Keşif Yapıyorum: Acetone

Şimdi bir grup keşfi nasıl olur adım adım anlatayım.

– Gece yapacak işin yoktur. Bira açarsın ve günün anlam ve önemine dair bir albüm açıp dinlemeye başlarsın. Işıklar kapanır, PC önünde.

– Dinlediğin albümde bir süredir dikkatini çeken bir söz, bir isim dikkatini çeker. Günün konusu Spiritualized – Amazing Grace albümü kaynaklı. Konuya hayat veren şarkıysa albümün 8 numarası “The Ballad Of Richie Lee”.

– Şarkı harika, muhteşem, yüzlerce defa dinledin belki de. Ama bir sıkıntı var. Kim ulan bu Richie Lee? Neden Spaceman bu adama şarkı yapmış ki?

– Kutsal bilgi kaynağına başvurursun. Halt etmiş bu adı kullananlar. Kaynak Wikipedia tabiki ilk önce.

– Hmmm Richie Lee 2001’de intihar etmiş bir amcaymış. Jason Pierce da onun için bir ballad yapmış.

– Evet ruhani bir amcadır J.Spaceman. Creed gibi Hristiyan Rock yapmaz en azından ruhani olmaya çalışmak adına. Neyse son izlediğin South Park bölümlerine atıfta bulunma Serdar.

– Sonra ilk adres Youtube. Aramaya “Acetone Cindy” yaz. İlk albümlerinin adı Cindy’miş Acetone’un.

– İlk çıkan videoyu tıkla. Acetone “Cindy” Live ’97. Amanın  ne berbat kayıt. Bir grubu ilk defa bu şekilde dinleyemezsin.

– 2. video. Acetone – Don’t Cry. Ooo… Spaceman’den de ne beklerdin ki zaten. Gayet iyi bir gitar grubu var karşımızda. İddiasız bir vokal,  Shoegaze kafalarında daha çok. Ya da ayak neyse işte. 2.38 saniyedeki çınlamayla bile çalabilir gönlünü. Evet bir grup tek bir gitar çınlamasıyla gönül çalabiliyor. Tıpkı Arctic Monkeys’in Pretty Visitors’da 2.36’da ve 2.45’te yaparak ve Humbug’ı son 10 yılın en iyi albümü konumuna getirmesine bile yetebilecek çınlamalar gibi. Neyse karıştırma Serdar.

– Hadi 3. videoya geçelim. Video da dediğime bakmayın ha. Oturduk Cindy albümünü dinliyoruz işte. Acetone “Sundown”. Daha bir rock. Gitarıyla oynamayı seven adamlarmış bunlar. Belli bu şarkıda. Eh eğlenmeye niyetim de yoktu zaten bu akşam.

– 4. videoya geçip bitireyim. Çünkü grup keşfedilmiş durumda. Acetone “Barefoot On Sunday”. Şarkının 1. dakikası bittiğinde aklımdan önce Blackbud geçti. Tamamen “barefoot” kelimesi kaynaklı. Çünkü onların da “Dancing Barefoot” adında bir şarkıları var ve grup ısrarla Blackbud’ı hatırlattı bana. Joe Taylor şu anda İsrailli sevgilisiyle arabada gezerken Aceton dinliyordur belki de. Bilemedim neyse.

Böyle işte efendim. 92’den 2000’lerin başlarına kadar o zamanlar bize kadar ulaşamamış bir grupmuş Acetone. Richie Lee, Mark Lightcap ve Steve Hadley ‘den oluşan 3 kişilik bir kayıp grup. Biraz daha The Jesus and Mary Chain dinlemiş olsam onlara da benzetebilirdim sanırım. Dinlemiyorum. Hadi şimdi de Mark Lightcap ve Steve Hadley nerelerdeymiş, ne yapıyorlarmış onu araştırıyoruz. Kim bilir belki Oasis’ten yola çıkıp Hurricane#1’ı yakalamak gibi bir şans daha yakalarız. Şans yaratılıyor mu ne! Neyse hadi 9 numara Rated X’le devam edelim spiritual geceye şimdi. Gevende?

 

Author: serdarcharliebrown

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir