Kıbrıs Daralı

Muğla daralı’ndan hallice. Daha az kişisel, epey bi genel. Az aşağıda birazcık sağda. Aslında bir şehir devleti kadar ufak ama espri olsun diye kurulmuş ufaklı-daha ufaklı şehirler. 6 adet üniversite, 80 bin öğrenci, 200 küsür bin nüfus. Yani azınlığın aslında çoğunluk olduğu aykırı ve bir o kadar saçma memleket. Trafiği soldan, yasaları ingiltere’den, peki ya tembellikleri kimden?

Kıbrıs saçma, kıbrıs tutarsız. Üflesen dökülecek ev, garajında 3 farklı araba. Zaten ev/araba oranı 2.3 e dayanmış, artacağından kimsenin şüphesi yok. Kıbrıs saçma ama asıl saçma olan sizin de artık saçmalıklara tepki vermemeniniz. Burda şaşırmayı unutun çünkü boşa efor, boşa enerji kaybı. Enerji zaten az, suyu az, musluklar sanırsın denize bağlı.

Muğla’da işe girme ihtimaliniz vardır, burda öğrenciyseniz çalışmanız yasaktır! İngilizlere göre yumruk atmak adam öldürmeye teşebbüstür, 1 ay mapusta yatmak, 5 yıl adadan çıkamamaktır.  Muğla’da sen, senin kitapların illegal olabilir, bizim yaşadğımız yer illegaldir, haritada olmayandır. Gerçi bunun ekmeğini de yersin, gavur bombalasa anında tanınırsın. Güvenlisindir vesselam. Türk ordusuna güvenirsin. Bm helikopteri sabahları turlar, arkanı kolaçan eder, selamını çakar üssüne geri döner.

Velhasıl kelam her şeye rağmen sempatik yerdir. Alkol fiyatları suyla paralel, bazen daha ucuz. Alkolik olmamak işten değil marifet hiç değil. Dozunu da kaçırmamak lazım. Kaçıran sanal tazıların peşinden bet oynayadursun. Mamafih inatla bira içenlerin kafasını kırmak da boynumuzun borcu. Daralıyor insan. Daralacağına da 9 lira verip vat69 şişesini kafalarda kırmayı yeğliyor. Rahatlıyor.

Yapımda ve yayında emeğe geçenlere rastlamadık henüz, hoş yapılmışı yıkmak da çok kolay değil.  Ne umdum, ne buldum? Buna benzer bir şey bekliyordum. Zaten artık hayatımızın %94.788’i bilgisayara müteakip film, müzik, kitap, aşk ve seks. Bunlar her yerde yapılır. Arkadaş bulunur, zaman geçer.

Yalnızlık içte erir. Bazı bazı uzaklık acıtır. Camdan dışarı bakınca torosları görmek en sıcak dost selamından daha sıcaktır.

Kıbrıs çok iyi pişpirik oynar, iyi zar atamasa da..

Author: Anıl Okay

Share This Post On