Kaç Baba Kaç – 2 Perdelik Komedi

Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu’nun yeni oyunu
Kaç Baba Kaç – 2 Perdelik Komedi

Yapım : Püren Grup
Yazar : Ray Cooney
Yönetmen : Levent Ünsal

Oyuncular : Cengiz Küçükayvaz, Levent Ünsal, Züleyha Karyağdı, İrfan Kangı, Birgül Ulusoy, Cüneyt Sarıhan, Tolga Öz, Serap Üstün, Atilla Pakdemir, Gazanfer Ündüz ve Nurcan Elver

Yazımın hemen başında belirtmeliyim. Mutlaka izlemelisiniz. :)

Bu girişten de anlayacağınız gibi son derece keyif aldığım oyunlardan biri oldu. Oyun’un usta tiyatro yazarı Ray Cooney tarafından yazılmış olması senaryo bakımından güçlü bir oyun olmasını sağlıyor. Tabi oyun için “Mutlaka izleyin” diye yazmamın tek sebebi bu değil. Metin güzel, yönetmen başarılı, oyuncular harika, performans iyi ve dekor da iyi. Bunların hepsinin toplamında oyun standartların üstünde başarılı bir komediye dönüşüyor.

Kısaca oyunun konusuna değinmek istiyorum. Uzun yıllardır hedeflediği kariyerini belirleyeceği konuşma için hazırlanan bir doktorun (Levent Ünsal) o gün içinde yaşadığı oldukça kaos içeren ama bir o kadar da komik olaylar zinciri üzerine kurulmuş bir konu. Doktorun 18 yıl önce evli olmasına rağmen yaşadığı yasak bir ilişkiden meydana gelen fakat kendisinin de bilmediği bir oğlunun olması ve oğlunun babasını bulmak için hastaneye gelmesi, gelirken de ehliyetsiz ve sarhoş araba kullanarak polisten kaçması, polisin hastane lobisinde çocuğu yakalaması ile olaylar başlar. Doktorumuz bu yasak ilişkinin meyvesinden en azından bu özel günde kurtulmak ve kariyerinde hedeflediği o hamleyi yapabilmek için en yakın arkadaşından (Cengiz Küçükayvaz) yardım ister. İstediği yardım çocuğu sahiplenmesidir. Fakat hiç bir şey planlandığı gibi basit olmayacaktır. Olaylar ve yalanlar birbirini kovalar.

Beğenimin büyük bir bölümünü oyuncuların performansı oluşturuyor. Elbette oyunlarda başrol ve yardımcı roller oyunun lokomotifi oluyor. Fakat bu oyunda tüm oyuncular çok harika bir performans sergiliyorlar. Oyun oldukça uzun (Benim seyrettiğim sahnede 3 saate yakın sürdü) ve bu uzunluğa rağmen seyirci her daim ilgili. Çünkü  düşmek bilmeyen bir tempo var. İkinci perdenin ortalarında biraz seyircinin ilgisi düşüyor. Fakat çok hızlı toparlanıyor ve bilindik ama hoş bir sonla perde kapanıyor. Özellikle belirtmeliyim, Cengiz Küçükayvaz’ ın mimiklerinin oyuna çok büyük bir katkısı var. Ben kendisini tiyatroda daha başarılı buluyorum. Oyunda kullanılan dekor bir çok tiyatro oyununa göre iyi. Benim için en önemlisi dekorun tiyatro sahnesini tamamen kaplamasıdır. Bu izleyici olarak beni oyunun içine çeker. Bu oyunda da böyle bir dekor söz konusu.

Son derece eğlenceli güzel bir oyun izlemek ve hoşça vakit geçirmek için tavsiye ediyorum.
İyi seyirler.

Author: Oğuzhan BAL

Share This Post On

2 Comments

  1. bana acilen bu oyunun metni lazım yardımcı olur musunuz lütfen?

  2. “MERHABA” Cansu Çelik,

    Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu ile irtibata geçin, lütfen.
    Teşekkürler.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir