K-ON!

İzlerken yüzünüzde  bir sırıtış oluşturan ve bunu bitene kadar hiç kaybettirmeyen bir anime K-ON!.  Ritsu, üyesi olmadığı için kapanacak olan “hafif müzik” kulübüne ilk katılan ben olursam kulübün başkanı da ben  olurum diye düşünerek arkadaşı Mio ile klübe katılırlar. Tsumugi de Mio ve Ritsu’yu  ilginç bularak kulübe katılmaya karar verir, ama hala bir sorun vardır. Bir klubün kapatılmaması için en az 4 üyeye ihtiyaç vardır ve sadece 3 kişilerdir. Yui “hafif müzik” kulübü üyeleri gibi liseye başlamıştır. Bir becerisi olmadığını düşündüğünden okulun iki haftası geçmesine rağmen hala bir kulüp seçmemiştir. Hafif müzik kulübüne ise isminden dolayı basit olduğunu düşünerek katılmaya karar verir. Klubün gitarist aradığını öğrenince vazgeçer ama kulüp üyeleri kulübe üye gerektiği için onu performanslarıyla etkileyerek ve Yui’ye gitar öğreteceklerini söyleyerek Yui’nin kulübe katılmasını sağlarlar.

Animenin çizimleri özensiz izlenimi verse de eğlenceli konusuna kendinizi kaptırdığınızda çizimler pek göze batmıyor. Animede eksik olarak gördüklerim ise zamanın çok hızlı geçmesi  -az bölüm olmasının da etkisi var bunda, keşke bölüm sayısı biraz daha fazla olsaydı. Diğer takıldığım şey ise Yui’nin gitar öğrenim sürecine az değinilmesi oldu. Açılış ve kapanış müziği gayet iyi, açılış müziğinin yumuşak tarzı varken kapanış müziği gayet sert. Giysilerde bunu destekler nitelikte, açılış müziğinde okul giysileri ile söylerlerken kapanış müziğinde siyah giysiler içindeler. Anime içindeki müziklerde ise “fuwa fuwa time” en çok beğendiğimdi. Animede az sayıda performans var, daha çok olmasını isterdim.

İlk bölümdeki iki küçük detayı paylaşmak istiyorum. Yui’ye arkadaşı tarafından söylenen “hiç birşey yapmayan insanlar işte böyle NEET oluyorlar” cümlesinde  NEET  -anlamı not in employment education or training –  iş , okul ne de başka bir bir şeyle uğraşan boş boş zaman öldüren kişilere deniliyor ve Japonya’da önemli bir toplum sorunu haline gelmiş. İkinci ilgimi çeken nokta ise fast food çalışanlarının olduğu sahne, “Food Inc.” belgeselindeki “tek tip insan yetiştiriliyor ve sürekli gülmesi isteniyor” cümlesini aklıma getirdi. Bu göndermeleriyle animeyi daha çok sevdim.

Anime 12 bölümlük sezonu dışında 1 özel bölüm, 1 ova ya da oav (original animation video) ve 5 mini bölümü daha var. Bunun dışında animenin 26 bölüm olan ikinci sezonu devam etmekte.

Author: hitsumo

Share This Post On

1 Comment

  1. Her zaman anime kültürü beni şaşırtmıştır, şaşıtmaya da devam edecek anlaşılan. Yine basit bir konunun çok farklı bir şekilde ele alındığı belli oluyor. Hemen izlemeye başlıyorum.

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir