Kaybolan Biz / Em ên wenda


Galatasaray Lisesi’nin önündeler. Gözümüzün önündeler. Nasıl duyulmaz ki sesleri 16 yıldır. İstedikleri artık belirsizliğin son bulması, belki sadece bir mezar.

17 Mayıs’ta Tütün Deposu’nda “Kaybolan Biz/Em ên wenda” adlı bir fotoğraf sergisi açıldı. Veysi Altay, Cumartesi Anneleri’nin sesine ses katmak için açmış bu sergiyi. Belki o sağır vicdanlar “geçmişin hesabı sorulmadan ve verilmeden özgür ve adil bir geleceğin kurulması hiçbir koşulda mümkün değildir” diyen bu sesi duyar artık.

Veysi Altay’ın kaleme aldığı sergi öyküsü;

“İlk olarak 27 Mayıs 1995 tarihinde Galatasaray Lisesi önünde az sayıda kayıp yakını ve insan hakları savunucusunun başlattığı bu sessiz çığlık, Diyarbakır, Batman, Urfa ve Cizre’deki kayıp yakınlarının katılımıyla 16 yıldır devam etmekte.

Gözaltında işkenceli sorgulardan geçirilen insanlar, katledilip helikopterlerden ormanlara atıldı, asit kuyularında yok edildi, kalorifer kazanlarında yakıldı. Kimisi de ‘bilinmeyen’ yerlere, Mutki, Newala Qesaba gibi toplu mezarlarda üzerlerine bir avuç toprak atılarak ‘gömüldü’.

Kayıp yakınları, çocukları, eşleri, anne-babalarının akıbetini öğrenmek ve işkencecilerin, katillerin yargılanması için mücadele ettiler. Kimisinin sevdiği, kimisinin âşık olduğu insan elinden alındı. Kimisi ise öldüğünde kimsesizler mezarına gömülmek istedi, belki sevdiği ya da yakını ile orda karşılaşır diye. Kimisi gidip başında ağlayacağı bir mezar taşı olsun istedi. Hep kapılarını açık bıraktılar, kaybedilen yakınları geldiğinde kapıda kalmasınlar diye.  Ama maalesef hiçbir istekleri şimdiye kadar karşılık bulmadı. Çünkü devlet öldürdüğü insanların kemikleriyle yüzleşmekten, işlediği insanlık dışı uygulamaların hesabını vermekten korktu ve korkuyor. Oysaki geçmişin hesabı sorulmadan ve verilmeden özgür ve adil bir geleceğin kurulması hiçbir koşulda mümkün değildir.

Geçmişin hesabını sormak, Cumartesi Anneleri’nin sesine az da olsa ses vermek amacıyla, Diyarbakır, Batman, Cizre ve İstanbul’da çektiğim fotoğraflardan oluşan sergime ve albüm tanıtımına katılımınız çalışmaya güç verecektir. Saygılarımla”

Sergiye yazılarıyla destek olan isimler;

Sezen Aksu, Vedat Türkali, İsmail Beşikçi, Osman Baydemir, Rakel Dink, Banu Güven, Veysi Altay, Markar Esayan, Eren Keskin, İHD Diyarbakır Şubesi, Sırrı Süreyya Önder, Evin Doğan, Ender Öndeş, Şanar Yurdatapan, Kazım Öz, Hüseyin Karabey, Aydın Engin, Ferhat Kentel, Gülten Kaya, Leyla İpekçi, Mahir Günşiray, Serpil Taşkaya, Veysel Vesek, Pakrat Estukyan, Deniz Türkali, Oya Baydar, Lale Mansur, Halil Ergün, Hilal Kaplan, Melike Demirağ, Metin Üstündağ, Nur Sürer, Zeynep Tanbay.

17-29 Mayıs 2011

İletişim: 0212 292 39 56
Adres: Tütün Deposu.
Lüleci Hendek cad. No: 12 Tophane/ İst.

Not: Tütün Deposu’na kadar gitmişken “Horovel” ve “Yanan Gözler: Ermenilerin Hatıraları” sergilerini de es geçmeyin, iki sergi için de 5 Haziran’a kadar zaman var.

 

Author: Nezaket Kartal

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir