Fazla yazma zorunluluğu ise bir üslûp kaybına yol açıyor fakat bu konuda eleştirilecek tek kişi Vassaf değil. Gazete okurun gitgide internet okuruna dönmesi her şeyin “hızlıca” geçilmesine ve detayların umursanmamasına yol açıyor.

Kısaca toparlayacak olursak, kitabın daha önce yazılmış yazıların birkaç konu başlığı altında gözden geçirilmiş ve düzenlenmiş bir toplaması olduğu söylenebilir.

Author: Burak Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir