Kara Orkestra – Pavurya

Korhan Futacı’yı Tamburada’ zamanından beri takip ediyoruz. Tamburada o kadar iyi bir ekipti ki ufacık gruptan üç farklı oluşum çıktı. Dandadadan şüphesiz bunların içinde en efsane olanıydı. “Sen Bana Birini Android” Türkiye’de son 10 senede yapılmış en önemli albümdür bana göre.

Kara Orkestra’nın ilk albümü “Geleneksel Mahşer Günü” gerçekten kara bir albümdü. Kapağından içeriğine kadar. Mutluluk pek yakınından geçmiyordu albümün. Bu albümde ise bazı şeyler tersine ilerlemiş. Bembeyaz, tertemiz bir kapağı var her şeyden önce. Albümün açılış şarkısı Pavurya yine kasvetli bir şarkı, ama bir önceki albüm kadar kasvetli değil. Aç Aslan ise grubu hiç bilmesem Replikas’ın sanacağım sertlikte bir parça olmuş. Gitarından vokaline büyük bir benzerlik söz konusu, sevilmeyecek gibi değil. Zaten albümde kötü şarkı bulmak imkansız.

Ben Sana Vurgunum şüphesiz albümün ağır topu. Nükhet Duru’nun yorumundan aşağı yukarı 934 kat daha güzel. Orjinalinden daha iyi coverlar listesine önemli bir sıradan giriş yapmaması işten bile değil.  Niye ile Duvar arka arkaya gelen zararlı şarkılar. Durduk yere sıkıntı yaratıyorlar. Yeni Yıl Şarkısı, Ayin, Öbür Dünyanın Kralıyım gibi hareketli şarkıların arkasına sanki “gençler siz çok neşelendiniz, sizi şöyle diplere doğru alalım” dercesine eklenmişler. Bu “sıkıntıyı” sağ salim atlattıktan sonra eski bir dost, merdiven bizi karşılıyor. Mutlu mesut bir şekilde albüm bitiveriyor.

Sen Bana Birini Android seviyesine baya yaklaşan bir albüm aslında Pavurya. Sözün müziğin aslında her şeyin bir önceki albümden daha iyi olduğunu ilk dinleyişte idrak edebilirsiniz. Henüz ilk dinlemenizde sizi içine çekiyor. 123 Lara ile, Korhan Futacı ve Kara Orkestra da bu albümle inanılmaz güzel işler yaptılar. İki grubu da canlı dinlemek çok güzel olur, mümkünse yakın zamanda.

Author: Anıl Okay

Share This Post On

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir